Klej do płytek standardowych

2010-01-15 12:47

Estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości płytki ceramiczne są popularnym materiałem wykończeniowym podłóg zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Aby jak najdłużej zachowywały swój wygląd, nie pękały i nie odpryskiwały od podłoża, do ich klejenia należy używać specjalistycznych produktów.

Klej do płytek standardowych G236 Tytan Professional firmy Selena to produkt o uniwersalnym zastosowaniu. Ma dobrą przyczepność do typowych podłoży budowlanych, dlatego polecany jest do przyklejania ściennych i podłogowych płytek ceramicznych, cementowych i kamiennych (oprócz marmuru) o standartowych wymiarach (do 30/30 cm). Po wyschnięciu klej wykazuje właściwości wodo- i mrozoodporne, dzięki czemu może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wysoka elastyczność produktu umożliwia wykorzystywanie kleju do przyklejania płytek ceramicznych na powierzchniach tarasów. Pierwsza klasa odkształcalności (S1) zapewnia elastyczne wiązanie niewrażliwe na rozszerzalność termiczną płytek i podłoża związaną z działaniem czynników atmosferycznych i wahaniami dobowymi temperatury.

Aplikacja

Podłoże do przyklejania płytek ceramicznych powinno być oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, wyrównane i wysuszone. Zaprawę klejącą przygotowuje się poprzez wymieszanie za pomocą wiertarki wolnoobrotowej zawartości worka (25 kg) z 7,5 l czystej, zimnej wody. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących proporcji, a mieszanie kontynuować do czasu uzyskania jednorodnej konsystencji. Zaprawa jest gotowa do użycia po ok. 5 minutach. Należy zużyć ją w czasie 4 godzin. Produkt może być stosowany w cienkowarstwowej metodzie przyklejania płytek. Zaprawę klejową należy nanosić za pomocą pacy zębatej na podłoże, a w miejscach krytycznych również na spodnią powierzchnię płytki - tzw. metoda kombinowana. Czas korekty wynosi 10 minut, dlatego wielkość powierzchni pokrytej zaprawą powinna być dostosowana do możliwości ułożenia płytek. Wstępne użytkowanie powierzchni jest możliwe już po trzech dniach, należy jednak unikać obciążeń statycznych krawędzi płytek.

Dane techniczne
temp. stosowania [oC] od +5 do +25
czas gotowości zaprawy do użycia po wymieszaniu z wodą [h] do 4
czas otwarty (tworzenie się naskórka) [min] 20
czas korekty [min] 10
fugowanie ścian/podłóg można wykonać po [h] 12/24
użytkowanie częściowe/pełne po [dni] 3/14
orientacyjne zużycie [kg/m2] 1,9–5,5

Klej do płytek standardowych
Autor: Selena SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej