Fuga o blasku kamieni szlachetnych

2009-09-29 16:40
Szmaragdowy Zachwyt
Autor: Atlas sp. z o.o. Szmaragdowy Zachwyt

Produkt przeznaczony jest do spoinowania okładzin w pomieszczeniach mokrych, wilgotnych i suchych.

Fuga brokatowa ATLAS ARTIS STYLE jest uzupełnieniem linii produktów ATLAS ARTIS przeznaczonej do wykańczania okładzin z płytek. Efekt Brokatowy – bo tak nazwano formułę nadającą spoinie ciekawy wygląd – został stworzony głównie dzięki dodatkowi brokatu. Jest to cienki film polimerowy, stosowany również w lakierach samochodowych.

Charakterystyka brokatu:

 • trwały,
 • bardzo dobrze rozprowadza się w masie,
 • może być dodawany już na etapie produkcji fugi, a nie przez wykonawcę na budowie,
 • nie wymywa się w trakcie użytkowania.

Efekt Brokatowy nie zależy jednak tylko od rodzaju użytego brokatu. To również umiejętne rozplanowanie położenia dekoracyjnych fragmentów okładziny na etapie projektowania wnętrza. Efekt ten zależy od rodzaju, natężenia i kąta padania światła oraz od miejsca położenia fugi (ściana, podłoga). Najlepiej widoczny jest przy punktowym oświetleniu, przy świetle dziennym jest delikatniejszy. Im szersza spoina, tym efekt staje się bardziej intensywny. Testy laboratoryjne oraz wyniki walidacji wskazują, że efekt dobrze widoczny jest już od szerokości 2 mm. Brokat jest równomiernie rozprowadzony w całej masie, dlatego nawet jeśli pojedyncze płatki ulegną „wypyleniu” w trakcie użytkowania, to odsłonią one kolejne, znajdujące się pod nimi.

Fuga o blasku kamieni szlachetnych
Autor: Atlas sp. z o.o.

Fuga może zdobić przede wszystkim salony kąpielowe, łazienki, kuchnie, hole, poczekalnie, korytarze i klatki schodowe oraz pomieszczenia reprezentacyjne. Oczywiście, wszystko będzie zależało również od umiejętności wkomponowania jej przez projektanta wnętrz.
Może być wykorzystywana do spoinowania całych powierzchni lub do wyeksponowania poszczególnych fragmentów okładziny. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością do krawędzi wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych (glazury, terakoty i gresu), cementowych, kamiennych i szklanych. Okładzina nią spoinowana może być przyklejona zarówno na podłożach stabilnych, takich jak tynki cementowo-wapienne, podłogowe podkłady cementowe lub anhydrytowe, jak i na powierzchniach odkształcalnych (wymienionych w części poświeconej elastyczności fugi). Produkt należy do fug drobnoziarnistych, a zastosowanie bardzo drobnego kruszywa pozwala wykonawcy uzyskać idealnie gładką powierzchnię spoiny.

31 barw podstawowej fugi cementowej umożliwia skomponowanie jej z każdym rodzajem płytek. Projektanci ATLASA stworzyli kompozycje kolorystyczne z dodatkiem brokatu, z których wybrano 10 najlepiej komponujących się z płytkami metalicznymi i błyszczącymi, pustakami szklanymi oraz z mozaiką szklaną i ceramiczną. Stężenie brokatu zostało tak dobrane, aby intensyfikować blask spoin, nie osłabiając jednocześnie parametrów mechanicznych i aplikacyjnych fugi.

W fugach wykorzystano trzy nowe systemy podnoszące jakość materiałów do spoinowania:

 • System Color Protect jest innowacyjną technologią przedłużającą trwałość koloru fugi. Jej podstawowym elementem jest użycie w produkcji wysokiej jakości cementu glinowego. Color Protect zapobiega powstawaniu przebarwień i wykwitów na powierzchni spoiny. Ponadto sprawia, że fuga ma zwiększoną odporność na zabrudzenia, promieniowanie UV oraz oleje i detergenty. Jednolitość koloru fugi zapewniona jest dzięki jednorodności masy oraz równomiernemu rozproszeniu i roztarciu pigmentów.
 • Efekt Perlenia to maksymalnie zmniejszona nasiąkliwość wodą. Dzięki niemu fuga zabezpiecza samą siebie oraz podłoże przed nadmiernym zawilgoceniem. Efekt ten osiągnięty jest dzięki zastosowaniu formuły hydrofobowych molekuł, uszczelniających stwardniałą zaprawę, co jest niezwykle ważne w strefach mokrych pomieszczeń, np. kabinach natryskowych.
 • Myko Bariera to system zabezpieczający fugę przed rozwojem grzybów, pleśni i glonów. Wprowadzone do fugi najwyższej jakości i bezpieczne dla człowieka substancje grzybobójcze, hamują rozwój korozji biologicznej na jej powierzchni (korozja to czarny nalot, pojawiający się na fudze w źle wentylowanych, zawilgoconych łazienkach, kuchniach itp.) Myko Bariera pozwala na długi czas zachować estetykę okładziny i zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu (niektóre gatunki grzybów są szkodliwe dla zdrowia).

Nazwy kolorów nawiązują do kamieni i metali szlachetnych np.:

 • Płomień Rubinu,
 • Jasnobeżowy Diamentowy Podziw,
 • Orzechowy Połysk Bursztynu,
 • Brązowa Koralowa Impresja,
 • Zielony Szmaragdowy Zachwyt,
 • Ciemnoszary Księżycowy Pejzaż,
 • Grafitowa Głębia Onyksu...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej