Wreszcie kolej pomyślała o kierowcach i buduje parkingi przy stacjach w Śląskiem

2024-05-23 10:36
Przystanek Dabrowa Górnicza Gołonóg
Autor: PKP PLK Przystanek Dabrowa Górnicza Gołonóg

220 nowych miejsc parkingowych w okolicach kolejowych stacji powstanie w 13 miejscowościach województwa śląskiego. PKP Polskie Linie Kolejowe chcą w tej sposób zachęć kierowców do korzystania z przejazdów pociągami. Wreszcie.

Spis treści

  1. Nowe parkingi przy stacjach i przystankach kolejowych
  2. Parkingi przy kolei oświetlone i bez barier
  3. Koszt budowy parkingów przy kolei w Śląskiem
To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Nowe parkingi przy stacjach i przystankach kolejowych

Jak informują PKP Polskie Linii Kolejowe mieszkańcy 13 miejscowości w województwie śląskim m.in. Będzina, Dąbrowy Górniczej i Częstochowy będą mieć lepsze możliwości codziennych dojazdów, bo zostaną tam wybudowane nowe parkingi w sąsiedztwie stacji i przystanków kolejowych. Możliwe będzie wygodniejsze łączenie podróży samochodem i koleją. Inwestycja realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Podpisaliśmy umowę z wykonawcą na budowę nowych parkingów przy kolei w 13 miejscowościach w województwie śląskim. Już w przyszłym roku pasażerowie w Dąbrowie Górniczej Gołonogu, Będzinie Ksawerze, Siewierzu, Pyrzowicach Lotnisku, Porębie, Blachowni, Częstochowie Gnaszynie, Koszęcinie, Rusinowicach, Turowie, Teklinowie, Jackowie i Kusiętach Nowych będą mogli zostawić swoje samochody przy peronach i wygodnie przesiąść się do pociągów – chwalą się PKP PLK.

Parkingi przy kolei oświetlone i bez barier

Na parkingach będzie oświetlenie i monitoring, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo. Udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się sprawią, że nikt nie będzie wykluczony.

Po zakończeniu prac budowlanych, parkingi zostaną przekazane lokalnym samorządom, które będą odpowiedzialne za ich utrzymanie.

Koszt budowy parkingów przy kolei w Śląskiem

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. kosztuje około 4,8 mln zł netto. Zakończenie zadania jest zaplanowane w I kwartale 2025 r. 

„Mechaniczny kret” na półmetku budowy kolejnego tunelu pod Łodzią

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej