ACC Nobiles Collection

2008-07-10 11:49
ACC Nobiles Collection
Autor: Akzo Nobel Coatings sp. z o.o.

Wchodząc do danego pomieszczenia w pierwszej kolejności dostrzegamy różne barwy. Dlatego można powiedzieć, że to właśnie kolor stanowi główny element dekoracyjny naszego domu. Przyciąga uwagę, mówi wiele o tym, jacy jesteśmy, a nawet może zmienić nasz nastrój. To samo pomieszczenie, z tymi samymi meblami inaczej będzie wyglądało w neutralnych beżach, inaczej w chłodnych zieleniach, a jeszcze inaczej, gdy jedną ze ścian pomalujemy na intensywny, nasycony kolor.

Odpowiedni dobór kolorów pozwala na całkowitą metamorfozę mieszkania, a nawet na optyczną poprawę jego proporcji. Kiedy zaś w tej kwestii popełnimy błąd, będzie on znacznie bardziej widoczny niż niedoskonałości w doborze czy ustawieniu mebli.


Decyzję o kolorze ścian warto dobrze przemyśleć również dlatego, że często podejmujemy ją na dłużej. Nie wystarczy po prostu wybrać "ulubione barwy". Wybór koloru lub kolorów do wnętrza powinien być poparty wiedzą na temat barw, ich wpływu na wygląd wnętrz oraz oddziaływania na ludzi.

Kolory dzielimy na ciepłe i zimne. Gdy mówimy o ciepłych czy zimnych kolorach mamy na myśli barwę, a nie odcień. Jeśli dokona się podziału koła barw, od góry - między kolorem żółtym i zielono-żółtym, i na dole - między kolorem fioletowo-czerwonym i fioletowym, to otrzymamy w lewej części koła kolory ciepłe, umiejscowione dookoła oranżu, a w prawej części, dookoła koloru niebieskiego, barwy zimne.

 

Określenie "ciepłe" czy "zimne" w odniesieniu do barw są rezultatem wrażeń odczuwanych przy kontakcie z barwami. W pomieszczeniu o błękitnych ścianach, ma się wrażenie zimna, we wnętrzu o ścianach czerwonych - ciepła. Temperatury kolorów potrafi rozróżniać wiele osób niewidomych, ponieważ niektóre barwy dają wrażenie ciepła, a inne zimna.
Mieszając kolory podstawowe z kolorami dopełniającymi otrzymamy sześć następnych barw: zielono-żółtą, pomarańczowo-czerwoną, pomarańczowo-żółtą, fioletowo-czerwoną i fioletowo-niebieską. Często wykorzystuje się je do wprowadzenia równowagi. Przykładowo, jeśli zastosujemy za dużo koloru niebieskiego i wnętrze wyda się nam zimne, powinno się wówczas dobrać dodatki w kolorze dopełniającym, w tym przypadku pomarańczowym. Wnętrze będzie wówczas miało zdrową energię i jego odbiór będzie zupełnie inny.

Najświeższym zbiorem kolorów wybranym z projektów najsłynniejszych wizjonerów mody kolorystycznej o uznanym międzynarodowym autorytecie jest ACC Nobiles Collection. Kolory z tej kolekcji mogą być używane zarówno podczas projektowania kolorystyki ścian wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych czy też powierzchni biurowych, jak i fasad wszelkich budynków. Wśród tych kolorów można znaleźć również najbardziej poszukiwane kolory farb do malowania detali drewnianych i metalowych komponujących się z kolorystyką ścian.

Największe zalety naszej kolekcji to:
  • opis sposobu kodowania kolorystyki w standardzie ACC
  • specjalna sztywna karta z otworem, przez który można obejrzeć każdy kolor z karty kolorów odcinając wpływ sąsiednich kolorów na jego postrzeganie
  • alfabetyczny spis kolorów zawartych w karcie
  • 48 specjalnie wybranych odcieni bieli by lepiej trafić w gusta konsumentów
  • 1 200 kolorów uporządkowanych w logicznej kolejności zgodnej z kołem barw
  • kolory według symboliki ACC, pozwalające na łatwiejsze łączenie kolorów w zestawieniach

Kolory pastelowe, znajdujące się na pierwszych stronach karty kolorów, zostały pokazane na specjalnie dobranych większych niż zwykle powierzchniach - by lepiej oddać kolor. Pastelowe kolory zawsze pojawiają się w górnej części strony, a głębokie i ciemne kolory - na dole. Odwiedzając stronę internetową http://nobilespro.pl/ mają Państwo możliwość sprawdzenia zalet systemu ACC oraz zamówienia kart kolorów.

Zadaj pytanie ekspertowi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej