Większa ochrona przeciwpowodziowa w Nysie. Modernizacja zbiornika wodnego

2017-01-30 11:15
Modernizacja zbiornika wodnego w Nysie
Autor: materiał prasowy Zmodernizowany zbiornik wodny przeciwpowodziowy na Nysie Kłodzkiej

Remont zbiornika wodnego w Nysie dobiegł końca. Wykonawcą inwestycji była czeska grupa Metrostav, która wykonała prace budowlane na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW).  

Modernizacja zbiornika wodnego na Nysie trwała prawie 3 lata. Inwestycja pochłonęła ponad 220 mln zł. Wszystko po to aby zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na Opolszczyźnie, a w szczególności doliny Nysy Kłodzkiej. Na jej terenie znajdują się takie miasta jak Nysa, Lewin Brzeski, Brzeg, Oława oraz Wrocław. Ostatecznie nowy zbiornik wodny chroni przed powodzią około 52 tys. mieszkańców, na obszarze o powierzchni ok. 21,7 tys. ha. Dodatkowo obiekt będzie wspomagał ochronę przeciwpowodziową doliny Odry, a przede wszystkim Wrocławia.

W ramach zadania Metrostav rozebrał częściowo budowlę zrzutową, wybudował most i kładkę technologiczną oraz system kanalizacji i dróg dojazdowych do budowli zrzutowej oraz przelewu bocznego kontrolowanego. Wartość tych prac wyniosła ponad 50 mln złotych.

Inwestycja dofinansowana była w 80% ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Obecnie Metrostav prowadzi w Polsce m.in. modernizację Trasy S7 Koszwały – Nowy Dwór Gdański oraz przebudowę Węzła Marsa w Warszawie. Firma, jako konsorcjum firm z Vistal Gdynia S.A. oraz Vistal Infrastructure sp. z o.o., podpisała również umowę z Miastem Gdańsk na budowę mostu, który połączy Wyspę Sobieszewską z Gdańskiem.

Modernizacja zbiornika wodnego w Nysie
Autor: materiał prasowy Wykonawcą inwestycji była czeska grupa Metrostav

Nazwa inwestycji: Zbiornik wodny na Nysie
Lokalizacja: dolina Nysy Kłodzkiej, woj. opolskie
Funkcja: ochrona przeciwpowodziowa
Inwestor: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW)
Generalny wykonawca: Metrostav a.s.
Rozpoczęcie budowy: 2014
Zakończenie budowy: styczeń 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej