Nowy stadion, nowy klej

2007-05-18 16:16
Nowy stadion, nowy klej
Autor: brak danych

Po czterech latach prac budowlanych Stadion Olimpijski w Berlinie został przywrócony do stanu dawnej świetności. Na tym obiekcie zostaną rozegrane najważniejsze mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006. Stadion ma 400 metrów długości, 230 metrów szerokości i może pomieścić ponad 75 tys. ludzi.

Jego odnowa oraz rozbudowa wymagała dokładnej renowacji płyt z granitu i piaskowca i zachowania w pierwotnej postaci nawet najmniejszych kamiennych płyt. Większość kamieniołomów działających w latach 30. XIX stulecia już dawno została okładziny mogły być wymienione na nowe materiały lub odnawiane jedynie w bardzo ograniczonym zakresie.
Aby skutecznie odnowić betonowe części Niższego i Wyższego Poziomu Stadionu należało najpierw przeprowadzić wiele prac rekonstrukcyjnych. W tym celu usunięto i wyczyszczono ok. 65 tys. mkw. naturalnego kamienia uważając przy tym, aby nie doszło do jego zniszczenia. Wszystkie płyty kamienne znajdujące się na stadionie ważą tyle ile piramida o boku i wysokości ok. 42 metrów. Płyty ścienne tylko z Dolnego Poziomu zajmowały 12 tys. mkw, a płyty podłoża - 10 tys. mkw (każda z nich to bryła ręcznie obrabianego wapienia lub granitu o grubości do 20 cm).
Do ponownego, bezpiecznego i pewnego ułożenia wszystkich płyt po zakończeniu odnawiania powierzchni betonowych fachowcy zdecydowali się wykorzystać Ceresit CM 15 - zaprawy do mocowania marmuru.
Niewiele jest budowli, które tak wyraziście odzwierciedlają historię XX-wiecznych Niemiec jak Stadion Olimpijski w Berlinie. Zbudowano go w roku 1912. W roku 1934 uległ zniszczeniu, jednak wkrótce po tym został odbudowany wg nowych już projektów. Podczas II Wojny Światowej "Reichssportfeld" - (obiekt sportowy Trzeciej Rzeszy) został zniszczony tylko częściowo, więc już w roku 1954 możliwe było ponowne jego wykorzystanie. Jednak ostatnie prace renowacyjne były utrudnione nie tylko ze względu na brak znacznej części planów obiektu z lat 30., ale również z powodu odnajdywanych od czasu do czasu w obrębie stadionu "reliktów" ostatniej wojny, takich jak części bomb czy też resztek materiałów azbestowych.

Nowy stadion, nowy klej
Autor: brak danych

Firma Henkel poszerzyła swoją ofertę o kolejny produkt z serii CM, elastyczną zaprawę klejącą - Ceresit CM 16 "Flex". 
Jest to zaprawa przeznaczona do mocowania płytek ceramicznych, cementowych i kamiennych (oprócz marmuru). Klej z powodzeniem można ja stosować na podłożach odkształcalnych, na wiotkich ścianach działowych, ogrzewanych podłogach, elewacjach, tarasach i balkonach. Wysoka przyczepność zaprawy sprawia, że produkt zalecany jest również do klejenia płytek o małej nasiąkliwości np. gresu. Dzięki bardzo dobrym parametrom roboczym zaprawa zdobyła uznanie używających jej fachowców. Mieszanie kleju odbywa się szybko i nie wymaga dużego nakładu pracy. Wydajność, elastyczność i łatwość nakładania - to mocne strony nowego produktu.
Wysoka przyczepność zaprawy sprawia, że zalecana jest ona do płytek o nasiąkliwości <3%, np. gresowych oraz do mocowania płytek na podłożach krytycznych: istniejących płytkach, mocnych i dobrze przyczepnych powłokach malarskich, podłożach gipsowych, anhydrytowych, betonie komórkowym.

 Dane techniczne  
 Baza  mieszanka cementów z wypełniaczami mineralnymi i modyfikatorami
 Gęstość nasypowa  ok. 1,3 kg/dm3
 Proporcje mieszania  8-8,25 l wody na 25 kg
 Temperatura stosowania  od +5 do +25oC
 Czas wstępnego dojrzewania  ok. 5 min
 Czas zużycia  do 2 godzin
 Czas otwarty (wg normy PN-EN 12004)  przyczepność ≤0,5 MPa po czasie nie krótszym niż 30 min
 Spływ (wg normy PN-EN 12004)  ≤0,5 mm
 Spoinowanie  po 24 godz.
Przyczepność (wg normy PN-EN 12004)
 • początkowa: ≥1,0 MPa,
 • po zanurzeniu w wodzie: ≥1,0 MPa,
 • po starzeniu termicznym: ≥1,0 MPa,
 • po cyklach zamrażania i rozmrażania: ≥1,0 MPa
 •  Odporność na temperaturę od -30 do +70oC
  Normy, aprobaty, certyfikaty  Wyrób zgodny z normą PN-EN 12004:2002, 
  otrzymał  atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny


  Orientacyjne zużycie (dotyczy równego podłoża, w zależności od równości podłoża i rodzaju płytek zużycie może ulec zmianie):

  płytki o boku [cm]

  wymiar zębów pacy [mm]

  ilość CM 16 [kg/m2]

  do 10

  4

  1,4

  do 15

  6

  2,0

  do 25

  8

  2,6

  do 30

  10

  3,1

  Produkt dostępny w 25 kg opakowaniach.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Czytaj więcej