Do kamienia elewacyjnego

2007-11-14 14:47

System stanowi kompletny zestaw do mocowania i pielęgnacji dekoracyjnych okładzin kamiennych. Cechą charakterystyczną systemu jest szerokie spektrum zastosowań. Można go stosować do praktycznie każdego rodzaju kamienia naturalnego oraz do jego imitacji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

System do kamienia elewacyjnego tworzą: preparat głęboko penetrujący BOLIX N, dwa kleje BOLIX P - do kamienia (szary) i do marmuru (biały), zaprawa do spoinowania BOLIX BK, środek do usuwania wykwitów i nalotów BOLIX BW oraz silikonowy preparat impregnujący BOLIX BIK. Tworząc system technolodzy firmy BOLIX postawili sobie za cel przygotowanie materiałów, które mogą być wykorzystane w każdym etapie realizacji kompozycji kamiennej. Do przygotowania podłoża (gruntowania) służy więc preparat "N", który wzmacnia podłoże i poprawia przyczepność zapraw klejowych. Natomiast okładziny kamienne przykleić można szarą zaprawą klejową "P" o dużej wytrzymałości mechanicznej, a do płyt z marmuru powstała biała odmiana kleju "P", chroniąca go przed powstawaniem przebarwień. Kolejny etap prac to spoinowanie - w tym wypadku można użyć mrozo- i wodoodpornej zaprawy "BK", w jednym z trzech kolorów: białym, szarym i piaskowym, a więc w barwach najczęściej spotykanych okładzin kamiennych. Po wykonaniu spoin z powierzchni kamienia należy usunąć pozostałości po zaprawie. Do tego celu służy preparat "BW", czyli bezpieczny dla okładzin koncentrat do likwidowania osadu cementowego, wykwitów wapiennych oraz rdzawych nalotów, które z biegiem czasu mogą pojawić się na kamieniu. Inne obszary zastosowań "BW" to klinkier i płytki ceramiczne (preparat służy również do okresowej pielęgnacji i czyszczenia okładzin). Ostatnim etapem prac jest zabezpieczenie gotowej kompozycji kamiennej przed szkodliwym działaniem wody. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowane silikonowego środka impregnującego "BIK", którego matowy efekt krycia nie zmienia koloru okładzin. Dodatkowo, preparat zmniejsza ryzyko wystąpienia na powierzchni kamienia plam i wykwitów solnych. Zresztą, zastosowanie tego produktu jest dużo szersze niż do okładzin kamiennych. Impregnat silikonowy, dzięki swojej wysokiej hydrofobowości, może z powodzeniem służyć zabezpieczenia tynków mineralnych oraz murów z cegły i betonu oraz fug. Szczególnie polecany jest do impregnowania powierzchni pionowych i poziomych w miejscach narażonych na czasowe zawilgocenie. System szczególnie polecany jest do wykonywania dekoracyjnych kompozycji kamiennych na elewacjach, ale równie dobrze sprawuje się wewnątrz budynków - na ścianach czy przy kominkach. Można go z powodzeniem stosować także do ogrodzeń, podmurówek czy elementów małej architektury w ogrodach. Zastosowanie wszystkich składników systemu to gwarancja długiej żywotności i właściwego wykonania kamiennej kompozycji. Dzięki zastosowaniu poszczególnych składników systemu montaż okładzin kamiennych przebiega wyjątkowo łatwo, nawet przez osoby nie wprawione w tego typu prace.

Produkty systemu otrzymały nowe opakowania, z grafiką odróżniającą się od pozostałych materiałów marki.

  • BOLIX N - preparat głęboko penetrujący (opak. 1 kg, opak. 5 kg, opak. 10 kg) 

Zużycie przy jednokrotnym nakładaniu

0,10-0,20 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 oC

Czas schnięcia jednej warstwy

ok. 24 h

Gęstość

ok. 1,0 kg/dm3


  •  BOLIX P - klej okładzin kamiennych i ciężkich płyt ceramicznych; opak. 25 kg

Zużycie (na każdy 1 mm grubości warstwy)

ok. 0,85 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 °C

Czas korekcji płytek

ok. 15 min

Gęstość nasypowa

ok. 1,5 kg/dm3

Optymalna grubość

od 3 do 5 mm

Spoinowanie

po ok. 48 h

Proporcje mieszania

4,75-5,50 litrów wody na 25 kg worek


  • BOLIX P biały - klej do marmuru i okładzin kamiennych; opak. 25 kg

Zużycie (na każdy 1 mm grubości warstwy)

ok. 0,85 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 °C

Czas korekcji płytek

ok. 15 min

Gęstość nasypowa

ok. 1,5 kg/dm3

Optymalna grubość

od 3 do 5 mm

Spoinowanie

po ok. 48 h

Proporcje mieszania

4,75-5,50 litrów wody na 25 kg worek


  • BOLIX BK - zaprawa do spoinowania, dostępna w 3 kolorach (szary, biały i piaskowy); opak. 25 kg (kolor szary), opak. 25 kg (kolor piaskowy) i opak. 25 kg (kolor biały)

Zużycie (na każdy 1 mm grubości warstwy)

0,85 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 °C


  •   BOLIX BW - preparat do usuwania osadów, nalotów i wykwitów; opak. 1 kg

Zużycie

zależy od struktury podłoża, jego zabrudzenia oraz sposobu nakładania preparatu

Temperatura stosowania

+5 do +25 oC

Proporcje stosowania

1:1

Gęstość objętościowa

1,0 g/cm3


  • BOLIX BIK - silikonowy preparat impregnujący; opak. 1 kg, opak. 5 kg

Zużycie

0,10-0,20 kg/m2

Temperatura stosowania

+5 do +25 oC

Gęstość objętościowa

1,0 g/cm3

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej