W Łodzi otwarto skwer Wiedźmina i odnowiony plac Komuny Paryskiej. Zobacz, jak zmieniło się to miejsce

2024-07-08 11:11

Zakończyła się widowiskowa przemiana kolejnego fragmentu Łodzi. Zaniedbany plac Komuny Paryskiej zyskał nowe oblicze, a w jego południowej części utworzono skwer Wiedźmina z placem zabaw nawiązującym do książek Andrzeja Sapkowskiego. Zobacz efekty przebudowy za blisko 7 mln zł.

#MuratorOgroduje: TOP 5 roślin fioletowych do ogrodu

Spis treści

  1. Nowy plac Komuny Paryskiej i skwer Wiedźmina w Łodzi. Remont za niemal 7 mln zł
  2. Przebudowa z przygodami. Nowy plac Komuny Paryskiej opóźniony

Nowy plac Komuny Paryskiej i skwer Wiedźmina w Łodzi. Remont za niemal 7 mln zł

W pierwszych dniach lipca 2024 r. mieszkańcom Łodzi udostępniono remontowany od kwietnia 2023 r. plac Komuny Paryskiej. W jego południowej części powstał skwer Wiedźmina – zielone miejsce z placem zabaw, którego elementy (np. zjeżdżalnia w kształcie smoka) nawiązują do popularnej serii książek Andrzeja Sapkowskiego. Według zapowiedzi takich elementów w przyszłości pojawi się więcej.

W wyniku prac za blisko 7 mln zł, które wykonała firma JAGEZ Firma Transportowo-Usługowa Zdzisław Jagiełło, zaniedbany przedtem plac u zbiegu ul. Sienkiewicza i Tuwima w Łodzi znacznie zyskał na wyglądzie i funkcjonalności. Być może największą zmianę przyniosły trzy nieduże pawilony, w których planowane są:

  • toaleta,
  • informacja turystyczna,
  • nieduży punkt gastronomiczny.

Powstał także – jak wspomniano – bezpieczny, ogrodzony plac zabaw. Poza tym wymieniono nawierzchnię jezdni oraz chodników, likwidując przy okazji zbędne krawężniki, co ułatwiło dostęp osobom z niepełnosprawnościami. Pojawiły się nowe ławki oraz latarnie, a dodatkową iluminację zyskały drzewa oraz pawilony. Zieleń na placu została uporządkowana i uzupełniona.

– W okolicy pojawiło się mnóstwo zieleni: krzewy, trawy i byliny, a także rośliny cebulowe. Wśród nowych nasadzeń znajdziemy m.in. hortensję, trzmielinę, krzewuszkę czy tawułkę japońską – wylicza Urząd Miasta.

Przebudowa z przygodami. Nowy plac Komuny Paryskiej opóźniony

Przypomnijmy, że pierwsze plany odświeżenia placu Komuny Paryskiej w Łodzi pojawiły się już w 2017 r. Opracowywanie koncepcji oraz projektu nieco trwało, a inwestycję opóźniła dodatkowo pandemia. Były też kłopoty z przetargiem na roboty budowlane, który udało się rozstrzygnąć dopiero za drugim podejściem. W efekcie remont rozpoczęto dopiero w kwietniu 2023 r. Zakładano wówczas, że cała inwestycja zakończy się do listopada 2023 r.

Prace szły jednak wolniej, niż się spodziewano i termin najpierw przesunięto na koniec 2023 r., a później na rok 2024. Ostatecznie prace zakończyły się w czerwcu 2024 r., a na początku lipca, po odbiorach technicznych, odnowiony plac udostępniono mieszkańcom.

– Południowa część placu Komuny Paryskiej zyskała drugie życie. Teraz jest prawdziwą enklawą zieleni dającą możliwość odpoczynku, zabawy oraz wytchnienia w otoczeniu przyrody – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor ZIM.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej