ZOO w Warszawie czekają wielkie zmiany. Będzie większy wybieg dla gepardów i nowa małpiarnia

2024-04-04 15:49

ZOO w Warszawie czeka „pełzająca rewolucja”. Miejski Ogród Zoologiczny przejdzie całą serię modernizacji i remontów, które mają zwiększyć atrakcyjność tego miejsca. Lepsze warunki życia zyskają m.in. gepardy, małpy oraz pingwiny. Zmiany w warszawskim ZOO są konieczne m.in. dlatego, że wiele obiektów pamięta tu lata 50. XX w.

Spis treści

  1. ZOO w Warszawie przejdzie serię remontów. Budowa nowych obiektów w 2025 r.
  2. W nowej małpiarni zamieszkają także ulubione przez dzieci kapibary
Murator remontuje: Podłoga z paneli w jodełkę
Materiał sponsorowany

ZOO w Warszawie przejdzie serię remontów. Budowa nowych obiektów w 2025 r.

ZOO w Warszawie przygotowuje się do potrzebnej od lat modernizacji. Wiele obiektów jest dziś w nie najlepszym stanie technicznym lub nie przystaje do współczesnych standardów – czemu trudno się dziwić, skoro wiele z nich powstało jeszcze w latach 50. XX w. Jak wyjaśnia dyrektor ZOO w rozmowie z Newserią Biznes, rok 2024 zostanie poświęcony na prace projektowe, a w 2025 r. ruszy modernizacja:

  • małpiarni – powstanie zupełnie nowy obiekt,
  • wybiegu dla gepardów – zostanie on rozbudowany.

Warto dodać, że planowana jest także modernizacja wybiegu pingwinów. Na razie nie zdecydowano jeszcze, w jakiej kolejności realizowane będą te inwestycje.

– ZOO było z wielkim entuzjazmem budowane w latach 50., ze słabego betonu, byle jak, te budynki też są ciężkie, nie do końca przystosowane do współczesnych wymogów – wyjaśnia dyrektor ZOO Andrzej Kruszewicz.

Przypomnijmy, że pod koniec 2023 r. w warszawskim ZOO dokonały się ważne zmiany organizacyjne. Powołano drugiego wicedyrektora, który według zapowiedzi odpowiadać ma za sprawy techniczne oraz inwestycje na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, w tym szykowaną obecnie modernizację.

W nowej małpiarni zamieszkają także ulubione przez dzieci kapibary

Najwięcej na ten moment wiadomo o planach warszawskiego ZOO dotyczących małpiarni. Istniejący obiekt zostanie całkowicie wyburzony i zastąpiony nowym, w którym zwierzęta będą żyły w zupełnie innych warunkach niż dotąd. W unikalnym na skalę Europy obiekcie będą wspólnie zamieszkiwać małpy z Azji, Ameryki Południowej oraz Afryki. Dzięki temu te inteligentne i łatwo się nudzące zwierzęta będą miały więcej bodźców – wciąż nie aż tyle, co w naturze, ale więcej niż dotychczas.

W nowej małpiarni mieszkać będą też rozmaite mniejsze zwierzęta – ZOO planuje skupić się na gatunkach zagrożonych wyginięciem. Pojawi się też jednak niezagrożona, ale uwielbiana przez dzieci kapibara. Przypomnijmy, że dziś w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie można zobaczyć takie małpy jak m.in. goryle, szympansy, pawiany, marmozety i pigmejki.

– Trwają już prace projektowe na obiekt dla niedźwiedzi polarnych oraz wybiegi dla lwów i tygrysów. Podpisaliśmy też umowę na projekt nowej małpiarni. Myślę, że patroni tego miejsca – Antonina i Jan Żabińscy – ucieszyliby się z tego, jak dziś wygląda ZOO i jak się rozwija – mówił jeszcze w 2023 r. Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej