Odnawiamy podłogę drewnianą

2009-03-10 10:44
Odnawiamy podłogę drewnianą
Autor: Soudal

Z czasem drewniana podłoga niszczeje. Dzieje się tak pod wpływem użytkowania, zmian temperatury i wilgotności czy nieprawidłowej konserwacji. Wymiana starych desek na nowe to spory wydatek, zadanie wymagające czasu i nakładu pracy oraz uciążliwe dla domowników. Poniżej przedstawiono sposób na odnowienie podłogi drewnianej.

Najczęściej w starych podłogach rozsychają się deski, powodując powstawanie szczelin, a listwy przypodłogowe deformują się i niszczą. Podpowiemy, jak poradzić sobie z tymi problemami.

Likwidacja szczelin

Pod wpływem zmian wilgotności w parkiecie powstają z czasem szczeliny, które mogą zmieniać szerokość nawet o ponad 200%. W praktyce oznacza to, że istniejące przerwy mogą powiększyć się z jednego nawet do 4,5 mm. Podłoga wygląda wtedy nieestetycznie, a w szparach zbiera się brud i kurz. Luki pomiędzy rozeschniętymi deskami można jednak łatwo wypełnić kitem do parkietu, który znacznie poprawi wygląd podłogi. Możemy to zrobić np. za pomocą kitu do parkietu firmy Soudal, który jest dostępny w postaci gotowej do użycia pasty, która po utwardzeniu pozostaje elastyczna. Dzięki temu pracujący parkiet nie niszczy wypełnienia.

Na początku trzeba dokładnie oczyścić szczeliny z kurzu, brudu i starych szczeliw. Podłoże powinno być suche i wolne od tłuszczu. Szczelinę w miarę możliwości należy przetrzeć drobnym papierem ściernym, uważając by nie uszkodzić lakieru, a następnie pozbyć się kurzu, wymiatając go szczoteczką lub wilgotną szmatką. Kit nakłada się do szczeliny z niewielkim nadmiarem, gdyż w procesie utwardzania nieznacznie zmniejszy on swoją objętość. Można obrabiać go bezpośrednio po nałożeniu – wyrównujemy wypełnienie mokrym palcem i pozostawiamy do wyschnięcia. Ewentualne zabrudzenia należy oczyścić wilgotną ściereczką zaraz po ukończeniu pracy.

Końcówkę kartusza można obcinać na różnych wysokościach, dzięki czemu uzyskuje się grubsze lub cieńsze pasmo kitu. Wyciskając uszczelniacz z kartusza z użyciem wyciskacza można precyzyjnie wypełnić nawet bardzo wąskie szczeliny. Kit do parkietu firmy Soudal nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników i jest bezwonny, dlatego nie wymaga długotrwałego wietrzenia pomieszczeń. Dzięki precyzyjnej aplikacji i możliwości uzupełniania nawet niewielkich ubytków produkt umożliwia naprawę polakierowanych podłóg bez uszkadzania lakieru.

Kit do parkietu można również stosować do wypełniania szczelin w nowym parkiecie, ponieważ masa daje się malować i przyjmuje kolor lakieru. Pasta jest dostępna w kolorach: brzoza, buk, dąb, sosna, klon/jesion, wiśnia/olcha i mahoń.

Wymiana listew

Drugim stosunkowo łatwym elementem do odnowienia są listwy przypodłogowe. Wystarczy pozbyć się starych i zamontować nowe za pomocą kleju. Uniwersalny klej montażowy Soudal 49A służy m.in. do klejenia listew. Ma postać gotowej do użycia pasty. Charakteryzuje się wysoką siłą spajania, z powodzeniem zastępuje wkręty i gwoździe. Jest  przy tym odporny na wilgoć. Klej nakładamy na listwę pasmami i dociskamy ją na chwilę do ściany. Następnie rozłączamy klejone elementy, czekamy ok. 15 minut i ponownie łączymy, mocno przyciskając listwę do ściany. Klej Soudal 49A zawiera nieagresywny rozpuszczalnik, dlatego możemy go zastosować nie tylko do przyklejenia listew drewnianych, ale również z materiałów drewnopochodnych lub tworzyw sztucznych.

To jednak jeszcze nie koniec pracy. Następnie należy wypełnić akrylem szczeliny pomiędzy listwami a powierzchnią ścian. Wystarczy przeciągnąć kartusz z akrylem wzdłuż szczeliny między listwą a ścianą, wyciskając przy tym pożądaną ilość preparatu. Powierzchnię fugi należy wygładzić przed utworzeniem naskórka. Firma Soudal ma w ofercie akryl w kolorze białym, czarnym, szarym, beżowym i teaku. Trzeba także uszczelnić przestrzeń powstałą na styku podłogi z listwą. Nadaje się do tego kit do parkietu Soudal. Postępujemy wtedy podobnie, jak w przypadku wypełniania szczeliny pomiędzy listwą a ścianą. Kit Soudal występuje w kolorach popularnych gatunków drewna, m.in.: buku, brzozy, dębu, jesionu, sosny, olchy i mahoniu. Zarówno akryl jak i kit do parkietu Soudal nakłada się prosto z kartusza. Po utwardzeniu spoiny są wodoodporne, w razie potrzeby można je malować lakierem i farbami. 

Nie zawsze trzeba wymieniać podłogę, by odzyskała ona swój piękny wygląd. Czasem wręcz nie chcemy innego parkietu, bo ten np. ma swoją historię czy zrobiony jest z cennego surowca, np. egzotycznego drzewa lub po prostu nie mamy pieniędzy na nowy. Wtedy wystarczy kilka wysokiej jakości produktów (akryl, kit i klej) i trochę własnej pracy, by odnowić starą podłogę przy niewielkim budżecie.

Odnawiamy podłogę drewnianą
Autor: Soudal Gama produktów Soudal przeznaczonych do odnawiania pogłóg: uniwersalny klej montażowy, akryl i kit do parkietu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej