Stiuk wapienny. Dekoracja ściany krok po kroku

2020-08-07 14:35
Stiuk wapienny
Autor: Getty Images Stiuk wapienny dostępny jest w trzech rodzajach wykończenia powierzchni: satynowym (naturalnym), błyszczącym (polerowanym) oraz intensywnie błyszczącym (polerowanym i woskowanym)

Stiuk wapienny to świetna propozycja na udekorowanie ściany. Do wykonania takiego ozdobnego pokrycia wykorzystuje się dekoracyjną masę strukturalną, która dostępna jest w wielu kolorach. Powierzchnia wykończona stiukiem wapiennym jest idealnie gładka, delikatnie połyskująca i daje efekt głębi. Materiał z wyglądu przypomina marmur.

Spis treści

  1. Co to jest stiuk wapienny?
  2. Co potrzebujemy do wykonania dekoracji stiukiem wapiennym?
  3. Stiuk wapienny - wykonanie krok po kroku
  4. Dekoracja ścian stiukiem wapiennym inspiracje - film
  5. Wady i zalety stiuku wapiennego
  6. Stiuk wapienny - firmy i ceny
Stiuk wapienny
Autor: Getty Images Dekorację ściany stiukiem wapiennym można wykonać samodzielnie

Źródłem inspiracji dekoracji ściany stiukiem wapiennym są "antyczne" techniki tynkowania. Imituje on polerowany kamień o strukturze łupanej.

Co to jest stiuk wapienny?

Stiuk wapienny to farba strukturalna do ścian w postaci masy dekoracyjnej, w skład której wchodzi wapno gaszone (wapno hydratyzowane) i mączka marmurowa. Ta technika dekoracji imituje szlifowany kamień. Dostępne są trzy rodzaje wykończenia powierzchni: satynowy (naturalny), błyszczący (polerowany) oraz intensywnie błyszczący (polerowany i woskowany). Farba dekoracyjna do ścian ma porowatą strukturę, która zapewnia oddychanie podłoża. Jest ona odporna na działanie bakterii i grzybów, czyli może być wykorzystywana do malowania tzw. pomieszczeń mokrych, jak łazienek i kuchni. Ponadto stiuk wapienny jest odporny na zabrudzenia.

Co potrzebujemy do wykonania dekoracji stiukiem wapiennym?

Dekoracja ściany stiukiem składa się z trzech etapów: malowanie farbą podkładową, nanoszenie stiuku i polerowanie woskiem.

  • Farba podkładowa to gotowa do użycia farba akrylowa, która wyrównuje chłonność podłoża i wzmacnia je, poprawia przyczepność mas, farb i tynków dekoracyjnych. Przeznaczona jest do podkładowego malowania ścian z płyt g-k, tynków gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych wewnątrz pomieszczeń. Farbę nakłada się wałkiem lub pędzlem, w zależności od rodzaju podłoża jedną lub dwie warstwy w odstępach 2-3 godz.
  • Stiuk wapienny (opisany powyżej)
  • Wosk to pasta na bazie dyspersji i wosków. Daje transparentną powłokę, zachowującą oryginalny kolor stiuku. Jest odporna na zmywanie wodą z dodatkiem środków myjących oraz ścieranie mechaniczne.
  • Odpowiednie pace do nakładania.

Stiuk wapienny - wykonanie krok po kroku

KROK 1. Przygotowanie podłoża. Powierzchnię ściany malujemy farbą podkładową  i pozostawiamy do wyschnięcia.

KROK 2. Przygotowanie produktu - farby strukturalnej do ścian. Do stiuku wapiennego należy dodać (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) pigment barwiący. Farbę dekoracyjną dokładnie mieszamy mechanicznie.

KROK 3. Nakładanie na ścianę farby strukturalnej. Równomiernie i gładko nanosimy pacą pierwszą warstwę zabarwionego na wybrany kolor stiuku wapiennego. Stiuk nanosimy na niewielkich fragmentach ściany, w różnych kierunkach. Należy odczekać ok. 6 godzin aż pierwsza warstwa dekoracyjna wyschnie.

KROK 4. Nakładanie drugiej warstwy farby dekoracyjnej. Nadmiar farby zbieramy, przeciągając lekko po powierzchni czystą krawędzią pacy, do momentu uzyskania gładkiej powierzchni z przenikającymi się odcieniami wybranego koloru. W celu uzyskania większej głębi kolorystycznej można dodatkowo nałożyć trzecią warstwę stiuku, zachowując wskazany odstęp czasowy.

KROK 5. Polerowanie dekoracji. Zanim jeszcze farba całkowicie wyschnie na ścianie (min. 15 minut od nakładania) krawędzią pacy delikatnie polerujemy całą powierzchnię - dzięki temu zabiegowi nadamy dekoracji ściennej połysku.

KROK 6. Woskowanie ściany. Na koniec, po wyschnięciu ostatniej warstwy stiuku (po około 6 godzinach) nakładamy pacą wosk (w celu zabezpieczenia powierzchni), a następnie polerujemy powierzchnię miękkim materiałem.

Dekoracja ścian stiukiem wapiennym inspiracje - film

Wady i zalety stiuku wapiennego

Zalety:

  • wyjątkowo dekoracyjny (efektowny wzór dzięki przetarciom)
  • praktyczny (odporny na uszkodzenia, wycieranie i zabrudzenia)
  • można go stosować w łazienkach i kuchniach
  • pięknie odbija światło, optycznie powiększając wnętrze

Wady:

  • nakładanie stiuku wymaga sporej wprawy
  • wykonanie dekoracji jest pracochłonne

Stiuk wapienny - firmy i ceny

Stiuk wapienny do dekoracji ściany oferuje w Polsce kilku producentów, m.in.: Lakma Sat (marka Francesco GUARDI), FFFiL Śnieżka SA (marka MAGNAT), Caparol (Capadecor).

Stiuk to dość drogi materiał. Za kilogram produktu zapłacimy od 30 do nawet 250 zł. Wszystko zależy od jakości i wydajności masy. I tak 1 kg najtańszej masy dekoracyjnej wystarczy na pokrycie ok. 2 m² powierzchni ściany, natomiast taka sama ilość droższego stiuku wystarcza do udekorowania prawie 10 m² ściany. Do kosztów doliczyć trzeba jeszcze wosk impregnujący, profesjonalny grunt, paca, oraz koszt robocizny jeżeli zatrudnimy fachowca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej