Wiemy, kiedy pojedzie tramwaj na Gagarina. Koniec budowy tramwaju na Sielce już blisko

2024-04-16 8:29

Tramwaj na Gagarina w Warszawie, czyli odnoga tramwaju do Wilanowa, niebawem będzie gotowy. Wiemy już, kiedy nastąpi otwarcie tramwaju na Sielce oraz która z istniejących linii tramwajowych zostanie przekierowana na nowy odcinek na Mokotowie. Zobacz zdjęcia z budowy.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Kiedy koniec budowy tramwaju na Gagarina? Podano termin
  2. Tramwaj na Gagarina – trasa. Którędy pojedzie tramwaj na Sielce?
  3. Tramwaj na Gagarina – przystanki
  4. Tramwaj na Gagarina – aktualności. Kiedy pojadą tramwaje i wróci ruch aut?
  5. Tramwaj na Gagarina – wizualizacja

Kiedy koniec budowy tramwaju na Gagarina? Podano termin

Budowany obecnie tramwaj na Gagarina to odnoga tramwaju do Wilanowa, jednak miasto zapowiada uruchomienie tramwajów na Sielce jeszcze przed otwarciem głównej trasy. W wyniku licznych opóźnień zakończenie budowy tramwaju na Gagarina nie nastąpi w kwietniu 2024 r., jak zapowiadano, a najprawdopodobniej w połowie maja 2024 r. Powodu opóźnienia nie podano, ale można się domyślać, że ma to związek z niedostatecznym zaawansowaniem prac na ul. Spacerowej (torowisko wciąż nie jest gotowe). Na Sielce pojadą na początek tramwaje linii 11. Nie przewidziano na razie zmian w rozkładzie autobusów.

Warto przypomnieć, że pierwotnie zakończenie robót budowlanych przy całej trasie tramwaju do Wilanowa miało nastąpić w kwietniu 2024 r., ale teraz pewne jest już opóźnienie co najmniej do września 2024 r. Miasto zapowiada kary finansowe dla wykonawcy, jeżeli tramwaj nie pojedzie we wskazanym terminie.

Tramwaj na Gagarina – trasa. Którędy pojedzie tramwaj na Sielce?

Tramwaj na Gagarina rozpocznie swoją liczącą ok. 1 km trasę przy skrzyżowaniu ul. Gagarina, Czerniakowskiej i al. Polski Walczącej. Stąd nowa trasa pobiegnie wzdłuż ul. Gagarina aż do jej skrzyżowania z ul. Belwederską i Spacerową, gdzie połączy się z główną trasą tramwaju do Wilanowa. Stąd podróżni będą mogli pojechać w kierunku Miasteczka Wilanów lub w kierunku centrum. Inwestycję wartą 4,34 mln zł realizuje firma Egis Poland.

tramwaj do Wilanowa
Autor: Tramwaje Warszawskie Trasa tramwaju do Wilanowa wraz z odnogami: tramwajem na Stegny i tramwajem na Gagarina Link: Kliknij, aby powiększyć

Warto dodać, że mieszkańcy Sielc zyskają też możliwość dojechania tramwajem na Stegny. Trwa bowiem budowa drugiej odnogi linii do Wilanowa, która pobiegnie ul. św. Bonifacego aż do pętli pod kościołem.

Wraz z budową tramwaju z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji wybudujemy (...) nowy kolektor ściekowy o średnicy 2,8 m i długości ok. 1,2 km. Budowa kanału przyczyni się do podwyższenia bezpieczeństwa systemu kanalizacji w czasie m.in. intensywnych opadów atmosferycznych – zapowiadały przed rozpoczęciem inwestycji Tramwaje Warszawskie.

Tramwaj na Gagarina – przystanki

W ramach tramwaju na Sielce powstają 3 nowe przystanki. Ich lokalizacje to:

  • przy skrzyżowaniu ul. Gagarina z ul. Belwederską i Spacerową,
  • w ul. Gagarina na wysokości ul. Sieleckiej,
  • przy skrzyżowaniu ul. Gagarina, Czerniakowskiej i al. Polski Walczącej.

Warto dodać, że w przypadku pierwszego z omawianych przystanków platforma peronowa dla jadących w stronę Sielc znajdzie się przed skrzyżowaniem Gagarina z Belwederską, a dla jadących w stronę centrum – za skrzyżowaniem, przy ul. Spacerowej.

Tramwaj na Gagarina mapa
Autor: Tramwaje Warszawskie Mapa tramwaju na Gagarina z zaznaczonymi przystankami (czerwone prostokąty) Link: Kliknij, aby powiększyć

Tramwaj na Gagarina – aktualności. Kiedy pojadą tramwaje i wróci ruch aut?

Pierwsze prace nad tramwajem na Sielce rozpoczęły się w maju 2022 r. Najpierw powstał podziemny kolektor ściekowy, a dopiero po zakończeniu tych prac mogła się zacząć budowa tramwaju w ul. Gagarina.

Obecnie tramwaj na Gagarina jest już praktycznie gotowy. Zakończono budowę torowiska oraz sieci trakcyjnej, otwarto dla aut północną jezdnię ul. Gagarina. Trwają już częściowe odbiory inwestycji, czyli ostatni etap budowy. Najbardziej intensywne prace trwają obecnie na skrzyżowaniu ul. Gagarina, Belwederskiej i Spacerowej, gdzie muszą powstać tory, które pobiegną następnie w ul. Spacerową oraz Goworka. Na kwiecień 2024 r. zapowiedziano jazdy tramwajów testowych po nowym odcinku, a w połowie maja start normalnego kursowania. Na Sielce pojedzie istniejąca linia tramwajowa 11.

Warto pamiętać, że ul. Spacerowa jest już przejezdna dla samochodów, ale jedynie tych jadących w dół. Możliwość przejazdu Spacerową w kierunku centrum pojawi się w II kwartale 2024 r.

Tramwaj na Gagarina – wizualizacja

Poniżej prezentujemy wizualizację docelowego wyglądu skrzyżowania trasy tramwaju na Sielce z główną trasą tramwaju do Wilanowa oraz projekt docelowej organizacji ruchu.

Wizualizacja tramwaju na Gagarina, skrzyżowanie z ul. Belwederską i Spacerową
Autor: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja tramwaju na Gagarina, skrzyżowanie z ul. Belwederską i Spacerową Link: Kliknij, aby powiększyć
Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina
Autor: Tramwaje Warszawskie Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina, część 1 Link: Kliknij, aby powiększyć
Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina
Autor: Tramwaje Warszawskie Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina, część 2 Link: Kliknij, aby powiększyć

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej