Wrocławskie Zoo realizuje nietypową inwestycję. Budynek Afrykarium – Oceanarium we Wrocławiu

2013-03-11 17:41
Afrykarium - Oceanarium we wrocławskim Zoo
Autor: ArC2 Fabryka Projektowa Tak będzie się prezentował budynek Afrykarium-Oceanarium we wrocławskim zoo. Przed budynkiem zaprojektowano akwen wodny z wybiegami dla uchatek i pingwinów, które można będzie oglądać zarówno z zewnątrz, jak i z pokładu statku-wraku, wbitego w bryłę główną budynku

Wrocławskie Zoo realizuje obecnie inwestycję o nazwie Afrykarium – Oceanarium. Projekt nietypowego obiektu przygotowała pracownia ArC2 Fabryka Projektowa. Inwestycja we Wrocławiu to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Oryginalność jego koncepcji polega na zgrupowaniu w jednym budynku pięciu hal – ekspozycji różnorodnych ekosystemów wodnych Czarnego Lądu dookoła wielofunkcyjnego holu. Nazwa "Afrykarium" powstała z połączenia słów – Afryka i Akwarium.

Nietypowe inwestycje we Wrocławiu: Afrykarium – Oceanarium we wrocławskim Zoo

Prostopadłościenny, czarny budynek Afrykarium – Oceanarium (160 m długości, 54 m szerokości i wysokość 15-12 m) połączy wrocławskie Zoo z terenem wystawowym wokół Hali Stulecia. Czarny kolor fasady odgrywa istotną rolę dla znaczenia projektu. Wzdłuż północnej elewacji wejściowej zaprojektowano płytki zbiornik wodny odbijający czarną i lekko sfalowaną fasadę północną. Charakterystycznym elementem jest podświetlana mozaika szklana z nazwą Afrykarium – napisaną afrykańskim alfabetem obrazkowym. Od strony południowej zaprojektowano akwen wodny z wybiegami dla uchatek i pingwinów, które można oglądać zarówno z zewnątrz, jak i z pokładu statku-wraku, wbitego w bryłę główną budynku. Oprócz sal ekspozycyjnych w budynku Afrykarium – Oceanarium znajdą się także pomieszczenia takie jak: interaktywne boxy, sala konferencyjna, sala dydaktyczna, taras widokowy, budynek obsługi obiektu. Boxy interaktywne spełniać będą funkcje edukacyjne, dydaktyczne i ekspozycyjne.

Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną kompleksu Życiodajne Wody Afryki (Afrykarium – Oceanarium) wygrało biuro ArC2 fabryka Projektowa. Rolę generalnego wykonawcy inwestycji pełni spółka PB Inter System. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2012 roku.

Inwestycja pochłonie około 200 mln  złotych. Częściowo zostanie sfinansowana z kasy miejskiej, ale władze wrocławskiego Zoo starają się o pozyskanie środków unijnych.

Budynek Afrykarium – Oceanarium to połączenie Oceanarium z ekspozycjami zwierząt typowych dla środowisk wodnych Afryki. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Liczne akwaria, zbiorniki wodne oraz baseny przedstawiać będą m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki.

Wrocławskie zoo. Budynek Afrykarium - Oceanarium
Autor: ArC2 Fabryka Projektowa Budynek Afrykarium - Oceanarium we wrocławskim Zoo

Zwiedzający rozpoczną wędrówkę od boxów interaktywnych i sali dydaktycznej, gdzie wyświetlane będą filmy o afrykańskich biotopach oraz problemach kontynentu. Stąd odwiedzający przejdą do właściwych hal ekspozycji, wśród nich znajdzie się:

  • Ekspozycja Morza Czerwonego – światłowody zatopione w posadzce prowadzą odwiedzających do plaży nad Morzem Czerwonym, gdzie będą mogli podziwiać krajobraz tych terenów oraz podwodną ekspozycję rafy koralowej.
  • Ekspozycja rzeki Nil i Wielkich Jezior Afrykańskich – w tej części będzie można zobaczyć pływające hipopotamy. Odwiedzający obejrzą w ciemnościach barwną ekspozycję jezior afrykańskich i wyjdą na taras widokowy przed wodospadami. Stąd rozpościera się widok na skały i plażę, na której odpoczywają hipopotamy, rzekę Nil i plażę jezior Malawi i Tanganika z małymi zwierzętami.
  • Ekspozycja Kanału Mozambickiego – głębiny Kanału Mozambickiego, zamieszkiwanego przez rekiny i płaszczki. Będzie je można podziwiać z podwodnego, przeźroczystego akrylowego tunelu o długości ok. 200 m.
  • Ekspozycja Wybrzeża Namibii – zwiedzający przeniosą się na wrak statku, gdzie pod wodą prezentowane będą pingwiny i uchatki. Plaże dla tych zwierząt znajdą się na zewnątrz Afrykarium.
  • Ekspozycja Kongo – w dżungli Kongo zakończy się afrykańska przygoda. Można się tutaj poruszać dwoma niezależnymi ścieżkami. Atrakcją będą tu pływające krokodyle i manaty. Jedna z nich polega na prawdziwym przedzieraniu się przez dżunglę (wędrówka przez kamienie na rzece, po kładkach) a w skalnych wnętrzach umieszczone będą dodatkowe ekspozycje. Z dżungli Kongo odwiedzający przejdą na taras widokowy, skąd zaobserwują zwierzęta i bujną roślinność.
Afrykarium - Oceanarium
Autor: ArC2 Fabryka Projektowa Głębiny Kanału Mozambickiego, zamieszkiwanego przez rekiny i płaszczki będzie można we wrocławskim Zoo podziwiać z podwodnego, przeźroczystego akrylowego tunelu o długości ok. 200 m
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej