XX Polsko-Niemiecka Konferencja „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2023”

2023-10-06 11:43

W dniach 25-27 września 2023 r. uczestniczyliśmy w dwudziestej edycji konferencji ANTIKON organizowanej przez Towarzystwo Szczecin-Expo. Wydarzeniu towarzyszyła podróż studyjna połączona ze zwiedzaniem zabytków architektury ryglowej, będących atrakcją wielu miejscowości na Pomorzu Zachodnim.

Organizowane od 1996 roku wydarzenie o nazwie ANTIKON jest skierowane do konserwatorów zabytków, etnografów, konserwatorów dzieł sztuki, historyków, przedstawicieli służb nadzoru budowlanego, architektów i innych specjalistów zainteresowanych ochroną obiektów architektonicznych.

Projekt ANTIKON

Projekt ANTIKON od lat przyczynia się do popularyzacji wśród właścicieli obiektów ryglowych wiedzy na temat ich ochrony, prawidłowego przeprowadzania remontów i prac konserwatorskich. Daje możliwość spotkania, wymiany poglądów i doświadczeń różnych grup zawodowych i społecznych zainteresowanych losem i zachowaniem obiektów o architekturze ryglowej. Popularyzuje i poszerza wiedzę o potrzebie ratowania dziedzictwa kulturowego.

Zaniedbanie bieżącej konserwacji, przeprowadzane nieprawidłowo remonty, a także brak odpowiednich zabezpieczeń stały się bowiem powodami zanikania tego tradycyjnego dla naszych terenów budownictwa. Wielkie straty spowodowało także bezmyślne traktowanie i niedocenianie zabudowy z „pruskiego muru”, stąd ogromna potrzeba wymiany doświadczeń i podejmowania wspólnych działań.

Konferencja przyczynia się do popularyzacji wiedzy wśród konserwatorów zabytków, architektów, etnografów, właścicieli obiektów ryglowych w sprawie prawidłowego przeprowadzania remontów, prac konserwatorskich i ochrony obiektów po obu stronach granicy. Uczestnicy ANTIKONU promują unikalny charakter dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej i ryglowej w Niemczech i w Polsce.

Długoletnia współpraca w ramach ANTIKONU polskich konserwatorów i historyków sztuki ze specjalistami z Niemiec pozwala na wymianę doświadczeń w zakresie ochrony dziedzictwa architektonicznego oraz ich skuteczne wykorzystanie. Konferencja ANTIKON jest największym tego typu polsko-niemieckim przedsięwzięciem w Polsce.

Podróż studyjna po architekturze ryglowej

XX edycja ANTIKONU połączona była z podróżą studyjną przez Goleniów, Podańsko, Dobrą, Ginawę, Jankowo i Drawsko Pomorskie, podczas której poznaliśmy historię obecnych tam obiektów architektury ryglowej, problemy związane z ich konserwacją i remontami oraz osiągnięcia w zakresie opieki nad nimi. Udział w tym wydarzeniu był okazją do spotkania z naukowcami, praktykami, pasjonatami ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Inauguracji Konferencji ANTIKON 2023 w pałacu w Siemczynie towarzyszyła uroczystość wręczenia medali i odznaczeń przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, w związku z tegorocznym jubileuszem 20-leciaustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Medale, w imieniu Ministra Kultury wręczyli dr Katarzyna Pałubska – Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN oraz Tomasz Wolender – Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej