Nietypowe dachówki

2008-06-23 14:44

Na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów ułatwiających i przyspieszających prawidłowe wykonanie dachu, a jednocześnie zwiększających jego trwałość i bezpieczeństwo całego budynku oraz estetykę pokrycia (służą do tego elementy dekoracyjne).

Akcesoria  
Aby dach dobrze pełnił swoją funkcję, musi być przede wszystkim szczelny. Błędy, których konsekwencją są nieszczelności, najczęściej powstają przy wykonywaniu połączeń połaci, zakończeń dachu, obróbce wszelkiego rodzaju przejść wentylacyjnych, kominowych, okien dachowych, kominów itp. Na rynku dostępne są akcesoria ułatwiające i przyspieszające prawidłowe wykonanie dachu, a jednocześnie zwiększające jego trwałość i bezpieczeństwo całego budynku. 

Dachówki wentylacyjne

Nieszczelności można wyeliminować między innymi dzięki zastosowaniu dachówek wentylacyjnych (wywietrznikowych) wykorzystywanych do poprawy wentylacji kalenicy, grzbietu, okapu i połaci dachu. Pomagają one również w wentylowaniu dużych przestrzeni międzykrowiowych. W prawidłowo zbudowanym dachu wilgoć znajdująca się pod pokryciem musi mieć możliwość wydostania się na zewnątrz. Wielkość przekroju otworu wentylacyjnego przy okapie musi wynosić co najmniej 200 cm2/m. Przekroje otworów wentylacyjnych na kalenicy powinny stanowić co najmniej 0,5% całej powierzchni dachu. Dachówki wentylacyjne można umieszczać w miejscach, gdzie przestrzeń wentylacyjna jest przerwana, na przykład przez okno dachowe lub daszek. Dachówki wentylacyjne wspomagają punktowo wentylację liniową, odbywającą się poprzez elementy wentylacyjne kalenicy lub grzbietu. W wypadku kalenicy lub grzbietu wykonanych na zaprawę wietrzenie możliwe jest wyłącznie dzięki dachówkom wentylacyjnym. Zwłaszcza przy całkowitym wypełnieniu przestrzeni między krokwiami materiałem izolacyjnym i przy jednym kanale wentylacyjnym ważne jest poprawienie cyrkulacji powietrza poprzez dachówki wentylacyjne.

Nietypowe dachówki_1
Autor: brak danych

Dachówki przeciwśnieżne

Na obszarach, gdzie występują duże opady śniegu, sprawdzają się dachówki przeciwśnieżne. Zatrzymują one śnieg na połaci dachu i zmniejszają ryzyko jego nagłego obsunięcia się. Dzięki równomiernemu rozłożeniu dachówek przeciwśnieżnych na całej powierzchni dachu śnieg przylega do połaci, a podczas odwilży topnieje powoli. Liczba dachówekna 1 m2 zależy od spadku połaci oraz normatywnego obciążenia dachu śniegiem, które z kolei zależy od strefy klimatycznej. Umieszczenie płotka śniegowego lub belki zatrzymującej śnieg umożliwiają specjalne dachówki z uchwytem. Układa się je nad wejściami do budynku, wjazdami do garażu itp. Można zastosować system konstrukcji przeciwśnieżnej, składający się z dachówki przeciwśnieżnej i płotków lub belek chroniących przed osuwającym się śniegiem. Kombinacja taka jest optymalnym rozwiązaniem dla dachu znajdującego się nad wejściami i oknami.

Nietypowe dachówki_2
Autor: brak danych

Dachówki o nietypowej geometrii

Gdy mamy do czynienia z nietypową geometrią dachu, prawidłowe wykonanie pokrycia ułatwią specjalnie ukształtowane dachówki. Dachówki kątowe i mansardowe (całe, połówkowe lub końcowe) przeznaczone są do krycia załamań dachów o różnych kątach. Dachówki o określonym kącie załamania i długości ramion produkowane są najczęściej na zamówienie. Dachówki ze środkową falą pozwalają na przesunięcie siatki dachówek o pół szerokości dachówki. Mają one na środku drugą falę z kompletem zakładek. Mogą być do niej przyłączone od dołu dwie dachówki połówkowe, a od góry jedna cała. Jest to przydatne na dachach z przybudówkami, gdy siatki dachówek dachu głównego i przybudówki są przesunięte względem siebie. Dachówki te można zastosować również wtedy, gdy okna dachowe nie pasują do układu dachówek pokrycia dachu głównego, a także przy bocznych dowiązaniach do nadbudów dachowych lub do elementów wbudowanych w połać dachową (np. kominy).

Nietypowe dachówki_3
Autor: brak danych

Kliny dachowe

Elementy te pozwalają pokrywać powierzchnie zaokrąglone, wielokątne, stożkowe, wole oka itp., bez potrzeby cięcia dachówek. Klin dachowy składa się z kompletu 17 dachówek. Umożliwiają one wykonanie przejścia z jednego w dwa rzędy dachówek lub odwrotnie. Zależnie od formy zaokrąglenia można wykorzystywać kliny dachowe typu A - rozszerzające dolną część dachu lub zwężające typu V. Kliny dachowe są wkładane między standardowe dachówki zawsze w tym miejscu, w którym rzędy dachówek wychodzą z siatki dachowej. Klin koryguje rozszerzające lub zwężające się powierzchnie pokrycia dachówkowego.

Nietypowe dachówki_4
Autor: brak danych

Dachówki mnich-mniszka

Do wykonania dachów stożkowych można wykorzystać dachówki mnich-mniszka z zestawem kształtek, dzięki którym możliwe jest wykonanie zwężenia pokrycia dachowego, na przykład przejście z dwóch rzędów w jeden. W skład zestawu wchodzą dachówki: wąska mniszka, która umożliwia ciasne schodzenie się pokrycia, podwójny mnich i tzw. dachówka przejściówka. Jeżeli chce się wykonać kosz z materiału nie różniącego się od całości pokrycia dachu, warto sięgnąć po specjalne dachówki koszowe, które pozwalają uzyskać dużą szczelność konstrukcji przy nieskomplikowanym montażu.

Nietypowe dachówki_5
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej