W Katowicach powstanie nowy gmach "filmówki". Projekt przygotowali Grupa 5 Architekci, BAAS Architects i Małeccy Biuro Projektowe

2014-07-28 12:19
katowice uniwersytet śląski
Autor: Grupa 5 Architekci Nowa inwestycja Uniwersytetu Śląskiego powstanie w kwartale ulic Pawła-Wodna-Górnicza w Katowicach

Uniwersytet Śląski i Mostostal Zabrze - Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego podpisali umowę na budowę nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu. W 18 miesięcy w centrum Katowic powstanie nowy gmach "filmówki".

W Katowicach przy ulicy Św. Pawła 3 będzie realizowana nowa inwestycja - siedziba WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, tzw. "filmówka". Budynek powstanie na działce o powierzchni 2258 m2, którą w 2011roku Uniwersytet otrzymał od władz miasta. Inwestycja ma stanowić początek rewitalizacji tej zdegradowanej części centrum Katowic. W kwartale ulic Pawła-Wodna-Górnicza planowana jest 10 hektarowa dzielnica akademicka z halą sportową, akademikami i nową siedzibą Wydziału Filologicznego.

Autorami projektu architektonicznego nowego budynku Uniwersytetu są: warszawska pracownia Grupa 5 Architekci, BAAS Architects z Barcelony oraz Małeccy Biuro Projektowe z Katowic. Projekt w 2011 roku zdobył 1 miejsce w konkursie.

filmowka katowice uniwersytet śląski
Autor: Grupa 5 Architekci Generalnym wykonawcą nowej inwestycji Uniwersytetu Śląskiego została firma Mostostal Zabrze

Powstający nowy gmach wydziału będzie plombą w istniejącej zabudowie, do której będzie nawiązywał wyglądem i charakterem śląskiej architektury. Przeszklona elewacja od strony ulicy niemal w całości przykryta zostanie ażurową ścianą z czerwonej cegły, z tej samej co jest na starej elewacji . Projekt zakłada wykorzystanie istniejącej dwukondygnacyjnej tzw. stacji trafo na bibliotekę. Od frontu zaś budynek będzie miał cztery kondygnacje. Całość to około 5300 m2 powierzchni wliczając w to podziemny garaż.

Większość funkcji użytkowych budynku architektci zaplanowali od strony ulicy Pawła, dzięki czemu wewnętrzna część obiektu jest o wiele niższa i lepiej harmonizuje z istniejącą zabudową.

Generalny wykonawca - Mostostal Zabrze na wybudowanie nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego ma 18 miesięcy. Wartość kontraktu to 26,8 mln złotych. Obecną siedzibę wydziału mieszczącą się przy ulicy Bytkowskiej w Katowicach władze uczelni planują sprzedać po przeprowadzce do nowego gmachu, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyć na wyposażenie nowej siedziby.

Nazwa: nowa siedziba WRiT Uniwersytetu Śląskiego
Lokalizacja: św. Pawła 3, Katowice
Inwestor: Uniwersytet Śląski
Projekt architektoniczny:
Grupa 5 Architekci, BAAS Architects
Data powstania projektu: 2011
Generalny wykonawca: Mostostal Zabrze - Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego
Początek realizacji inwestycji: lipiec 2014 roku
Planowany termin zakończenia inwestycji: początek 2016 roku

filmowka katowice grupa 5
Autor: Grupa 5 Architekci Nowa "filmówka" ma być gotowa na początku 2016 roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej