W Katowicach powstanie nowy gmach "filmówki". Projekt przygotowali Grupa 5 Architekci, BAAS Architects i Małeccy Biuro Projektowe

2014-07-28 12:19
katowice uniwersytet śląski
Autor: Grupa 5 Architekci Nowa inwestycja Uniwersytetu Śląskiego powstanie w kwartale ulic Pawła-Wodna-Górnicza w Katowicach

Uniwersytet Śląski i Mostostal Zabrze - Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego podpisali umowę na budowę nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu. W 18 miesięcy w centrum Katowic powstanie nowy gmach "filmówki".

W Katowicach przy ulicy Św. Pawła 3 będzie realizowana nowa inwestycja - siedziba WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, tzw. "filmówka". Budynek powstanie na działce o powierzchni 2258 m2, którą w 2011roku Uniwersytet otrzymał od władz miasta. Inwestycja ma stanowić początek rewitalizacji tej zdegradowanej części centrum Katowic. W kwartale ulic Pawła-Wodna-Górnicza planowana jest 10 hektarowa dzielnica akademicka z halą sportową, akademikami i nową siedzibą Wydziału Filologicznego.

Autorami projektu architektonicznego nowego budynku Uniwersytetu są: warszawska pracownia Grupa 5 Architekci, BAAS Architects z Barcelony oraz Małeccy Biuro Projektowe z Katowic. Projekt w 2011 roku zdobył 1 miejsce w konkursie.

filmowka katowice uniwersytet śląski
Autor: Grupa 5 Architekci Generalnym wykonawcą nowej inwestycji Uniwersytetu Śląskiego została firma Mostostal Zabrze

Powstający nowy gmach wydziału będzie plombą w istniejącej zabudowie, do której będzie nawiązywał wyglądem i charakterem śląskiej architektury. Przeszklona elewacja od strony ulicy niemal w całości przykryta zostanie ażurową ścianą z czerwonej cegły, z tej samej co jest na starej elewacji . Projekt zakłada wykorzystanie istniejącej dwukondygnacyjnej tzw. stacji trafo na bibliotekę. Od frontu zaś budynek będzie miał cztery kondygnacje. Całość to około 5300 m2 powierzchni wliczając w to podziemny garaż.

Większość funkcji użytkowych budynku architektci zaplanowali od strony ulicy Pawła, dzięki czemu wewnętrzna część obiektu jest o wiele niższa i lepiej harmonizuje z istniejącą zabudową.

Generalny wykonawca - Mostostal Zabrze na wybudowanie nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego ma 18 miesięcy. Wartość kontraktu to 26,8 mln złotych. Obecną siedzibę wydziału mieszczącą się przy ulicy Bytkowskiej w Katowicach władze uczelni planują sprzedać po przeprowadzce do nowego gmachu, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyć na wyposażenie nowej siedziby.

Nazwa: nowa siedziba WRiT Uniwersytetu Śląskiego
Lokalizacja: św. Pawła 3, Katowice
Inwestor: Uniwersytet Śląski
Projekt architektoniczny:
Grupa 5 Architekci, BAAS Architects
Data powstania projektu: 2011
Generalny wykonawca: Mostostal Zabrze - Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego
Początek realizacji inwestycji: lipiec 2014 roku
Planowany termin zakończenia inwestycji: początek 2016 roku

filmowka katowice grupa 5
Autor: Grupa 5 Architekci Nowa "filmówka" ma być gotowa na początku 2016 roku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej