Wydział Prawa i Administracji UŁ w kształcie paragrafu

2007-05-16 19:12
Wydział Prawa i Administracji
Autor: brak danych

Kampus Uniwersytetu Łódzkiego wzbogaci się o nowy budynek - gmach Wydziału Prawa i Administracji w kształcie paragrafu. Nietypowy projekt przygotował zespół architektów z biura AGG Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o., pod kierunkiem autora - architekta Jacka Grabowskiego, zaś głównym wykonawcą została firma Skanska S.A. oddział w Lesznie.

Intrygujący kształt paragrafu stanowiący symbol graficzny prawa stał się inspiracją autora i jest podstawą kompozycji powstającego obiektu. Pomysł uskrzydlił pracę architektów, wpisanie funkcji w paragraf okazało się "odkrywaniem" oczywistych rozwiązań. Powstał budynek o zaokrąglonej formie, składający się z trzech przenikających się owalnych brył.
W sześciokondygnacyjnym budynku centralną częścią będzie wieloprzestrzenny, przekryty szklanym dachem hall i wysokie na 25 metrów atrium, z wiszącymi mostkami, schodami, kładkami i wolnostojącymi - monumentalnymi "kominami" zawierającymi spiętrzone w kilku kondygnacjach zespoły sal wykładowych.

Na łącznej powierzchni 22 tys. mkw. zaprojektowano cztery wielofunkcyjne aule, bibliotekę wydziałową, sale wykładowe, pracownie komputerowe, kawiarnie, jak również, z myślą o studentach, salę sądową, w której odbywać się będą ćwiczenia praktyczne. Przy projektowaniu architekci uwzględnili również potrzeby osób niepełnosprawnych. Dwa zespoły wind przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, każdy poziom obiektu wyposażony w oddzielne kabiny sanitarne dla osób niepełnosprawnych, bezprogowe wejścia do budynku to wszystko ułatwić ma dostęp do całego obiektu.
Wartość podpisanego kontrakt na realizację Budynku Dydaktycznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego wynosi 112 mln zł. Termin umowny zakończenia prac przewidziano na koniec 2010 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej