Klej, pistolet i technologia

2008-11-19 10:40
Klej, pistolet i technologia
Autor: Lange Łukaszuk| STEINEL Klej, pistolet i technologia

Technologia PURGLUE 50 z użyciem kleju poliuretanowego, pozwala na tworzenie prawie niewidocznych, precyzyjnych połączeń dla większości materiałów, m.in. ceramiki, szkła, marmuru, metalu, drewna, skóry, tekstyliów czy różnych tworzyw sztucznych. Jest to technika klejenia na gorąco, dzięki której możemy wykonywać mocno obciążone połączenia.

Głównym elementem technologii jest bezprzewodowy pistolet do kleju PURGLUE 50. Zaletą urządzenia jest krótki czas rozgrzewania (od 10-13 minut), a także możliwość pracy do 20 minut bez podstawki (zasilanie przez ładowarkę). Moc rozgrzewania 500 W, pracy 14 W. Produkt wyposażony jest w diodę informującą o stanie rozgrzania/gotowości pistoletu. Połączenia tworzone z użyciem kleju poliuretanowego STEINEL PUR są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i estetyczne, a ich wykonanie jest możliwe nawet w trudno dostępnych miejscach. Klej znajduje się w kartuszach, które w łatwy sposób wprowadzane są do zdejmowanej głowicy grzewczej pistoletu.

Klej zalecany jest do łączenia materiałów o różnej powierzchni i rozszerzalności. Łączy drewno, tekstylia, skórę, większość tworzyw sztucznych oraz materiały gładkie, np.: ceramikę, szkło, marmur czy metale. Utwardzanie złącza klejowego odbywa się dwustopniowo. Podstawowa twardość, umożliwiająca pracę połączonymi materiałami, powstaje poprzez stygnięcie kleju i trwa maksymalnie 5 minut. Następnie klej, jako materiał higroskopijny, wchodzi w reakcję chemiczną z wilgocią otoczenia i uzyskuje maksymalną twardość po ok. 5 dniach. Zalecana wilgotność otoczenia to przedział od 40-75%.

Wytrzymałość połączenia klejem wynosi 15 kg na 1 cm2, co odpowiada 7,5-krotnej sile połączenia zwykłym klejem termotopliwym. Klej jest wodoodporny i stabilny w zakresie temperatur od -40 do +100oC, dzięki czemu nadaje się do stosowania również na zewnątrz, gdzie poddawany jest działaniu zmiennych warunków atmosferycznych. Połączenia wykonane w technologii PURGLUE 50 są również łatwe do usunięcia, nie pozostają po nich ślady. W tym celu należy podgrzać połączenie np. opalarką do temperatury ok. 130oC. Ważnym elementem jest temperatura nanoszenia kleju - 140oC, w porównaniu z konwencjonalnymi klejami termotopliwymi, dla których parametr ten mieści się w granicach 170-200oC.

Klejenie za pomocą STEINEL PUR, zgodnie z dyrektywą RoHS, odbywa się bez udziału substancji niebezpiecznych, takich jak: chrom sześciowartościowy, ołów czy polichlorowane dwufenyle.

Producentem kleju jest firma STEINEL, dystrybutorem Lange Łukaszuk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej