Do naprawy jastrychu i betonu

2008-06-20 9:59

Silikal R 17 jest to zaprawa metakrylowa dwuskładnikowa o niewielkich własnościach klejących. Nie zawiera rozpuszczalnika ma dużą wytrzymałość na ściskanie i na rozciąganie przy zgniataniu. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo mała kurczliwość liniowa.

Produkt używany jest jako zaprawa żywiczna dla jastrychów o grubości od 6 do10 mm jak również jako zaprawa renowacyjna dla warstw grubości powyżej 10 mm (dla podłoża mineralnego). Producentem zaprawy jest Petro International. Wyrób składa się z proszku Silikal R 7/R 17 z domieszką piasków kwarcowych o granulacji do 1,8 mm oraz z płynnego utwardzacza (metakrylowego) Silikal R 17. Czas utwardzania wynosi 1-3 godzin. Najniższa temperatura obróbki (temperatura podłoża i temperatura materiału) wynosi - 10oC (263 K).
Jako środek gruntujący dla podłoża mineralnego zalecany jest Silikal R 51 z posypką piasku kwarcowego. Stosunek mieszaniny wynosi 15 kg (1 worek) Silikal R 7/R 17 - w formie proszku oraz 1,7-2,2 l Silikal R 17 - utwardzacza w płynie. Nie wolno przekraczać podanych ilości utwardzacza w płynie, gdyż może to wywołać zmianę plastyczności i płynności materiału. W przypadku układania warstw o grubości powyżej 25 mm należy zastosować dodatkowe wypełnienie. Do wypełnienia nie należy stosować uziarnienia poniżej 2 mm. Zużycie zaprawy przy grubości 6 mm na m. kw. wynosi 12 kg Silikal R 17.

Parametry utwardzacza w płynie - dla dostarczanego produktu

Obliczenia pomocnicze dla obróbki i kalkulacja:

Dokładne stosunki składników mieszanki należy wyprowadzić każdorazowo na podstawie dostępnych typów piasku kwarcowego jak i jego granulacji.

Parametry w stanie utwardzonym:

Zarabianie zaprawy żywicznej

Do Silikal R 17 - w formie proszku dodaje się w celu uzyskania mieszanki zaprawowej - w zależności od pożądanej konsystencji - 1,7 do 2,2 litra utwardzacza w płynie. Gotową zaprawę rozprowadza się równomiernie i wygładza lub rozciąga przy użyciu łaty lub kielni. W przypadku konieczności wypełnienia zaprawy dodatkami o dużej granulacji suche dodatki należy połączyć z zaprawą po uprzednim dodaniu 2 litrów utwardzacza w płynie Silikal R 17 i wstępnym zarobieniu zaprawy. Do rozprowadzania przy użyciu kielni, podczas prac na pochyłych powierzchniach oraz przy naprawie ubytków zaleca się stosowanie utwardzacza w płynie Silikal R 17-thix. Przy założonej znajomości oczekiwanej konsystencji zaprawy można mniejsze ilości składników mieszać bez dokładnego ustalania ilości utwardzacza w płynie. Czas obróbki wynosi 15-17 minut, czas utwardzania w zależności od temperatury podłoża 60-90 minut. Należy pamiętać, że wymagana ilość utwardzacza w płynie, w tym wypadku wynosi ok. 2,7-3,0 litra/15 kg proszku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej