Akcesoria do ochrony i konserwacji izolacji

2010-12-29 12:47
Akcesoria do ochrony i konserwacji izolacji
Autor: Armacell Taśmy samoprzylepne Armaflex

Aby izolacje służące zabezpieczeniu instalacji były zawsze w dobrej formie i one potrzebują właściwej ochrony. Dlatego, jeśli chcemy, by służyły nam jak najdłużej, trzeba zadbać o nie już na etapie montażu. Akcesoria firmy Armacell pozwolą nam zapewnić izolacji optymalne warunki pracy oraz właściwą ochronę.

Akcesoria do ochrony i konserwacji izolacji
Autor: Armacell Taśmy samoprzylepne Armaflex

Stworzenie odpowiedniej warstwy izolacyjnej nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru optymalnego materiału dla danej instalacji. Sam proces jej montażu jest również zadaniem wymagającym przygotowania. I nie chodzi tu wyłącznie o prawidłowe przyklejenie materiału izolacyjnego. Ważne jest również samo przygotowanie instalacji oraz właściwe jej zabezpieczenie.

Przeczytaj także: Izolacje prawidłowo dobrane

Cała gama akcesoriów firmy Armacell, takich jak płyn czyszczący, taśma Armaflex czy farba ochronna Armafinish 99, pomoże nam zadbać o to, by izolacja spełniała swoje zadanie przez długie lata.

Właściwy montaż

O tym, jak ważny jest prawidłowy montaż warstwy izolacyjnej nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Niedokładnie bądź nieszczelnie położona otulina nie tylko sprzyja niepożądanej wymianie energii pomiędzy instalacją a otoczeniem, ale również daje swobodny dostęp parze wodnej, co w przypadku zimnych rur może prowadzić do jej skraplania. W konsekwencji może to powodować niszczenie instalacji bądź powstanie nieestetycznych zacieków na ścianie.

Przygotowanie instalacji 

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić przed przystąpieniem do montażu izolacji jest prawidłowe przygotowanie samej instalacji. Brud, tłuste plamy bądź zanieczyszczenia innego rodzaju  mogą sprawić, że nawet najlepiej dobrana otulina nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji. Co więcej, w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do korozji i uszkodzeń. Dlatego też, firma Armacell przygotowała specjalny płyn czyszczący Armaflex stworzony z myślą o odpowiednim oczyszczeniu instalacji. Płyn ten jest bezbarwnym, lotnym środkiem na bazie rozpuszczalników organicznych przeznaczonym do oczyszczenia oraz odtłuszczenia powierzchni przed zastosowaniem izolacji Armaflex. Pozwala on prawidłowo przygotować instalację do montażu warstwy izolacyjnej, w sposób, który zapewni jej optymalne warunki działania. Co więcej, znakomicie sprawdza się on również podczas czyszczenia narzędzi, pędzli zabrudzonych klejami Armaflex oraz zewnętrznej powłoki warstwy izolacyjnej, która podczas długiego czasu eksploatacji niechybnie ulegnie zabrudzeniu. Płyn czyszczący Armaflex firmy Armacell zaleca się również stosować przed nałożeniem farby ochronnej Armafinish 99.

Wzmocnienie łączeń

Kolejnym produktem z oferty firmy Armacell  pomocnym podczas zabezpieczania instalacji są taśmy samoprzylepne Armaflex. Stworzone na bazie izolacji AF/Armaflex, Armaflex AC, NH/Armaflex, HT/Armaflex oraz Armaduct paski są wręcz niezastąpione w przypadku zabezpieczania skomplikowanych kształtów czy obszarów trudno dostępnych. Dzięki swojej elastyczności oraz samoprzylepnej warstwie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dodatkowego wzmocnienia łączenia lub też zniwelowania nieszczelności wynikłej z niedokładnego montażu.

Ochrona izolacji

Nawet najlepiej położona izolacja na niewiele się przyda w momencie, gdy pozostawimy ją bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dotyczy to szczególnie otulin bądź płyt wystawionych na działanie promieni słonecznych, a pozbawionych specjalnej warstwy chroniącej materiał przed promieniowaniem UV. Doskonale sprawdza się wtedy Armafinish 99. Tę stworzoną na bazie wody farbę opracowano specjalnie z myślą o ochronie izolacji kauczukowych przed niszczącym efektem działania warunków atmosferycznych. Jej unikalne właściwości sprawiają, że stworzona przy jej pomocy powłoka jest trwale elastyczna nawet w niskich temperaturach, wodoodporna. Charakteryzuje się też dobrą wytrzymałością na starzenie. Dzięki temu nawet izolacja stosowana na zewnątrz budynku zyska odpowiednią ochronę. Jedyne co należy zrobić to nanieść dwie warstwy farby Armafinish 99 na powierzchnię oczyszczoną wcześniej przy pomocy Armaflex Cleaner. 

Oczywiście, nawet najlepiej zabezpieczona otulina może po pewnym czasie ulec zniszczeniu, szczególnie w wyniku działania ptaków bądź człowieka. W takim wypadku ponownie nieoceniona okaże się taśma Armaflex, która może służyć, jako swoisty plaster dla izolacji uszczelniając powstałe wyrwy bądź nieszczelności i przywracając izolacji pełną sprawność.

Ile to kosztuje?

Brak odpowiedniej opieki i konserwacji warstwy izolującej, może z czasem prowadzić do pogorszenia się jej parametrów. Dlatego też odpowiednie przygotowanie, zabezpieczenie oraz konserwacja otuliny są tak istotne i nie warto na nich oszczędzać. 
Ceny materiałów (netto):
– od 11,12 do 83,05 zł (w zależności od materiału izolacyjnego) – taśma samoprzylepna Armaflex (rolka 15 m);
– 217,81 zł – farba Armafinish 99 (kolor biały i szary, opakowanie 2,5 l); 
– 32,03 zł – płyn czyszczący Armaflex (opakowanie 1,0 l).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej