Webinar: Efektywny duet na podłogi, czyli izolacja i wylewka od CEMEX

2020-09-16 14:44
Ekspert Cemex
Autor: materiały prasowe CEMEX Webinar poprowadzi Łukasz Strzałka, manager produktu w firmie CEMEX. Na co dzień współpracuje z siecią wykonawców CEMEX Xperts i projektantów, służąc wsparciem technicznym m.in. przy projektowaniu i wykonywaniu podłóg w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych i innych

Webinar dostarczy odpowiedzi na pytania: jak można szybko i dokładnie wykonać trwałą izolację pod wylewkę w gąszczu instalacyjnych przewodów, jak w ciągu kilkudziesięciu minut wykonać najwyższej jakości wylewkę w domu jednorodzinnym oraz jakie są korzyści z zastosowania Efektywnego Duetu na podłogi.

Tradycyjnym rozwiązaniem w konstrukcji podłóg dla budownictwa mieszkaniowego jest wykonanie na podłożu izolacji termicznej ze styropianu oraz wylewki cementowej. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale niestety również i wady. W warstwie izolacji umieszczane są bardzo często różnorodne instalacje. Ich mnogość powoduje trudności z prawidłowym wykonaniem izolacji z materiałów takich jak np. styropian, gdyż wiąże się z kłopotliwym docinaniem i powstawaniem nieciągłości w izolacji.

Efektywny duet – izolacja i wylewka to kompleksowe rozwiązanie CEMEX na podłogi w domach jednorodzinnych i nie tylko. Pianobeton INSULARIS PIANO i wylewka anhydrytowa ANHYLEVEL to oszczędność w eksploatacji, doskonałe efekty rozwiązania pakietowego i wysoka jakość produktów, oferowanych przez CEMEX. O tym, jak wykonać bezbłędnie izolację pod wylewkę i trwałą wylewkę w domu jednorodzinnym w nagraniu.

Agenda webinaru

  • Przedstawienie firmy CEMEX Polska Sp. z o.o.
  • Dotychczasowe / standardowe rozwiązania podłóg w budownictwie
  • Rozwiązanie firmy CEMEX
  • Pianobeton INSULARIS PIANO jako izolacja podłóg – charakterystyka, właściwości i korzyści
  • Wylewka anhydrytowa ANHYLEVEL – charakterystyka, właściwości i korzyści
  • W duecie korzystniej – dlaczego warto łączyć technologie
  • Podsumowanie

Odpowiedzi na pytania zadane podczas webinaru

Podczas webinaru padło wiele ciekawych pytań, na które nie udało się odpowiedzieć, ze względu na ograniczony czas trwania prezentacji. Poniżej  odpowiedzi na nie, udzielone przez eksperta firmy Cemex.

  • Jaka jest izolacyjność akustyczna pianobetonu firmy Cemex? Czy badaliście Państwo pianobeton pod tym kątem?

Izolacyjność akustyczna jest określana dla całego układu podłogi. Firma Cemex dysponuje badaniami izolacyjności akustycznej z wykorzystaniem pianobetonów INSULARIS PIANO. Firma udostępnia je zainteresowanym.

  • Co w przypadku gdy pianobeton narażony jest na złe warunki atmosferyczne podczas wylewania np. deszcz? Jak wpływ ma nasiąkliwość pianobetonu na jego finalną wytrzymałość?

Po wyschnięciu pianobeton zachowuje wytrzymałość deklarowaną przez producenta.

  • Czy posadzkę anhydrytową Anhylevel można układać na ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Tak, można ją układać na system podłogowego ogrzewania elektrycznego.

  • Jaki byłby koszt samopoziomującego podkładu anhydrytowego CA C25-F5 na powierzchnię około 150 m²?

Szacunkową cenę podkładu anhydrytowego można sprawdzić na kalkulatorze tutaj.

  • Czy była badana akumulacyjność cieplna wylewek anhydrytowych, np. w porównaniu do wylewek na bazie cementu?

Wylewki anhydrytowe mają akumulacyjność cieplną porównywalną do wylewek na bazie cementu.

  • Czy czas nagrzewania wynika z pojemności cieplnej (akumulacyjności) materiału?

To zależy, czy rozważamy czas nagrzewania się pomieszczenia czy samej wylewki. Akumulacyjność ciepła to parametr mówiący o tym, ile energii musimy dostarczyć do wylewki, aby jej temperatura wzrosła o 1°C. Jeżeli akumulacyjność wylewki jest wysoka to musimy dostarczyć wyższą ilość energii, aby jej temperatura wzrosła o 1°C. Natomiast czas nagrzewania pomieszczenia zależy przede wszystkim od grubości wylewki oraz współczynnika przewodzenia ciepła.

  • Jaka technologia przyklejania płytek jest zalecana w przypadku wylewek anhydrytowych?

Przede wszystkim zawsze należy sprawdzić kompatybilność kleju z podkładem na bazie anhydrytu, czyli bezwodnego siarczanu wapnia.

  • W jakim celu stosuje się jasny kolor posadzki anhydrytowej? Przecież w większości przypadków wylewki nie widać.

Jasny kolor posadzki anhydrytowej wykorzystuje się w przypadku, gdy inwestycja ma być oceniana w stanie deweloperskim, czyli kiedy jest już podkład podłogowy, a nie ma na nim posadzki. Pomieszczenia z jasną posadzką są zazwyczaj bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kupujących. Optycznie powiększają i rozjaśniają pomieszczenie.

  • Doskonałe przewodnictwo cieplne = niska bezwładność = szybsze wychładzanie podłogi. Proszę o konkretne przykłady. Co to dokładnie oznacza?

Poszczególne właściwości powinniśmy rozpatrywać osobno, gdyż nie są one równoważne. Doskonałe przewodnictwo cieplne sprawia, że nowoczesne instalacje tj. piece kondensacyjne, pompy ciepła, pracują na niższych temperaturach zasilania i powrotu, dzięki czemu zachowana jest wysoka sprawność tych urządzeń. Niska bezwładność cieplna ułatwia sterowanie optymalną temperaturą w pomieszczeniach np. 18°C w nocy - 21°C w ciągu dnia, co znacząco poprawia komfort użytkowania. To również oszczędność, gdyż niższa temperatura podczas snu to również mniejsze straty ciepła przez przegrody na zewnątrz budynku.

  • Jak uzyskać współczynnik przenikania ciepła U przegrody przy zastosowaniu pianobetonu (λ 0,09), zamiast styropianu (λ 0,036)? Ile pianobetonu trzeba wykorzystać zamiast 20 cm styropianu?

Aby uzyskać taką samą wartość U przegrody należy użyć 50 cm pianobetonu INSULARIS PIANO 400.

  • Jeżeli chcemy zamienić styropian na pianobeton powinniśmy to uwzględnić już na etapie projektowania. Co w przypadku kiedy projekt już jest, a chcielibyśmy styropian zamienić na pianobeton?

Rzeczywiście, najlepiej uwzględnić zastosowanie pianobetonu INSULARIS PIANO już na etapie projektowania. Jeśli jest konieczność dokonania zmiany na późniejszym etapie, to należy sprawdzić czy nie przekroczymy zakładanych parametrów. Pogrubienie warstwy pianobetonu zależy od planowanej funkcji przegrody. Oznacza to, że jeżeli nie musi ona osiągnąć konkretnego parametru U (np. podłogi między kondygnacjami), to pogrubienie nie jest konieczne. Jako producent służymy pomocą, zarówno na etapie projektowania, jak i na późniejszym, np. przy realizacji.

  • Czy z wykorzystaniem pianobetonu INSULARIS PIANO możemy wykonać pożądany spadek przy zastosowaniu na dachu?

Maksymalny spadek jaki możemy uzyskać z pianobetonu INSULARIS PIANO to 3%.

  • Czy można samodzielnie wykonać wylewkę?

Tak, aczkolwiek zalecamy wykonanie jej przez firmę CEMEX Xperts. W przypadku wykonania samodzielnego klient bierze całą odpowiedzialność na siebie za prawidłową aplikację wylewki.

Jakie są koszty wykonania wylewki?

Koszty wykonania wylewki można sprawdzić tutaj.

Webinar poprowadził Łukasz Strzałka

Łukasz Strzałka - absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, specjalizacja Technologia Materiałów Budowlanych. Z branżą materiałów budowlanych związany od kilkunastu lat, najpierw jako technolog betonu, następnie technolog produktów specjalistycznych, a obecnie manager produktu. Wieloletnie doświadczenie praktyczne w obszarze materiałów podłogowych oraz technologii betonu wykorzystuje podczas szkoleń dla instalatorów i projektantów z branży podłogowej. Na co dzień współpracuje z siecią wykonawców CEMEX Xperts i projektantów, służąc wsparciem technicznym m.in. przy projektowaniu i wykonywaniu podłóg w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych i innych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej