Tynk akrylowy - elewacja na lata

2009-08-06 12:41
Tynki na lata
Autor: Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.

Tynk akrylowy, obok tynków mineralnych, silikonowych, silikatowych czy mozaikowych, jest doskonałym sposobem na uzyskanie różnorodnych faktur i kolorów elewacji, zarówno na tradycyjnych tynkach podkładowych jak i w systemach docieplania. Charakteryzują się m.in. bogatą kolorystyką, różnorodnością struktur oraz stosunkowo niskim kosztem zakupu .

Cienkowarstwowe tynki akrylowe Addi R i Addi S mają postać gotowych mieszanek. Przeznaczone są do wykonywania ozdobnych, zewnętrznych elewacji. Można je także stosować jako warstwę dekoracyjno-ochronną w systemach docieplania budynków na bazie styropianu (np. w systemie dociepleń Knauf Thermo).

Knauf Tynki akrylowe charakteryzują się wysoką elastycznością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dobrą przyczepnością do podłoża, oraz hydrofobowością (małą nasiąkliwością). Z tych względów tynki mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie występują zwiększone obciążenia dynamiczne, np. przy drogach o dużym natężeniu ruchu.

Spoiwem wykorzystywanym do ich produkcji jest żywica akrylowa. W skład tynku wchodzą także kruszywa fakturujące, dzięki którym można uzyskać wybraną strukturę. Najczęściej wybieraną przez klientów fakturą jest tzw. baranek lub kornik, które oferowane są w trzech wariantach uziarnienia  1,5, 2 oraz 3 mm. W procesie produkcji mieszanki tynkarskie uodparniane są dodatkowo na tzw. korozję biologiczną czyli zarażenie zarodnikami alg i grzybów pleśniowych. Dzięki tej dodatkowej ochronie można je bezpiecznie stosować w prawie każdych warunkach środowiskowych.

Tynki akrylowe - kiedy można, kiedy nie

Należy pamiętać, że nieumiejętne obchodzenie się z tynkami akrylowymi może je pozbawić wielu korzystnych właściwości. Błędy wykonawcze związane z niewłaściwym przechowywaniem, przemrożeniem, nakładaniem tynku w zbyt niskiej temperaturze i nadmiernej wilgotności powietrza, mogą osłabić jego ochronę biologiczną. Praca w niskich temperaturach i dużej wilgotności skutkuje także wydłużonym czasem wiązania tynku, co może doprowadzić do utraty jego trwałości i właściwości technicznych. Zbyt wysoka temperatura przechowywania lub nakładania i brak ochrony przed nasłonecznieniem, utrudnia uzyskanie pożądanej struktury, powodując niekontrolowane, szybkie twardnienie składników i powstanie nieestetycznych zgrubień i zaburzeń w strukturze i kolorze tynku nakładanego na ścianę.

Tynków akrylowych, ze względu na ich niską dyfuzyjność, nie stosuje się w systemach docieplania z wełną mineralną, a także do wykańczania elewacji z materiałów wysoko paroprzepuszczalnych. Z tego samego powodu nie powinny być stosowane do tynkowania starych, zawilgoconych ścian a w szczególności ścian pozbawionych izolacji przeciwwilgociowych oraz powierzchni, gdzie izolacje te są w złym stanie technicznym.

Nawet elastyczny tynk – szczególnie w ciemnym kolorze, położony na ścianie narażonej na oddziaływanie silnych promieni słonecznych – będzie „pracował”. Dlatego na duże, nasłonecznione powierzchnie nie poleca się tynków w ciemnych barwach, szczególnie w przypadku stosowania ich w systemach ocieplania. Znaczne naprężenia powstające na rozgrzanych słońcem powierzchniach, które poprzez warstwę izolacji nie są w stanie odprowadzić ciepła w głąb ściany, mogą powodować uszkodzenia i destrukcję tynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej