Płytki ceramiczne. Wygodne spoinowanie z fugą Baumacol PremiumFuge

2012-04-24 15:33
Płytki ceramiczne. Wygodne spoinowanie z fugą Baumacol PremiumFuge
Autor: Baumit

Fuga ma znaczenie. Nieodpowiednia kolorystyka i nieprawidłowo wykonane spoinowanie przestrzeni międzypłytkowych może popsuć cały efekt dekoracyjny. Zaprawa do spoinowania Baumacol PremiumFuge plus wypełniacz silikonowy Baumacol Silikon to kompletny i pewny zestaw do wypełniania szczelin w okadzinie z płytek ceramicznych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.  

Wybierając płytki ceramiczne do wykończenia łazienki, kuchni czy salonu warto od razu dobrać rodzaj i kolor zaprawy do spoinowania. Nieodpowiednio skomponowane fugi popsują cały efekt. Dziś, dzięki bogatej kolorystyce mas do spoinowania można stworzyć harmonijną kompozycję fugi z płytkami.  

Fuga wygodna w aplikacji, skuteczna w izolacji

Baumacol PremiumFuge jest elastyczną, wodo- i mrozoodporną zaprawą na bazie cementu do fugowania płytek ceramicznych. Tę hydrofobizowaną mieszankę można stosować w pomieszczeniach o zwykłej, jak również o podwyższonej wilgotności, a także na balkonach i tarasach. Klasyfikacja według normy PN-EN 13888: CG2 pozwala na używanie fugi w budynkach użyteczności publicznej oraz mieszkalnych. Baumacol PremiumFuge służy do wypełniania spoin międzypłytkowych na podłożach o podwyższonych obciążeniach termicznych oraz na ogrzewaniu podłogowym. Można ją stosować w zakresie szerokości fug od 2 do 7 mm. Nadaje się do wypełniania spoin między płytkami ceramicznymi, gresowymi, kamiennymi oraz płytami ze sztucznego kamienia a także mozaikami ułożonymi na ścianach lub podłogach. 
Fugowanie płyt wielkoformatowych wymaga wydłużenia przerwy technologicznej między klejeniem płyt a wypełnieniem spoin, aby umożliwić odparowanie wody z zaprawy klejowej.

Gdzie nie stosować fugi Baumacol PremiumFuge

Producent fugi Baumacol PremiumFuge zabrania stosowania jej na drewnie, metalu, tworzywach sztucznych, a także podłożach na bazie cementu przed zakończeniem procesów wiązania oraz w pomieszczeniach, w których występuje obciążenie chemikaliami. Warto pamiętać, by narożniki (posadzka-ściana, ściana-ściana), a także dylatacje przy urządzeniach sanitarnych, takich jak wanna, umywalka czy sedes wypełnić za pomocą Baumacol Silikon – trwale elastycznego wypełniacza do spoin na bazie silikonu. Bezrozpuszczazlnikowa masa jest odporna na działania promieni UV i przede wszystkim umożliwi eksploatacje miejsc szczególnie narażonych na okresowe działanie wody.

Zaprawa do spoinowania w każdym odcieniu

Zaletą fugi Baumacol PremiumFuge i silikonu Baumacol Silikon jest różnorodność kolorystyczna. Oba produkty występują, bowiem aż w 24 kolorach, co pozwala dobrać ich odcień do barwy płytek, armatury czy też innych elementów dekoracyjnych.

Klasyczne biele, szarości czy też brązy, jak również bardziej wyraźne odcienie zieleni, kolory niebieskie oraz czerwienie umożliwiają indywidualną kompozycję wnętrz i podkreślą charakter każdej łazienki, kuchni czy holu.

Dostępne są m. inn. następujące kolory fugi: White, Cement Grey, Anthracite, Dark Brown, Light Green, Vanille, Bahama, Grey, Manhattan, Bermuda, Jasmin, Miel, Brown, Light Blue, Rubin, Camel, Light Brown, Silk Grey, Black, Yellow, Deep Blue, Green, Orange, Red. Barwom zaprawy na bazie cementu odpowiadają takie same kolory masy silikonowej.

Fugowanie płytek ceramicznych nie musi być trudne

Łatwa aplikacja gotowej masy do spoinowania i fabrycznie przygotowanego silikonu z linii Baumacol umożliwiają samodzielne wykonanie prac. Przed przystąpieniem do fugowania, spoiny należy oczyścić z resztek zaprawy klejowej, odpylić i odkurzyć. Następnie przy użyciu odpowiedniej pacy do fugowania zaprawę należy wprowadzić w szczeliny, dbając szczególnie o dokładne wypełnienie przestrzeni międzypłytkowych. Pacę należy kierować ukośnie w stosunku do spoiny. Po ok. 15 minutach po zakończeniu fugowania, całą powierzchnię trzeba przemyć czystą wodą.  Nie można jednak doprowadzić do zalania schnącej masy.  

Płytki ceramiczne. Wygodne spoinowanie z fugą Baumacol PremiumFuge
Autor: Baumit

Marka Baumit obecna jest w Polsce od 18 lat. Firma ma trzy zakłady produkcyjne: w  Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Poza materiałami do układania płytek ceramicznych (linia Baumacol) Baumit oferuje m.in. produkty do: renowacji, ogrodów i skwerów, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie, zaprawy murarskie oraz produkty gipsowe.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej