Deklaracja środowiskowa produktu dla bram przemysłowych Hörmann

2011-11-03 10:44
Deklaracje środowiskowe
Autor: Hörmann Polska Bramy przemysłowe Hörmann

W budownictwie mieszkaniowym, tak samo jak w sektorze nieruchomości, coraz bardziej istotne są certyfikaty potwierdzające, że dany obiekt został zrealizowany zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Firma Hörmann produkująca bramy przemysłowe, stworzyła dla tego typu asortymentu specjalny zbiór informacji o ich wpływie na środowisko. Dokument ten, stał się podstawą do uzyskania dwóch deklaracji środowiskowych EPD - dla bram aluminiowych oraz bram z segmentów stalowych.

W ten sposób powstał zbiór informacji o bramach przemysłowych Hörmann. Jest to duże wsparcie dla architektów projektujących zgodnie z zasadami budownictwa ekologicznego.

Czym jest deklaracja środowiskowa EPD?

Deklaracja środowiskowa EPD (Environmental Product Declaration) została przygotowana przez Instytut ift z Rosenheim. Dokument określa parametry obowiązujące dla badanych wyrobów oraz wpływ ich produkcji na środowisko naturalne. Jest udokumentowaniem zasad ekobilansu "w całym cyklu życia produktu".

Przeczytaj również: Deklaracja środowiskowa produktu dla drzwi wielofunkcyjnych Hörmann

Firma Hörmann jest jedynym producentem na rynku, który po raz drugi otrzymał deklarację EPD. Deklaracje EPD - zgodnie z ISO 14025 - to podstawa do sporządzenia bilansu ekologicznego obiektu, a informacje w nich zawarte są konieczne do uzyskania certyfikatu dla budynków spełniających wymogi zrównoważonego rozwoju.

Deklaracja środowiskowa, a bramy przemysłowe

Parametry wymienione w deklaracji dla przemysłowych bram segmentowych dotyczą między innymi: zużycia energii pierwotnej, wpływu na ocieplenie atmosfery ziemskiej, procesu acydyfikacji (zakwaszania) wód i udziału w tworzeniu ozonu. Dane te zostały opracowane na podstawie tak zwanych Zasad Kategorii Produktu (Product Category Rules), które obowiązują w Unii Europejskiej w odniesieniu do przemysłowych bram segmentowych. Umożliwiają one projektantom i architektom wzajemne porównywanie informacji o oddziaływaniu tych produktów na środowisko.

Zrównoważony rozwój = ekologiczna produkcja

Deklaracja środowiskowa określa nie tylko parametry danego produktu, ale także wskazuje na przestrzeganie zasad ekologii w procesie ich produkcji.
Firma Hörmann, od kliku lat posiada system zarządzania energią, dzięki któremu zużywa mniej energii pierwotnej. Oświetlanie fabryk jest sterowane przez czujniki ruchu, a ciepło odzyskiwane z urządzeń produkcyjnych, jest wykorzystywane do ogrzewania hal.
Niektóre pomieszczenia produkcyjne ogrzewane są odpadami stolarskimi. Ponadto, firma prowadzi recycling, który dodatkowo chroni naturalne zasoby surowców, (np. odpady pozostające po odcinaniu przeszkleń są od razu przetwarzane na granulat i stosowane do produkcji innych części z tworzywa sztucznego). Wszystkie materiały używane w procesie produkcji są ponownie wprowadzane do cyklu obiegu materiałów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej