Jaka farba do aluminium? Malowanie aluminium krok po kroku

2021-09-07 15:20
Aluminiowy dach
Autor: RAFIL Malowanie aluminium bez podkładu to nie jest najlepszy pomysł. Aby osiągnąć optymalne efekty krycia i ochrony metalu, farbę do aluminium stosuj razem z podkładem antykorozyjnym

Do malowania aluminium należy używać tylko farby do tego przeznaczonej. W żadnym wypadku nie wystarczy „zwykła” emalia do metalu! Przed wyborem farby koniecznie upewnij się, czy producent dopuszcza stosowanie jej na powierzchnię aluminium.

Aluminium to jeden z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych – odporny na rdzę, lekki i wytrzymały. Producenci chętnie wykorzystują je między innymi do produkcji pokryć dachowych, rynien, stolarki drzwiowej czy okiennej. Pomimo wielu zalet aluminium, jak każdy rodzaj metalu, wymaga regularnego odświeżania, aby zachować estetyczny wygląd i właściwości. Jak powinno wyglądać malowanie aluminium? Jaka farba będzie najlepsza do tego celu?

Jaka farba do aluminium?

Do malowania aluminium należy używać tylko farby do tego przeznaczonej. Przed wyborem farby koniecznie upewnij się, czy producent dopuszcza stosowanie jej na powierzchnię aluminium!

Oto czym powinna się charakteryzować farba do aluminium:

 • szybki czas schnięcia
 • zabezpieczenie przed korozją – farba do aluminium, stosowana wraz z podkładem antykorozyjnym, zapewnia doskonałą ochronę przed rdzą.
 • farba do aluminium zapewnia najwyższy poziom ochrony przed zmiennymi, skrajnymi czynnikami atmosferycznymi: mrozem, częstymi opadami, działaniem promieni słonecznych
 • bogata oferta kolorów
Aluminiowy parapet
Autor: RAFIL Jeśli już wybrałeś farbę do aluminium, malowanie zacznij od oczyszczenia aluminium z warstw starej, luźnej farby, brudu, kurzu i rdzy (możesz użyć do tego polerki lub drucianej szczotki)
 • uniwersalne zastosowanie – farba może być używana do malowania powierzchni aluminiowych, a także stalowych i ocynkowanych. Sięgnij po nią, kiedy malujesz metal po raz pierwszy, jak i wtedy, gdy odnawiasz powierzchnie malowane w przeszłości inną emalią
 • służy do malowania wielu powierzchni. Przy pomocy farby do aluminium odnowisz dach, rynny, parapety, a także aluminiowe okna czy drzwi.

Malowanie aluminium krok po kroku

Jak malować aluminiowe powierzchnie? Oto przewodnik krok po kroku:

 • Oczyść metal z warstw starej, luźnej farby, brudu, kurzu i rdzy (możesz użyć do tego polerki lub drucianej szczotki).
 • Przetrzyj powierzchnię papierem ściernym.
 • Usuń pył, a następnie dokładnie odtłuść aluminium
 • Przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku rozprowadź jedną warstwę podkładu antykorozyjnego.

Malowanie aluminium należy zacząć od zastosowania podkładu antykorozyjnego. Malowanie aluminium bez podkładu to nie najlepszy pomysł. Aby osiągnąć optymalne efekty krycia i ochrony metalu, farbę stosuj razem z podkładem antykorozyjnym. Produkt ten tworzy elastyczną, wysoko przyczepną powłokę, do której z łatwością przylega emalia. Podkład wzmacnia ochronne działanie farby – stosowanie tych dwóch produktów jednocześnie to ośmioletnia gwarancja ochrony metalu przed korozją.

 • Odczekaj od 3 do 6 godzin i nałóż pierwszą, cienką warstwę farby. Upewnij się, czy wszystkie elementy (w tym miejsca trudno dostępne) zostały pokryte farbą. Emalię możesz nakładać przy użyciu dowolnego narzędzia – pędzla, wałka lub natrysku hydrodynamicznego (w zależności od sprzętu, jakim dysponujesz i rozmiaru malowanej powierzchni).
 • Odczekaj co najmniej 6 godzin i nałóż drugą, nieco grubszą warstwę emalii. Jeżeli uzyskany efekt dekoracyjny nie będzie dla Ciebie satysfakcjonujący, po kolejnych 6 godzinach możesz nałożyć kolejną warstwę.

Gotowe!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej