Do kamienia elewacyjnego

2007-11-14 14:47

System stanowi kompletny zestaw do mocowania i pielęgnacji dekoracyjnych okładzin kamiennych. Cechą charakterystyczną systemu jest szerokie spektrum zastosowań. Można go stosować do praktycznie każdego rodzaju kamienia naturalnego oraz do jego imitacji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

System do kamienia elewacyjnego tworzą: preparat głęboko penetrujący BOLIX N, dwa kleje BOLIX P - do kamienia (szary) i do marmuru (biały), zaprawa do spoinowania BOLIX BK, środek do usuwania wykwitów i nalotów BOLIX BW oraz silikonowy preparat impregnujący BOLIX BIK. Tworząc system technolodzy firmy BOLIX postawili sobie za cel przygotowanie materiałów, które mogą być wykorzystane w każdym etapie realizacji kompozycji kamiennej. Do przygotowania podłoża (gruntowania) służy więc preparat "N", który wzmacnia podłoże i poprawia przyczepność zapraw klejowych. Natomiast okładziny kamienne przykleić można szarą zaprawą klejową "P" o dużej wytrzymałości mechanicznej, a do płyt z marmuru powstała biała odmiana kleju "P", chroniąca go przed powstawaniem przebarwień. Kolejny etap prac to spoinowanie - w tym wypadku można użyć mrozo- i wodoodpornej zaprawy "BK", w jednym z trzech kolorów: białym, szarym i piaskowym, a więc w barwach najczęściej spotykanych okładzin kamiennych. Po wykonaniu spoin z powierzchni kamienia należy usunąć pozostałości po zaprawie. Do tego celu służy preparat "BW", czyli bezpieczny dla okładzin koncentrat do likwidowania osadu cementowego, wykwitów wapiennych oraz rdzawych nalotów, które z biegiem czasu mogą pojawić się na kamieniu. Inne obszary zastosowań "BW" to klinkier i płytki ceramiczne (preparat służy również do okresowej pielęgnacji i czyszczenia okładzin). Ostatnim etapem prac jest zabezpieczenie gotowej kompozycji kamiennej przed szkodliwym działaniem wody. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowane silikonowego środka impregnującego "BIK", którego matowy efekt krycia nie zmienia koloru okładzin. Dodatkowo, preparat zmniejsza ryzyko wystąpienia na powierzchni kamienia plam i wykwitów solnych. Zresztą, zastosowanie tego produktu jest dużo szersze niż do okładzin kamiennych. Impregnat silikonowy, dzięki swojej wysokiej hydrofobowości, może z powodzeniem służyć zabezpieczenia tynków mineralnych oraz murów z cegły i betonu oraz fug. Szczególnie polecany jest do impregnowania powierzchni pionowych i poziomych w miejscach narażonych na czasowe zawilgocenie. System szczególnie polecany jest do wykonywania dekoracyjnych kompozycji kamiennych na elewacjach, ale równie dobrze sprawuje się wewnątrz budynków - na ścianach czy przy kominkach. Można go z powodzeniem stosować także do ogrodzeń, podmurówek czy elementów małej architektury w ogrodach. Zastosowanie wszystkich składników systemu to gwarancja długiej żywotności i właściwego wykonania kamiennej kompozycji. Dzięki zastosowaniu poszczególnych składników systemu montaż okładzin kamiennych przebiega wyjątkowo łatwo, nawet przez osoby nie wprawione w tego typu prace.

Produkty systemu otrzymały nowe opakowania, z grafiką odróżniającą się od pozostałych materiałów marki.

  • BOLIX N - preparat głęboko penetrujący (opak. 1 kg, opak. 5 kg, opak. 10 kg) 

Zużycie przy jednokrotnym nakładaniu

0,10-0,20 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 oC

Czas schnięcia jednej warstwy

ok. 24 h

Gęstość

ok. 1,0 kg/dm3


  •  BOLIX P - klej okładzin kamiennych i ciężkich płyt ceramicznych; opak. 25 kg

Zużycie (na każdy 1 mm grubości warstwy)

ok. 0,85 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 °C

Czas korekcji płytek

ok. 15 min

Gęstość nasypowa

ok. 1,5 kg/dm3

Optymalna grubość

od 3 do 5 mm

Spoinowanie

po ok. 48 h

Proporcje mieszania

4,75-5,50 litrów wody na 25 kg worek


  • BOLIX P biały - klej do marmuru i okładzin kamiennych; opak. 25 kg

Zużycie (na każdy 1 mm grubości warstwy)

ok. 0,85 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 °C

Czas korekcji płytek

ok. 15 min

Gęstość nasypowa

ok. 1,5 kg/dm3

Optymalna grubość

od 3 do 5 mm

Spoinowanie

po ok. 48 h

Proporcje mieszania

4,75-5,50 litrów wody na 25 kg worek


  • BOLIX BK - zaprawa do spoinowania, dostępna w 3 kolorach (szary, biały i piaskowy); opak. 25 kg (kolor szary), opak. 25 kg (kolor piaskowy) i opak. 25 kg (kolor biały)

Zużycie (na każdy 1 mm grubości warstwy)

0,85 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 °C


  •   BOLIX BW - preparat do usuwania osadów, nalotów i wykwitów; opak. 1 kg

Zużycie

zależy od struktury podłoża, jego zabrudzenia oraz sposobu nakładania preparatu

Temperatura stosowania

+5 do +25 oC

Proporcje stosowania

1:1

Gęstość objętościowa

1,0 g/cm3


  • BOLIX BIK - silikonowy preparat impregnujący; opak. 1 kg, opak. 5 kg

Zużycie

0,10-0,20 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 oC

Gęstość objętościowa

1,0 g/cm3

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej