Do naprawy jastrychu i betonu

2008-06-20 9:59

Silikal R 17 jest to zaprawa metakrylowa dwuskładnikowa o niewielkich własnościach klejących. Nie zawiera rozpuszczalnika ma dużą wytrzymałość na ściskanie i na rozciąganie przy zgniataniu. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo mała kurczliwość liniowa.

Produkt używany jest jako zaprawa żywiczna dla jastrychów o grubości od 6 do10 mm jak również jako zaprawa renowacyjna dla warstw grubości powyżej 10 mm (dla podłoża mineralnego). Producentem zaprawy jest Petro International. Wyrób składa się z proszku Silikal R 7/R 17 z domieszką piasków kwarcowych o granulacji do 1,8 mm oraz z płynnego utwardzacza (metakrylowego) Silikal R 17. Czas utwardzania wynosi 1-3 godzin. Najniższa temperatura obróbki (temperatura podłoża i temperatura materiału) wynosi - 10oC (263 K).
Jako środek gruntujący dla podłoża mineralnego zalecany jest Silikal R 51 z posypką piasku kwarcowego. Stosunek mieszaniny wynosi 15 kg (1 worek) Silikal R 7/R 17 - w formie proszku oraz 1,7-2,2 l Silikal R 17 - utwardzacza w płynie. Nie wolno przekraczać podanych ilości utwardzacza w płynie, gdyż może to wywołać zmianę plastyczności i płynności materiału. W przypadku układania warstw o grubości powyżej 25 mm należy zastosować dodatkowe wypełnienie. Do wypełnienia nie należy stosować uziarnienia poniżej 2 mm. Zużycie zaprawy przy grubości 6 mm na m. kw. wynosi 12 kg Silikal R 17.

Parametry utwardzacza w płynie - dla dostarczanego produktu

Obliczenia pomocnicze dla obróbki i kalkulacja:

Dokładne stosunki składników mieszanki należy wyprowadzić każdorazowo na podstawie dostępnych typów piasku kwarcowego jak i jego granulacji.

Parametry w stanie utwardzonym:

Zarabianie zaprawy żywicznej

Do Silikal R 17 - w formie proszku dodaje się w celu uzyskania mieszanki zaprawowej - w zależności od pożądanej konsystencji - 1,7 do 2,2 litra utwardzacza w płynie. Gotową zaprawę rozprowadza się równomiernie i wygładza lub rozciąga przy użyciu łaty lub kielni. W przypadku konieczności wypełnienia zaprawy dodatkami o dużej granulacji suche dodatki należy połączyć z zaprawą po uprzednim dodaniu 2 litrów utwardzacza w płynie Silikal R 17 i wstępnym zarobieniu zaprawy. Do rozprowadzania przy użyciu kielni, podczas prac na pochyłych powierzchniach oraz przy naprawie ubytków zaleca się stosowanie utwardzacza w płynie Silikal R 17-thix. Przy założonej znajomości oczekiwanej konsystencji zaprawy można mniejsze ilości składników mieszać bez dokładnego ustalania ilości utwardzacza w płynie. Czas obróbki wynosi 15-17 minut, czas utwardzania w zależności od temperatury podłoża 60-90 minut. Należy pamiętać, że wymagana ilość utwardzacza w płynie, w tym wypadku wynosi ok. 2,7-3,0 litra/15 kg proszku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej