W Kielcach oddano najnowocześniejszy stadion w kraju

2007-05-16 18:10
stadion Kielce
Autor: brak danych

1 kwietnia 2006 r. został oddany do użytku wybudowany przez Skanska, stadion piłkarski przy ul. Ściegiennego 8 spełniający wymogi UEFA. 

Kielecki stadion jest szóstym co do wielkości w Polsce, ale najnowocześniejszym pod względem rozwiązań technologicznych. Posiada on w pełni zadaszone trybuny na ponad 15 000 miejsc, oświetlaną płytę boiska i trybuny (1 400 luksów) oraz nowoczesny system rejestracji obrazu i dźwięku.
Płyta boiska wyposażona jest w systemy ogrzewania, odwadniania i zraszania. Ułożonych zostało 26 km rur grzewczych. Do zraszania murawy używana będzie woda deszczowa odprowadzana z dachu boiska do trzech podziemnych zbiorników retencyjnych,  wykorzystywana również do celów sanitarnych. Płyta boiska jest odwadniana drenażem powierzchniowym - warstwą odsączającą z piasku drenarskiego o grubości 62 cm. Dodatkowe zabezpieczenia zapewnią studnie rozsączające oraz studnia odwadniająca z przelewem i odprowadzeniem nadmiaru wody do zewnętrznej kanalizacji deszczowej.

Ze względu na bliskie sąsiedztwo domów mieszkalnych zamiast wysokich słupów oświetleniowych zastosowane zostały oprawy umieszczone na wspornikach nad krawędziami zadaszenia widowni. Takie oświetlenie jest bardziej ekonomiczne i mniej ingeruje w otoczenie, a jednocześnie umożliwia rozgrywanie i transmisję meczów międzynarodowych.
Korona stadionu jest otwarta z trzech stron, natomiast od strony sąsiadujących domów mieszkalnych znajduje się ściana, stanowiąca ekran dźwiękochłonny ograniczający hałas podczas meczów. Nowoczesny system monitoringu i nagłośnienia (70 kamer i kilkadziesiąt mikrofonów) umożliwi m.in. zidentyfikowanie każdego kibica, który swoim zachowaniem będzie stwarzał zagrożenie dla innych osób.
Cała widownia stadionu jest zadaszona konstrukcją stalową o wadze ok. 670 ton, składającą się z ponad 4 500 części. Jej wykonanie wymagało ogromnej precyzji ze względu na konieczność łączenia dużych dźwigarów przestrzennych z wieloma drobnymi elementami.
Konstrukcja trybun stadionu została wykonana z betonu. Obiekt ma układ prostokątny, z zachowaniem określonej przepisami UEFA i PZPN płaszczyzny boiska piłkarskiego. Boisko ma wymiary 120 x 80 m, a pole gry 105 x 68 m, z pasem nawierzchni trawiastej. Trybuny zostały zaprojektowane w dwóch poziomach, w konstrukcji żelbetowej. Pod  trybunami znajdą się pomieszczenia użytkowe oraz komercyjne.


Klient: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach
Projekt: ATJ Architekci, Jacek Kwieciński i Tomasz Kosma Kwieciński
Generalny wykonawca: Skanska SA
Powierzchnia działki budowlanej: 50 995 m2
Powierzchnia zabudowy: 22 883 m2
Wartość kontraktu: 32,7 mln złNowoczesny stadion to nie jedyna inwestycja sportowa w Kielcach. Na ukończeniu jest właśnie budowa hali z widownią na prawie 4 tys. miejsc. Inwestycja ta znalazła się na liście strategicznych Ministerstwa Sportu, dzięki czemu jest w dużej mierze finansowana z budżetu państwa i funduszy Unii Europejskiej. Łączny koszt budowy to nieco ponad 26 mln zł. W planach jest również budowa za 50-60 mln zł basenu olimpijskiego.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej