Farba, której nie lubią zanieczyszczenia

2008-11-19 10:50

Na powierzchniach pokrytych nanofarbami osadzanie się zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych jest znacznie utrudnione. Takie powierzchnie są gładsze i dłużej czyste niż pomalowane tradycyjnymi farbami.

Nanopor (Baumit Nanopor Farbe) to gotowa do użycia dekoracyjna, mineralna farba silikatowa (na bazie szkła wodnego) do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dzięki specjalnie opracowanej mikrostrukturze powierzchni oraz dodatkom nanokrystalicznym i nieorganicznym, powierzchnie malowane farbą Nanopor ulegają zabrudzeniom w zdecydowanie mniejszym stopniu niż powierzchnie pokryte innymi farbami. Są również odporne na warunki atmosferyczne.
Farba nie tworzy naskórka, jest niepalna, hydrofobowa, o wysokiej przepuszczalności pary wodnej i dwutlenku węgla. Jest przeznaczona do stosowania na podłożach mineralnych, tynkach cementowo-wapiennych i cementowych, zaprawach szpachlowych, betonie oraz na dobrze przylegających mineralnych i dyspersyjnych powłokach malarskich.
Nadaje się do wykańczania elewacji budynków poddanych termomodernizacji za pomocą systemów ociepleniowych. Można nią malować zarówno podłoża nowe jak i stare. Dzięki swoim właściwościom nadaje się również do renowacji obiektów zabytkowych: na tynkach i farbach wapiennych należy stosować ją warunkowo - po wykonaniu wcześniejszych prób. W trakcie prac temperatura materiału i podłoża powinna być wyższa niż 8oC.
Farby nie wolno stosować na tworzywa sztuczne i żywice oraz powierzchnie malowane lakierami, farbami olejnymi i farbami klejowymi. Nie nadaje się również do naprawiania powierzchni betonowych w celu ochrony betonu przed karbonatyzacją.

Dane techniczne

nazwa Nanopor
skład mineralne środki wiążące, wypełniacze, krzemiany, nieorganiczne pigmenty kolorowe i białe, dodatki mineralne, woda
gęstość [kg/dm3] ok. 1,50
zawartość substancji stałych [%] ok. 65
wartość pH 12
współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej μ 30-40
zużycie (na gładkim podłożu) [kg/m2] 0,5 przy jednokrotym malowaniu po wykonaniu gruntowania
liczba kolorów 200 wg wzornika Baumit COME
opakowanie [kg] 5,25
przechowywanie (w zamkniętym opakowaniu) 6 miesięcy (w suchym i chłodnym miejscu, chronionym przed mrozem)


Produkt podlega stałej kontroli w laboratorium zakładowym.

Farby Nanopor użyto w sierpniu 2008 r. przy odnawianiu punktu widokowego w Gąsawie koło Bydgoszczy

Renowacja obiektu objęła uzupełnienie brakjacych elementów, malowanie dekoracji i zabezpieczenie kamiennego muru. Oprócz farby użyto również innych produktów firmy Baumit.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej