Nowy stadion, nowy klej

2007-05-18 16:16
Nowy stadion, nowy klej
Autor: brak danych

Po czterech latach prac budowlanych Stadion Olimpijski w Berlinie został przywrócony do stanu dawnej świetności. Na tym obiekcie zostaną rozegrane najważniejsze mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006. Stadion ma 400 metrów długości, 230 metrów szerokości i może pomieścić ponad 75 tys. ludzi.

Jego odnowa oraz rozbudowa wymagała dokładnej renowacji płyt z granitu i piaskowca i zachowania w pierwotnej postaci nawet najmniejszych kamiennych płyt. Większość kamieniołomów działających w latach 30. XIX stulecia już dawno została okładziny mogły być wymienione na nowe materiały lub odnawiane jedynie w bardzo ograniczonym zakresie.
Aby skutecznie odnowić betonowe części Niższego i Wyższego Poziomu Stadionu należało najpierw przeprowadzić wiele prac rekonstrukcyjnych. W tym celu usunięto i wyczyszczono ok. 65 tys. mkw. naturalnego kamienia uważając przy tym, aby nie doszło do jego zniszczenia. Wszystkie płyty kamienne znajdujące się na stadionie ważą tyle ile piramida o boku i wysokości ok. 42 metrów. Płyty ścienne tylko z Dolnego Poziomu zajmowały 12 tys. mkw, a płyty podłoża - 10 tys. mkw (każda z nich to bryła ręcznie obrabianego wapienia lub granitu o grubości do 20 cm).
Do ponownego, bezpiecznego i pewnego ułożenia wszystkich płyt po zakończeniu odnawiania powierzchni betonowych fachowcy zdecydowali się wykorzystać Ceresit CM 15 - zaprawy do mocowania marmuru.
Niewiele jest budowli, które tak wyraziście odzwierciedlają historię XX-wiecznych Niemiec jak Stadion Olimpijski w Berlinie. Zbudowano go w roku 1912. W roku 1934 uległ zniszczeniu, jednak wkrótce po tym został odbudowany wg nowych już projektów. Podczas II Wojny Światowej "Reichssportfeld" - (obiekt sportowy Trzeciej Rzeszy) został zniszczony tylko częściowo, więc już w roku 1954 możliwe było ponowne jego wykorzystanie. Jednak ostatnie prace renowacyjne były utrudnione nie tylko ze względu na brak znacznej części planów obiektu z lat 30., ale również z powodu odnajdywanych od czasu do czasu w obrębie stadionu "reliktów" ostatniej wojny, takich jak części bomb czy też resztek materiałów azbestowych.

Nowy stadion, nowy klej
Autor: brak danych

Firma Henkel poszerzyła swoją ofertę o kolejny produkt z serii CM, elastyczną zaprawę klejącą - Ceresit CM 16 "Flex". 
Jest to zaprawa przeznaczona do mocowania płytek ceramicznych, cementowych i kamiennych (oprócz marmuru). Klej z powodzeniem można ja stosować na podłożach odkształcalnych, na wiotkich ścianach działowych, ogrzewanych podłogach, elewacjach, tarasach i balkonach. Wysoka przyczepność zaprawy sprawia, że produkt zalecany jest również do klejenia płytek o małej nasiąkliwości np. gresu. Dzięki bardzo dobrym parametrom roboczym zaprawa zdobyła uznanie używających jej fachowców. Mieszanie kleju odbywa się szybko i nie wymaga dużego nakładu pracy. Wydajność, elastyczność i łatwość nakładania - to mocne strony nowego produktu.
Wysoka przyczepność zaprawy sprawia, że zalecana jest ona do płytek o nasiąkliwości <3%, np. gresowych oraz do mocowania płytek na podłożach krytycznych: istniejących płytkach, mocnych i dobrze przyczepnych powłokach malarskich, podłożach gipsowych, anhydrytowych, betonie komórkowym.

 Dane techniczne  
 Baza  mieszanka cementów z wypełniaczami mineralnymi i modyfikatorami
 Gęstość nasypowa  ok. 1,3 kg/dm3
 Proporcje mieszania  8-8,25 l wody na 25 kg
 Temperatura stosowania  od +5 do +25oC
 Czas wstępnego dojrzewania  ok. 5 min
 Czas zużycia  do 2 godzin
 Czas otwarty (wg normy PN-EN 12004)  przyczepność ≤0,5 MPa po czasie nie krótszym niż 30 min
 Spływ (wg normy PN-EN 12004)  ≤0,5 mm
 Spoinowanie  po 24 godz.
Przyczepność (wg normy PN-EN 12004)
 • początkowa: ≥1,0 MPa,
 • po zanurzeniu w wodzie: ≥1,0 MPa,
 • po starzeniu termicznym: ≥1,0 MPa,
 • po cyklach zamrażania i rozmrażania: ≥1,0 MPa
 •  Odporność na temperaturę od -30 do +70oC
  Normy, aprobaty, certyfikaty  Wyrób zgodny z normą PN-EN 12004:2002, 
  otrzymał  atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny


  Orientacyjne zużycie (dotyczy równego podłoża, w zależności od równości podłoża i rodzaju płytek zużycie może ulec zmianie):

  płytki o boku [cm]

  wymiar zębów pacy [mm]

  ilość CM 16 [kg/m2]

  do 10

  4

  1,4

  do 15

  6

  2,0

  do 25

  8

  2,6

  do 30

  10

  3,1

  Produkt dostępny w 25 kg opakowaniach.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej