Wołomin będzie mieć kompleks basenów, pływalnię, zjeżdżalnię, korty. Wszystko dzięki energii geotermalnej

2024-04-04 14:44

Podwarszawski Wołomin planuje ogromną inwestycję. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji powstaną termy oraz wiele innych atrakcji. Mieszkańcy i turyści zyskają m.in. kompleks odkrytych basenów, rozbudowaną pływalnię oraz strefę wellness. To pokłosie dokonanego w ubiegłym roku odkrycia pod tym obszarem źródeł geotermalnych.

Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

Spis treści

 1. Wołomin z własnymi termami jak Mszczonów. Miasto zapowiada wielką inwestycję
 2. Kiedy powstaną termy w Wołominie i jak będą wyglądać? Zobacz wizualizacje
 3. Energia geotermalna w Wołominie bardziej efektywna, niż zakładano

Wołomin z własnymi termami jak Mszczonów. Miasto zapowiada wielką inwestycję

Odkrycie pod terenami gminy Wołomin źródeł geotermalnych otworzyło nowe możliwości. Z jednej strony miasto analizuje, jak wykorzystać energię geotermalną do ogrzewania budynków, a z drugiej – planuje inwestycję w rekreację. Pod koniec marca 2024 r. zapowiedziano ogromną inwestycję na terenach Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan”, w ramach której powstać mają obiekty takie jak:

 • rozbudowana pływalnia,
 • kompleks basenów odkrytych,
 • zjeżdżalnie wodne,
 • strefa wellness,
 • korty tenisowe,
 • squash,
 • kręgielnia,
 • hotel,
 • restauracja,
 • pełnowymiarowa hala sportowa,
 • boisko kryte,
 • plac zabaw dla dzieci.

– Eksperci są zdania, że ten właśnie kierunek jest najlepszy dla naszego miasta, a Wołomin ma szanse powtórzyć sukces Mszczonowa – informuje miasto. – Wkrótce przedstawimy szczegóły tej inwestycji i podzielimy się planowanymi etapami realizacji poszczególnych modułów projektu.

Warto przypomnieć, że wspomniany Mszczonów od ponad 20 lat korzysta z energii geotermalnej, zarówno w celach grzewczych, jak i rekreacyjnych – mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzają tamtejsze termy.

Kiedy powstaną termy w Wołominie i jak będą wyglądać? Zobacz wizualizacje

Na razie miasto nie ujawniło jeszcze dokładnych planów, a także nie jest znany termin realizacji inwestycji. Z pewnością jednak samo projektowanie nowych obiektów potrwa wiele miesięcy. Póki co zaprezentowano jedynie wstępną koncepcję. Na wizualizacjach można dostrzec m.in. dwie kręte zjeżdżalnie wychodzące na zewnątrz budynku, mniejszą zjeżdżalnię zewnętrzną dla dzieci oraz sztuczną rzekę. Obiekt będzie ogromny, a obok zaplanowano duży parking dla mieszkańców i turystów.

Energia geotermalna w Wołominie bardziej efektywna, niż zakładano

Przypomnijmy, że w 2023 r. wykonano w Wołominie odwiert badawczy, który pozwolił dowiedzieć się więcej na temat źródeł geotermalnych ukrytych pod ziemią. Było to kluczowe dla ustalenia, jak dużo energii będzie można realnie pozyskiwać, co oczywiście determinuje dalsze kroki miasta w kwestii zastosowania np. ogrzewania geotermalnego. Jak się okazało, wyniki były lepsze, niż się spodziewano.

– Efektywność ciepła drzemiącego w naszym złożu jest bardzo wysoka, prawie dwukrotnie wyższa niż zakładaliśmy w projekcie (199 m³/h). Również temperatura spełnia założenia projektowe (36,7C), co pozwala nam śmiało ruszać w kierunku eksploatacji zupełnie nowych pokładów energii dla Wołomina – podkreśla miasto.

Jak podkreślają władze Wołomina, odkryte pod miastem źródło energii jest co prawda nieco chłodniejsze niż to w Mszczonowie, ale za to ma ponad trzykrotnie lepszą wydajność złoża. To dobra wiadomość dla miasta, które, według słów burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan, chce być „miastem bez niskiej emisji i przykładem dobrego wykorzystania naturalnych zasobów”.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej