Rimano Max PLUS - nowa gładź gipsowa RIGIPS

2008-09-19 13:49

Wszyskie ściany, zarówno w nowych budynkach jak i w starych, poddawanych remontom wymagają odpowiedniego przygotowania przed wykończeniem. O ile podłożom pod płytki stawia się niewielkie wymagania, o tyle powierzchnie pod farby lub tapety muszą być idealnie wyrównane. Od jakości przygotowania ścian i sufitów zależy efekt końcowy i estetyka pomieszczeń.

Najczęściej dzisiaj stosowaną metodą wykańczania powierzchni ścian i sufitów pomieszczeń jest malowanie. Niezależnie od tego, czy są to budynki mieszkalne, użyteczności publicznej czy specjalne, wymagania stawiane podłożom pod farbę pozostają niezmienne. Muszą one spełniać następujące kryteria:

  • być równe i gładkie,
  • mieć jednolity, jasny kolor,
  • dawać dobrą przyczepność,
  • mieć odpowiednią wytrzymałość.

Równość i gładkość
Od tej cechy zależeć będzie, czy po malowaniu uzyska się jednolitą strukturę powierzchni. Równość ma również kluczowe znaczenie w odniesieniu do zużycia farby. Im równiej, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na farbę (liczone na metr kwadratowy). Podłoża o lokalnych nierównościach potrzebują o większego nakładu pracy i znacznie więcej farby na uzyskanie tego samego efektu, co na powierzchniach gładkich.

Jednolity, jasny kolor
Idealnym kolorem podłoża pod farby jest biały. Szczególnie duże znaczenie ma to przy stosowaniu barw o jasnych odcieniach.Jednolity kolor podłoża wpływa na efekt końcowy, od tego zależy, czy pomalowana powierzchnia będzie miała jednolity kolor czy nie. Również łatwość krycia, a tym samym liczba niezbędnych warstw farby uzależniona jest od koloru podłoża.

Dobra przyczepność
Każda farba, oprócz wysokiej odporności na blaknięcie, musi cechować się dobrą przyczepnością do podłoża. Parametr ten jest w znacznym stopniu uzależniony od jakości powierzchni gładzi gipsowej. Jeśli zastosowana gładź będzie miała tendencję do osypywania się i pylenia, to nawet najlepsza farba po pewnym czasie będzie mogła się złuszczyć.

Wytrzymałość
Trwałość wymalowania zależy w znacznym stopniu od jakości podłoża pod farbą. Jeśli jest ono miękkie, niewystarczająco odporne, to każde nawet lekkie zarysowanie lub uderzenie pozostawi trwały ślad na powierzchni. W wyniku tego sukcesywnie pogarszać się będzie wygląd ściany,  konsekwencjią może być nawet odspojeniapowłoki farby. Można więc stwierdzić, że trwałość farby oraz efekt końcowy w znacznym stopniu zależy od zastosowanej gładzi gipsowej.
Na rynku wyrobów gipsowych oferowanych jest bardzo wiele produktów, spośród których każdy wyróżnia się jakąś cechą szczególną. W takim gąszczu możliwości trudno jest dokonać właściwego wyboru. Optymalnym rozwiązaniem jest produkt, który łączy w sobie wszystkie oczekiwane cechy. W ostatnim czasie w ofercie Rigips znalazła się nowa gładź gipsowa o nazwie Rimano Max PLUS. Jest to produkt, którego recepturę opracowano na podstawie wymagań najlepszych firm wykonawczych na rynku i ma on wszystkie wymienione wyżej cechy.
Rimano Max PLUS po wyschnięciu ma idealnie biały kolor, który jest doskonałym podłożem pod farby. Konsystencja świeżego produktu pozwala się dowolnie obrabiać. Uzyskanie równej i gładkiej powierzchni jest bardzo proste, a przy odrobinie wprawy i doświadczenia możliwe jest uzyskanie doskonale równej powierzchni bez potrzeby pracochłonnego szlifowania. W razie konieczności gładź Rimano Max PLUS daje się dość łatwo szlifować, zachowując jednocześnie bardzo dużą wytrzymałość końcową. Dzięki temu możliwe jest długie użytkowanie pomieszczeń, bez konieczności przeprowadzania miejscowych napraw w miejscach przypadkowych zarysowań czy uderzeń.
Kolejną ważną cechą gładzi Rimano Max PLUS jest uniwersalność. Zarówno w zakresie metody aplikacji jak i miejsca użycia.

Stosowanie
Gładź powinna być przygotowana do użycia poprzez wymieszanie zawartości worka z wodą. Mieszanie należy przeprowadzić ręcznie bądź za pomocą wolnoobrotowego mieszadła elektrycznego. Zaletą tego produktu jest łatwość z jaką uzyskuje się plastyczną, pozbawioną grudek konsystencję, którą można nanosić na podłoża metodą ręczną bądź poprzez natrysk. Przed wyborem maszyny natryskującej zaleca się wykonanie próby przydatności do pracy.
Gładź gipsowa Rimano Max PLUS umożliwia wygładzanie powierzchni ścian i sufitów w zakresie grubości do 3 mm na niemal każdym, powszechnie spotykanym podłożu budowlanym. W razie konieczności wykonania warstwy grubszej niż 3 mm, możliwe jest naniesienie gładzi techniką "mokre na mokre" tj. po wstępnym utwardzeniu pierwszej warstwy.
Po wykonaniu prac wyrównawczych można, w razie potrzeby, uzyskaną powierzchnię przeszlifować papierem ściernym. Można wykonać to ręcznie bądź przy użyciu elektrycznych urządzeń do przecierania. Stosowanie gładzi Rimano Max PLUS pozwala na szybkie i łatwe wykonanie prac zarówno podczas aplikacji gładzi jak i na etapie wykańczania powierzchni farbami bądź tapetami. Dodatkową zaletą wykonanej gładzi jest duża trwałość powierzchni.

Nowa gładź gipsowa Rimano Max PLUS ma właściwości i jakość, na którą czekali najlepsi.

 

 

 

Rimano Max PLUS jest gładzią gipsową, która po związaniu i odparowaniu wody uzyskuje idealnie biały kolor. Łatwo pokrywać ją farbami nawet o bardzo jasnych odcieniach. Im jaśniejsze i bardziej równomierne podłoże, tym łatwiej uzyskać jednorodny kolor malowanej powierzchni.


Gładź przygotowuje się do użycia przez  ręczne lub mechaniczne wymieszanie z odpowiednią ilością wody. Wystarcza krótki czas, by mieszanka była gotowa do użycia i nie miała grudek.


Może być stosowana na ścianach i sufitach na każdym podłożu. Podłoża chłonne zaleca się zagruntować preparatem Rikombi Grund, który wiąże pył, kurz oraz wyrównuje chłonność podłoża. Cechuje go zdolność do głębokiej penetracji.


Nie stawia się żadnych ograniczeń w zakresie techniki nanoszenia. Rimano Max Plus może być nanoszona ręcznie - pacą, kielnią albo maszynowo za pomocą agregatu tynkarskiego lub maszyny natryskowej.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej