W Katowicach otwarto pierwszy w Polsce publiczny parking automatyczny. Na razie parkowanie za darmo

2023-11-09 11:26

W Katowicach zostanie udostępniony mieszkańcom pierwszy polski publiczny automatyczny parking. Do końca listopada będzie można tam parkować bezpłatnie w ramach testów. Siedmiokondygnacyjny zautomatyzowany obiekt powstał przy ulicy Tylnej Mariackiej. Znamy już stawki opłat, jakie zaczną obowiązywać tam od grudnia.

Spis treści

  1. Katowice. Parking piętrowy w pełni zautomatyzowany
  2. Jak działa parking automatyczny w Katowicach?
  3. Darmowy parking na Tylnej Mariackiej w Katowicach. Zasady parkowania
  4. Testy parkingu automatycznego w Katowicach
  5. Parking automatyczny Katowice – cennik, czyli ile kosztuje parkowanie na Tylnej Mariackiej?

Katowice. Parking piętrowy w pełni zautomatyzowany

Pierwszy publiczny parking automatyczny w Polsce stanął w Katowicach. To ewenement na skalę kraju: pierwszy taki obiekt publiczny w Polsce. Dotąd tego typu parkingi powstawały tylko przy inwestycjach komercyjnych, hotelach, biurowcach, galeriach handlowych. Parkowanie w takim miejscu polega w dużym uproszczeniu na wjechaniu samochodem do odpowiedniego boksu, który po naciśnięciu przez kierowcę odpowiedniego przycisku przesuwa auto w górę, zwalniając kolejne miejsce w pionie. Taki piętrowy parking wybudowano w Katowicach w miejscu, gdzie wcześniej też tradycyjnie parkowały samochody. To Tylna Mariacka, przy torach kolejowych, naprzeciwko powstającego Hotelu M23. Mieściło się tu wówczas 40 aut. Na nowoczesnym automatycznym parkingu w tym miejscu może teraz jednocześnie zaparkować aż 240 pojazdów.

Słupkoza zalewa Warszawę. Ograniczeń coraz więcej, parkingów coraz mniej

Jak działa parking automatyczny w Katowicach?

Parking składa się z dwóch zespołów maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu inteligentnego systemu rotacyjnego i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Pierwszy zestaw – o długości 67 metrów – to połączenie 12 modułów parkingowych. Drugi – długi na ponad 45 metrów – składa się z 8 modułów. Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd oraz 12 platform parkingowych. To oznacza, że w obu zestawach zaparkować można łącznie 240 pojazdów.

Choć parking automatyczny jest samoobsługowy, to na każdym panelu obsługi i kasie płatniczej zainstalowano intercomy, dzięki którym będzie można połączyć się z pracownikami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę i udzielanie pomocy.

Autorem technologii o nazwie Grand Vertical Parking, a także wykonawcą inwestycji, jest działająca na rynku od 1984 firma GRAND, specjalizująca się m.in. w precyzyjnej obróbce metalu CNC. Opracowanie tego innowacyjnego rozwiązania to wynik prowadzonych przez firmę prac badawczo-rozwojowych. Koszt inwestycji to niespełna 23 mln zł.

Darmowy parking na Tylnej Mariackiej w Katowicach. Zasady parkowania

Jak zapewniają władze miasta, kierowcy, którzy zdecydują się zostawić swoje auto na nowym piętrowym parkingu automatycznym, nie będą ponosili opłat do końca listopada. Darmowe parkowanie będzie możliwe od poniedziałku 13 listopada.

Zasady parkowania na automatycznym parkingu w Katowicach na Tylnej Mariackiej:

  • By zaparkować auto, należy pobrać tak zwany bilet zerowy.
  • Korzystanie z maszyn jest intuicyjne – urządzenia sygnalizują poprawne umieszczenie pojazdu. W parkowaniu pomagają czujniki optyczne, radarowe i sygnalizacja ostrzegawcza, które ułatwiają prawidłowe ustawienie samochodu na platformie transportowej.

Zobacz galerię: W KATOWICACH STANĄŁ PIERWSZY W POLSCE PUBLICZNY PARKING AUTOMATYCZNY. ZAMIAST 40, POMIEŚCI 240 AUT

Kierowca musi wjechać na specjalną platformę, a następnie opuścić pojazd i na ekranie sterowania potwierdzić, wpisując numer rejestracyjny pojazdu, że samochód został ustawiony zgodnie z instrukcją. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie go na wyższy poziom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty w kasie i zeskanowaniu potwierdzenia pozostawienia pojazdu, maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę – wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz z Katowickich Inwestycji S.A.

Testy parkingu automatycznego w Katowicach

W minionych tygodniach parkingowe maszyny testowane były m.in. przez właścicieli lokali usługowych i hoteli przy ul. Mariackiej. Testy odbyły się w drugiej połowie sierpnia. Parkujący byli zobligowani do wypełniania ankiet, w których dzielili się swoimi uwagami na temat obsługi maszyn parkujących.

Dzięki ich uwagom udało nam się we współpracy z inwestorem pewne kwestie usprawnić. Jesteśmy coraz bliżej momentu, w którym maszyny na ul. Tylnej Mariackiej zostaną oddane do użytku i rozpocznie się pobieranie opłat – zaznacza Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg.

Parking automatyczny Katowice – cennik, czyli ile kosztuje parkowanie na Tylnej Mariackiej?

Pobieranie opłat za parkowanie na parkingu automatycznym na Tylnej Mariackiej w Katowicach rozpocznie się 1 grudnia.

Cena za parking automatyczny w Katowicach:

  • 6 zł brutto za każdą rozpoczętą godzinę postoju pojazdu dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca.
  • 12 zł brutto za każdą rozpoczętą godzinę postoju pojazdu dla pozostałych użytkowników.
  • Jednocześnie maszyny parkujące są wyłączone zarówno ze Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania jak i poszerzonej Strefy Płatnego Parkowania – tym samym nie będą na nich obowiązywać abonamentowe formy płatności, ustalone dla Stref (Parkingowa Karta Mieszkańca, Parkingowa Karta Przedsiębiorcy, Abonamenty).

CZYTAJ TEŻ:

Global Office Park w Katowicach gotowy. Trzecia wieża kompleksu Cavatiny jeszcze w tym roku

Droga ekspresowa S3: od Bałtyku po granicę z Czechami

Metamorfoza 120-letniej kamienicy w Bytomiu Was zaskoczy: została tylko ściana frontowa

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Kiedy pojedziemy tą drogą?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej