Masa ceramiczna

2010-02-01 10:09
Washbasin+Watercloset stworzony przez Innovation Lab firmy Roca
Autor: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie Washbasin+Watercloset stworzony przez Innovation Lab firmy Roca

Masa ceramiczna - mieszanina drobno zmielonych składników mineralnych (glinokrzemiany, krzemiany, tlenki, węglany itp.) z lepiszczem technologicznym, które daje możliwość formowania jej różnymi metodami.

Masy ceramiczne znajdują zastosowanie w produkcji porcelany, porcelitu, fajansu, kamionki, ceramiki budowlanej, materiałów ogniotrwałych, elektroizolacyjnych, wyrobów sanitarnych i innych.

Cechy:

  • suche i półsuche zawierające od 4–12% wody, formowane za pomocą metody prasowania
  • plastyczne o wilgotności 18–25 % wody, które uzyskuje się poprzez toczenie na formie lub w formie
  • lejne zawierające od 28–38% wody. Z mas lejnych formuje się wyroby poprzez odlewanie w formach gipsowych.

Zastosowanie: wyroby ceramiczne użytkowe, wyroby ceramiczne artystyczne, armatura łazienkowa.

Nowy pomysł

Projekt Washbasin+Watercloset (Umywalka+ Toaleta) stworzony został przez Innovation Lab oraz zaprojektowany przez duet Gabriele & Oscar Buratti. Jest propozycją estetycznego i praktycznego połączenia umywalki i toalety w jedno urządzenie. Jedną z najważniejszych cech projektu stanowi technologia ‘Water-reuse” (ponownego zużycia wody) pozwalająca zredukować pobór wody nawet o 25% w porównaniu ze standardową toaletą z systemem dual flush (3/6 litry). Ten wyjątkowy produkt po raz pierwszy został zaprezentowany na targach ISH 2009 i wyróżniony prestiżową nagrodą Design Plus.

Projekt: Innovation Lab, Gabriele & Oscar Buratti.
Producent: Roca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej