Deklaracja środowiskowa produktu dla drzwi wielofunkcyjnych Hörmann

2011-07-06 16:32
Deklaracja środowiskowa produktu dla drzwi wielofunkcyjnych Hörmann
Autor: HORMANN Siedziba koncernu ThyssenKrupp w Essen otrzymała certyfikat Niemieckiego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego (DGNB). W budynku zamontowane zostały drzwi wielofunkcyjne firmy Hörmann.

Zrównoważony rozwój i certyfikaty potwierdzające jego stosowanie w budownictwie mają coraz większe znaczenie na rynku nieruchomości. Dlatego firma Hörmann, jako pierwszy z producentów drzwi, utworzyła dla swoich drzwi wielofunkcyjnych specjalną bazę danych zawierającą informacje o ich istotnych właściwościach i jako pierwsza uzyskała dla tej grupy wyrobów deklarację środowiskową EPD - Environmental Product Declaration - opracowaną przez Instytut ift z Rosenheim.

W ten sposób powstała baza informacji o drzwiach Hörmann pełniących funkcję przeciwpożarową, dymoszczelną, dźwiękoszczelną i przeciwwłamaniową, która stanowi podstawę do przeprowadzenia ekologicznej oceny budynku.

Przeczytaj również: Materiały budowlane w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem

Deklaracja EPD jest sporządzana na podstawie opracowanych przez Instytut ift Zasad Kategorii Produktu, będących zbiorem wszystkich wskaźników obowiązujących dla drzwi wielofunkcyjnych i stanowi udokumentowanie zasad ekobilansu "w całym cyklu życia produktu". Oznacza to, że drzwi wielofunkcyjne wykazują od momentu dostawy surowców do ich produkcji do dnia utylizacji (czyli przez cały swój cykl życia) określone właściwości środowiskowe. Liczą się tu między innymi: wykorzystanie lokalnych surowców, niestosowanie materiałów szkodliwych dla środowiska, zmniejszenie nakładów na konserwację, trwałość produktów oraz ich jego zdolność do recyklingu.
Te istotne informacje są uwzględniane zarówno na etapie projektowania, jak i w procesie certyfikacji.

Deklaracje EPD - zgodnie z ISO 14025 - to podstawa do sporządzenia bilansu ekologicznego obiektu, a informacje w nich zawarte są konieczne do uzyskania certyfikatu dla budynków spełniających wymogi zrównoważonego rozwoju.

Deklaracja środowiskowa produktu dla drzwi wielofunkcyjnych Hörmann
Autor: HORMANN Deklaracja środowiskowa (EPD) produktu dla drzwi wielofunkcyjnych firmy Hörmann wydana przez Instytut ift z Rosenheim

Hörmann jest pierwszym producentem drzwi wielofunkcyjnych, który posiada deklarację EPD dla swoich wyrobów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej