Zakrzówek - park w Krakowie z pływającymi basenami. Otwarcie kąpieliska przełożone!

2022-07-18 9:06
Zakrzówek
Autor: facebook/JacekMajchrowski

Zakrzówek jest największym parkiem w Krakowie. Jeśli dodać teren Skałek Twardowskiego, liczy 80 ha. Właśnie kończy się jego metamorfoza warta 44 mln zł. W zbiorniku, który powstał po zalaniu starego kamieniołomu wapienia, powstało pięć unoszących się na wodzie basenów. Pływające baseny to jedyne tego typu w Europie. Otwarcie kąpieliska Zakrzówek planowane było w w lipcu, ale niestety, będzie opóźnienie i to spore.

Spis treści

  1. Zakrzówek - zalew w kamieniołomie
  2. Pięć pływających basenów
  3. Co oprócz kąpieliska na Zakrzówku?
  4. Pływające kąpielisko na Zakrzówku prawie gotowe
  5. Kiedy otwarcie basenów Zakrzówek?
  6. O inwestycji

Zakrzówek - zalew w kamieniołomie

Jeszcze 3 lata temu Zakrzówek był dzikim i niestrzeżonym kąpieliskiem, które powstało na terenie poprzemysłowym, po zalaniu w 1990 roku starego, dość głębokiego kamieniołomu. To duża, pełna zieleni atrakcja dla mieszkańców Krakowa, niespełna 3 km od centrum miasta.

Tak wyglądało dzikie kąpielisko w parku Zakrzówek w 2019 roku.

Pięć pływających basenów

Największą atrakcją Zakrzówka jest pięć pływających basenów. Najpłytszy ma 40 cm, najgłębszy ponad 2 m. Dwa największe mają po 70 m długości. Konstrukcje basenów, przymocowane do ścian kamieniołomów, unoszą się na wodzie, dzięki wspornikom powietrza. Wokół każdego basenu zbudowano drewniane pomosty (szerokości 8 m), które mają służyć do plażowania. Kąpielisko będzie mogło pomieścić nawet kilkaset osób jednocześnie, ale inwestor - Zarząd Zieleni Miejskiej - chce monitorować obłożenia basenów i planuje aplikację, w której będzie można sprawdzić stan zatłoczenia kąpieliska.

Co oprócz kąpieliska na Zakrzówku?

Przygotowano tu również trasy biegowe, trasy do jazdy na rolkach, rowerach, a także siłownie. Kompleks sportowy konsultowano z naukowcami z Akademii Wychowania Fizycznego. Gotowy jest już budynek z szatniami, natryskami i kawiarnią. Będzie też taras widokowy. W przyszłym roku ma planowana jest budowa Centrum Sportów Wodnych, z którego mają korzystać profesjonalni sportowcy.

Pływające kąpielisko na Zakrzówku prawie gotowe

Kiedy otwarcie basenów Zakrzówek?

Prace w parku Zakrzówek są już finalizowane. Otwarcie kąpieliska zaplanowano na lipiec 2022. Ale niestety, sam park ma być otwarty za około miesiąca, natomiast baseny dopiero w przyszłym roku. Powód? Prace wykończeniowe przedłużają się. Wydłuża się termin przyłącza prądowego, nie jest jeszcze ukończony budynek główny, gdzie znajdują się toalety. Okazało się też, że prace na samym kąpielisku wymagają poprawek - kontrola wykazała, że niecka basenowa dla najmłodszych jest za głęboka o 1 cm.

Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował, że nie zdąży całościowo zgłosić odbioru kąpieliska do nadzoru budowlanego w trwającym sezonie wakacyjnym. Baseny na Zakrzówku będą otwarte dopiero w przyszłym roku.

O inwestycji

Za projekt zagospodarowania Parku Zakrzówek w Krakowie odpowiada Pracownia Projektowa F11 pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Marcina Furtaka. Architekci zadbali, aby wszystkie budynki, które powstaną na terenie parku wtapiały się w otaczającą je przyrodę. Dlatego też ich kształty są opływowe, inspirowane naturą. Zgodnie z założeniami metamorfoza Zakrzówka przebiegała tak, aby ingerencja w środowisko była jak najmniejsza.

Inwestorem jest Zarząd Zieleni Miejskiej. Koszt inwestycji to 44 mln zł - z czego 30 mln zł przeznaczono na wykup gruntów. Atrakcje na krakowskim Zakrzówku mają być bezpłatne.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej