Zabytkowa modernistyczna kamienica w centrum Katowic zyska nową elewację. Za 1,65 mln zł

2024-01-24 9:01

Zabytkowa modernistyczna kamienica w centrum Katowic zyska nową elewację, która przywróci jej historyczny wygląd. Wybrano już wykonawcę kompleksowego remontu obiektu z lat 30. ubiegłego wieku, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.

Spis treści

  1. Modernistyczna perełka powstała w latach 30. minionego wieku
  2. Modernizacja zabytkowej kamienicy w Katowicach za 1,65 mln zł
  3. 21 mln wydano w Katowicach w 2023 roku na termomodernizację budynków miejskich

Modernistyczna perełka powstała w latach 30. minionego wieku

Modernistyczny obiekt, zaprojektowany i wzniesiony w latach 30. XX wieku przez firmę Karol Korn Budowlana Spółka Akcyjna, zyska nową elewację, a także zostanie zabezpieczony przed negatywnym oddziaływaniem wody i wilgoci.

Kamienica przy Skłodowskiej-Curie jest wpisana do rejestru zabytków, dlatego konieczne dla zrealizowania inwestycji było uzgodnienie wszelkich szczegółów z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kolorystyka, faktura oraz rozwiązania technologiczno-materiałowe powłok tynkarskich, które zostaną zastosowane podczas modernizacji elewacji, zostały zaprojektowane w oparciu o inwentaryzację, a także badania stratygraficzne.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Dzięki temu budynek ma osiągnąć wygląd zbliżony do pierwotnego, a także efekt blasku w promieniach słońca. W tym celu zostaną też wyburzone, przemurowane i zamurowane otwory i balkony – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. - Ponadto zakres planowanych prac obejmuje m.in. demontaż instalacji i urządzeń natynkowych na elewacji i balkonach, wykonanie zabezpieczeń konstrukcyjno-budowlanych ścian, demontaż i wymianę wybranych okien i drzwi. Oprócz robót związanych z elewacją, efektem inwestycji ma być także wykonanie hydroizolacji piwnic – dodaje dyrektor Gawlik.

Modernizacja zabytkowej kamienicy w Katowicach za 1,65 mln zł

Postępowaniem przetargowym na tę inwestycję było zainteresowanych trzech wykonawców, przy czym jeden z nich złożył ofertę tuż po terminie. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała ofertę Przedsiębiorstwa Remontowo – Budowlanego „TERMODOM” Zbigniew Hnatkiewicz. Jej wartość to 1,65 mln zł brutto. Po podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na realizację zadania.

- Przeprowadzanie modernizacji miejskich budynków, to nie tylko troska o ich stan techniczny, ale także podniesienie jakości życia mieszkańców. Dzięki wykonaniu takich prac jak ocieplanie ścian, hydroizolacja czy likwidacji kopciuchów mieszkańcy mogą płacić mniej za media, w budynkach łatwiej osiągnąć komfortową temperaturę, a my wszyscy oddychamy czystszym powietrzem. Budynek przy Skłodowskiej-Curie 42 jest jednym z bardziej charakterystycznych w Katowicach. Dzięki przeprowadzeniu modernizacji, której wartość to 1,65 mln zł odzyska on dawny blask – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

21 mln wydano w Katowicach w 2023 roku na termomodernizację budynków miejskich

Miasto Katowice i Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach konsekwentnie modernizują kolejne budynki z listy ponad 900 obiektów znajdujących się w miejskich zasobach. W ostatnim czasie zakończyła się m.in. termomodernizacja budynku przy ul. Wiosny Ludów 23-37, w którym znajduje się 119 lokali mieszkalnych. Dzięki inwestycji o wartości ponad 11 mln zł budynek został ocieplony, zyskał nowe okna, a klatki schodowe i piwnice przeszły remont. Ponadto zakres prac objął częściową wymianę instalacji wod-kan, wymianę oświetlenia w częściach wspólnych na energooszczędne oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Na dachu obiektu znalazło się 56 paneli o łącznej mocy 21,28 kWp.

W minionym roku KZGM na termomodernizacje budynków - na prace budowlane i projektowe - wydał do połowy grudnia ponad 21 mln zł, a w budżecie na 2024 r. ma zabezpieczoną podobną kwotę. W 2023 roku przygotowania do inwestycji przeprowadzono dla pięciu adresów: Opolskiej 13A, Chopina 14, 11 listopada 6 i 11, a także Markiefki 68. Dokumentacje są już gotowe, dlatego w 2024 roku zostaną ogłoszone postępowania przetargowe na wykonanie robót budowlanych.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej