Braas na wiosnę

2009-03-05 14:51
Dach na wiosnę
Autor: Monier Sp. z o.o.

Topniejący na dachu śnieg może odsłonić wiosną niemiłe niespodzianki, w tym zniszczenia, które w trakcie zimowych miesięcy wyrządził mróz i śnieg. Warto więc z początkiem wiosny pomyśleć o generalnym przeglądzie dachu i wykonaniu niezbędnych napraw nawet najlepiej zaprojektowanego i wykonanego. Dzięki temu ochroni on obiekt przed wiosennymi deszczami i letnimi burzami.

Dach na wiosnę
Autor: Monier Sp. z o.o. Po zimie najlepiej widać stan dachu
Dach na wiosnę
Autor: Monier Sp. z o.o. Płotki chronią rynny i przechodniów przed osuwającym się z dachu śniegiem

Drobne usterki trzeba jak najszybciej wyeliminować, aby nie spowodowały rozszczelnienia dachu, bo to już bardzo poważny problem, który może, na przykład spowodować zniszczenie elewacji domu i być powodem zawilgocenia poddasza.

Warto zwrócić uwagę, że całościowemu przeglądowi dachu podlega nie tylko jego pokrycie, ale także orynnowanie, obróbka komina, kosze, naroża oraz lukarny. Właśnie te elementy są szczególnie narażone na wnikanie zanieczyszczeń i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą doprowadzić do rozszczelnienia pokrycia dachowego. Przy sprawdzaniu stanu orynnowania możemy natknąć się wewnątrz jego elementów na piach, liście i gałęzie, które będą blokowały przepływ wody. Pozostawienie zatorów w rynnach może grozić zawilgoceniem ścian, trwałym uszkodzeniem elementów orynnowania albo nawet uszkodzeniem konstrukcji dachowej w okapie.

Wiosenna kosmetyka

Na wiosnę należy także zdjąć z połaci belki przeciwśnieżne. Warto je montować na zimę, gdyż zsuwające się z dachu masy śniegu bywają przyczyną poważnych uszkodzeń orynnowania, a czasem powodują nawet zagrożenie dla pieszych czy samochodów. Są bardzo użyteczne, podobnie jak system antyoblodzeniowy na dachu. Zamontowany w rynnach, umożliwia spływanie wody w okresie zimowym, kiedy to w dzień mamy temperatury dodatnie, a nocą mrozy.

Płotki powstrzymują gwałtowne osunięcie się śniegu z połaci, lecz ich nośność jest ograniczona, więc nie są w stanie wytrzymać zwałów śniegu. Z tego powodu należy je również od czasu do czasu odśnieżyć lub zastosować system antyoblodzeniowy. Jeśli dobrze dbamy o dach, to będzie nam służył długo.

Materiały i montaż

To od nich głównie zależy, na ile trwały i funkcjonalny będzie dach budynku. O jego szczelności decydują membrany i folie dachowe, których wiele rodzajów ma w swej ofercie, np. Braas. Są to: Veltitech, Divoroll Pro, Divoroll Kompakt czy Divoroll Universal+. Wysokiej jakości produkty wstępnego krycia dbają o odpowiednią izolację dachu i ograniczają niebezpieczeństwo ponoszenia dodatkowych wydatków związanych z remontem.

Warto zainwestować w nowoczesne technologie takie, jak np. technologia Cisar (dachówka Romańska, Bałtycka, Tegalit) czy powłoka Lumino (dachówka Celtycka, Grecka), dzięki którym dachówki cementowe firmy Braas są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne. Wybór dachówek wyprodukowanych w technologii Cisar zapewnia odporność dachu na szkodliwe oddziaływanie mrozu i promieni UV, co zaprocentuje w przyszłości łatwiejszą i tańszą konserwacją dachu. W przypadku dachówek Braas i RuppCeramika ważne są nie tylko wysokie parametry techniczne, ale także niekłopotliwa konserwacja wynikająca z łatwości wymiany uszkodzonych elementów.

Należy szczególnie zadbać o uszczelnienie i wentylację dachu, najlepiej za pomocą taśm wentylacyjno – uszczelniających, np. Metalroll 2, Figaroll, Braas Vent oraz uszczelek wentylacyjnych. System rynnowy Braas Stabicor zapewnia właściwe odprowadzanie wody opadowej i jednocześnie estetyczny wygląd pokrycia. Właściwe materiały użyte przy obróbce kominów i lukarn, takie jak np. taśma Wakaflex 2 marki Braas zminimalizują możliwość przedostania się wody.

Przeglądy dachu

Okresowy przegląd dachu najlepiej zlecić tej samej ekipie, która go wykonywała, gdyż ona najlepiej zna elementy jego konstrukcji, w tym także te, które wymagają większej uwagi. Z tego powodu już na etapie planowania budowy warto pomyśleć o sprawdzonej ekipie dekarskiej, która będzie w stanie zagwarantować wykonywanie później okresowych przeglądów dachu. Jest to tym ważniejsze, im bardziej skomplikowaną formę ma dach budynku.
Koszt napraw dekarskich zależeć będzie w znacznej mierze od jakości materiałów, z których dach został zbudowany.

Dach na wiosnę
Autor: Monier Sp. z o.o. Najwięcej kłopotu sprawia dach o skomplikowanym kształcie

Producentem dachówek Braas i RuppCeramika jest firma Monier sp. z o.o.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej