Murowanie klinkieru. 4 podstawowe zasady murowania klinkieru

2018-11-27 10:20
Podstawowe zasady murowania klinkieru
Autor: gettyimages Murowanie klinkieru

Murowanie klinkieru nie jest skomplikowaną czynnością, jednak ważna jest tu dokładność i przestrzeganie kilku zasad sztuki murarskiej, dotyczących zarówno prac budowlanych, jak i samego sposobu przechowywania cegieł. Jak prawidłowo murować klinkier? Przedstawiamy 4 podstawowe zasady murowania klinkieru.

Murowanie klinkieru - ważna jakość wykonania

Ciągle ulepszane parametry techniczne cegieł licowych i klinkierowych sprawiają, że są one jednym z najtrwalszych materiałów służących do budowy elewacji. Żeby ściana zewnętrza nie wymagała żadnych prac renowacyjnych przez wiele lat, konieczne jest również fachowe wymurowanie klinkieru. Błędy popełniane w czasie murowania klinkieru mogą się bowiem przyczynić do powstawania defektów w ścianie zewnętrznej, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i wizualnym. Realizacja poniższych zasad nie jest związana ani z dużo wyższymi kosztami budowy, ani z większym nakładem pracy. Ich pominięcie może nas natomiast kosztować bardzo wiele. 

Podstawowe zasady murowania klinkieru
Autor: Röben Murując klinkier, należy pamiętać o mieszaniu cegieł z kilku palet

1. Murowanie klinkieru - mieszanie cegieł z kilku palet

Przy murowaniu klinkieru, ważne jest mieszanie cegieł z kilku palet. Należy pamiętać o tym, że cegła jest produktem naturalnym, którego kolor powstaje w czasie wypalania gliny. W zależności od barwy samego surowca oraz regulacji procesów produkcji, cegłom nadaje się pożądany kolor i fakturę lica. Dzięki szczegółowym, sterowanym komputerowo kontrolom jakości, dąży się do jak największej powtarzalności barwy cegieł, jednakże różnice w samym składzie chemicznym gliny mogą powodować drobne rozbieżności w ubarwieniu kolejnych partii. Jest to zjawisko typowe, występujące u wszystkich producentów ceramicznych materiałów budowlanych. Granice dopuszczalnych różnic kolorystycznych określają normy budowlane, tłumacząc to specyfiką procesu technologicznego oraz właściwościami gliny.
Przestrzeganie tej zasady w trakcie murowania klinkieru - mieszania cegieł z kilku palet - sprawia, że drobne różnice w barwie poszczególnych egzemplarzy są niedostrzegalne. Murarze, którzy nie przestrzegają tej zasady, postępują niezgodnie z zasadami sztuki murarskiej.

Nie zapominaj!

Trzeba pamiętać, że nawet niewielkie rozbieżności w kolorystyce pojedynczych cegieł na dużej powierzchni staną się widoczne. Najlepiej podczas murowania klinkieru stosować zasadę mieszania cegieł z minimum trzech palet, szczególnie w przypadku cegieł o zróżnicowanej kolorystyce lice (burgund, wzory cieniowane).

2. Murowanie klinkieru - zaprawy bez wykwitów

Do murowania klinkieru ważny jest wybór odpowiedniej zaprawy. Ceglana elewacja jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ cegła jest materiałem wytrzymałym, mrozoodpornym i niewrażliwym na promienie słoneczne, przez wiele lat zachowuje swój estetyczny wygląd i praktycznie nie wymaga żadnych prac renowacyjnych. Problem mogą stanowić jednak wykwity, tworzące się najczęściej w skutek niewłaściwego wyboru zaprawy do murowania klinkieru, zawierającej wapno. Pod wpływem działania wody lub wilgoci, rozpuszczone w niej sole są wymywane na powierzchnię muru, tworząc białe zacieki. Zastosowanie odpowiedniej zaprawy, przeznaczonej specjalnie do murowania właśnie klinkieru, jest więc pierwszym krokiem w walce z wykwitami.

3. Murowanie klinkieru - nadproża i podokienniki

Fasady wymagają szczególnej precyzji wykonania, zwłaszcza te jej elementy, które mogą okazać się problematyczne w kwestii termoizolacji. Są to najczęściej nadproża oraz podokienniki. To właśnie w tych miejscach dochodzi często do strat ciepła, ponieważ przy otworach okiennych i drzwiowych zostaje przerwana ciągłość materiału izolacyjnego. Dzięki starannemu wymurowaniu nadproży i podokienników z prefabrykowanych elementów gotowych, można w dużej mierze ograniczyć przenikanie ciepła, głównie za sprawą dokładnego dostosowania ich wymiarów do konstrukcji ściany.

Podstawowe zasady murowania klinkieru
Autor: Röben By uniknąć wykwitów, trzeba stosować zaprawę do klinkieru

4. Murowanie klinkieru - zabezpieczenie cegieł

Bardzo mała nasiąkliwość cegieł klinkierowych przekłada się na znaczną ich odporność na działanie wody opadowej oraz wilgoci, jak również sprawia, że materiał ten nie jest podatny na temperatury ujemne. Jednakże ze względu na proces wiązania samej zaprawy nie powinno się dopuszczać do zawilgocenia cegieł na placu budowy. Umiejscowienie materiału na paletach uniemożliwi jego zawilgocenie ze strony gruntu, a przykrycie folią ochroni go przed zamoczeniem podczas deszczu. Zaniedbanie w tym względzie może później negatywnie wpłynąć na przebieg wiązania zaprawy, a z czasem także do powstawania nieestetycznego białego nalotu na elewacji, czyli wykwitów.

Zalecane jest również rozłożenie prac murarskich na dwa etapy. Po wzniesieniu muru z cegieł, należy na okres od siedmiu do dziesięciu dni zabezpieczyć jego górną warstwę przed penetracją wody z opadów atmosferycznych. Następnie po około czterech tygodniach można rozpocząć fugowanie. Zdecydowanie odradza się wykonywania fug w czasie niesprzyjających warunków pogodowych (deszcz, niskie temperatury), które negatywnie wpływają na proces wiązania fug.

Podstawowe zasady murowania klinkieru
Autor: Röben Poprawnie wymurowana elewacja - widoczne puste spoiny

Elewacja z cegieł klinkierowych jest obecnie jedną z popularniejszych form wykończenia. Klinkier ceniony jest przede wszystkim za trwałość oraz walory dekoracyjne, które pozostają niezmienione przez wiele lat. Warto jednak pamiętać o tym, że wytrzymałość i estetyka klinkierowej elewacji uzależniona jest nie tylko od samego materiału budowlanego, ale przede wszystkim od rzetelności wykonania. Nieprzestrzeganie zasady dotyczącej mieszania cegieł pochodzących z kilku palet, czy też stosowanie nieodpowiedniej zaprawy do murowania klinkieru może sprawić, że elewacja straci na wyglądzie. Prawidłowe wymurowanie klinkieru pozwoli natomiast uniknąć prac renowacyjnych na co najmniej kilkanaście lat. 

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej