Tynk akrylowy - elewacja na lata

2009-08-06 12:41
Tynki na lata
Autor: Knauf Bauprodukte Polska Sp. z o.o.

Tynk akrylowy, obok tynków mineralnych, silikonowych, silikatowych czy mozaikowych, jest doskonałym sposobem na uzyskanie różnorodnych faktur i kolorów elewacji, zarówno na tradycyjnych tynkach podkładowych jak i w systemach docieplania. Charakteryzują się m.in. bogatą kolorystyką, różnorodnością struktur oraz stosunkowo niskim kosztem zakupu .

Cienkowarstwowe tynki akrylowe Addi R i Addi S mają postać gotowych mieszanek. Przeznaczone są do wykonywania ozdobnych, zewnętrznych elewacji. Można je także stosować jako warstwę dekoracyjno-ochronną w systemach docieplania budynków na bazie styropianu (np. w systemie dociepleń Knauf Thermo).

Knauf Tynki akrylowe charakteryzują się wysoką elastycznością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dobrą przyczepnością do podłoża, oraz hydrofobowością (małą nasiąkliwością). Z tych względów tynki mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie występują zwiększone obciążenia dynamiczne, np. przy drogach o dużym natężeniu ruchu.

Spoiwem wykorzystywanym do ich produkcji jest żywica akrylowa. W skład tynku wchodzą także kruszywa fakturujące, dzięki którym można uzyskać wybraną strukturę. Najczęściej wybieraną przez klientów fakturą jest tzw. baranek lub kornik, które oferowane są w trzech wariantach uziarnienia  1,5, 2 oraz 3 mm. W procesie produkcji mieszanki tynkarskie uodparniane są dodatkowo na tzw. korozję biologiczną czyli zarażenie zarodnikami alg i grzybów pleśniowych. Dzięki tej dodatkowej ochronie można je bezpiecznie stosować w prawie każdych warunkach środowiskowych.

Tynki akrylowe - kiedy można, kiedy nie

Należy pamiętać, że nieumiejętne obchodzenie się z tynkami akrylowymi może je pozbawić wielu korzystnych właściwości. Błędy wykonawcze związane z niewłaściwym przechowywaniem, przemrożeniem, nakładaniem tynku w zbyt niskiej temperaturze i nadmiernej wilgotności powietrza, mogą osłabić jego ochronę biologiczną. Praca w niskich temperaturach i dużej wilgotności skutkuje także wydłużonym czasem wiązania tynku, co może doprowadzić do utraty jego trwałości i właściwości technicznych. Zbyt wysoka temperatura przechowywania lub nakładania i brak ochrony przed nasłonecznieniem, utrudnia uzyskanie pożądanej struktury, powodując niekontrolowane, szybkie twardnienie składników i powstanie nieestetycznych zgrubień i zaburzeń w strukturze i kolorze tynku nakładanego na ścianę.

Tynków akrylowych, ze względu na ich niską dyfuzyjność, nie stosuje się w systemach docieplania z wełną mineralną, a także do wykańczania elewacji z materiałów wysoko paroprzepuszczalnych. Z tego samego powodu nie powinny być stosowane do tynkowania starych, zawilgoconych ścian a w szczególności ścian pozbawionych izolacji przeciwwilgociowych oraz powierzchni, gdzie izolacje te są w złym stanie technicznym.

Nawet elastyczny tynk – szczególnie w ciemnym kolorze, położony na ścianie narażonej na oddziaływanie silnych promieni słonecznych – będzie „pracował”. Dlatego na duże, nasłonecznione powierzchnie nie poleca się tynków w ciemnych barwach, szczególnie w przypadku stosowania ich w systemach ocieplania. Znaczne naprężenia powstające na rozgrzanych słońcem powierzchniach, które poprzez warstwę izolacji nie są w stanie odprowadzić ciepła w głąb ściany, mogą powodować uszkodzenia i destrukcję tynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej