Ulica Warszawska w śródmiesciu Katowic przeszła rewitalizację. W końcu wróciła tu zieleń

2023-12-14 7:58
Ulica Warszawska w Katowicach
Autor: UM Katowice Ulica Warszawska w Katowicach przeszła zieloną rewitalizację. Tak wyglądała wczesną jesienią

Ulica Warszawska w śródmieściu Katowic zyskała przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Po zakończonej właśnie rewitalizacji, z betonowej, pozbawionej zieleni ulicy, stała się reprezentacyjną i zieloną arterią miejską. Jedną z najładniejszych miejsc w mieście. Koszt zazielenienia Warszawskiej wyniósł nieco ponad 17 mln zł.

Warszawska reprezentacyjnym miejskim bulwarem?

Władze miasta założyły sobie, że Warszawska po rewitalizacji, podobnie, jak miało to miejsce pod koniec XIX i na początku XX wieku będzie jednym z bardziej reprezentacyjnych miejsc w Katowicach. Czy im się to udało?

Z pewnością fragment ulicy który przeszedł rewitalizację jest bardzo piękny, zwłaszcza gdy można obserwować tam zieleń drzew. Dalsza część Warszawskiej nadal jednak jest betonowym pustkowiem.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Zielona Warszawska to jeden z największych projektów rewitalizacji i zazielenień w naszym mieście. Ulica znajduje się w centrum miasta i chcieliśmy nawiązać do historycznych rozwiązań i nadać jej bardziej reprezentacyjny charakter. Najważniejszym elementem było zasadzenie 70 drzew, a uzupełnieniem niska zieleń, ławki i świetlne iluminacje – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zazielenianie ulicy Warszawskiej w Katowicach

Cały teren objęty projektem to ponad 10,5 tys. metrów kwadratowych. Przed rewitalizacją znajdowały się tam jedynie pojedyncze rośliny, natomiast teraz zieleń zajmuje ponad 1,2 tys. metrów kwadratowych.

Między ul. Dyrekcyjną a ul. Mielęckiego pojawiły się szerokie klomby z wysokimi drzewami, które umieszczono na podwyższeniu pomiędzy chodnikami a torowiskiem. Pod drzewami zasadzono krzewy iglaste i liściaste oraz byliny. Takie samo rozwiązanie zastosowano między ul. Mielęckiego a ul. Szkolną. Pomiędzy ul. Szkolną a ul. Francuską pojawił się pas z żywopłotu o wysokości niecałego metra, który dekoracyjnie wygradza chodnik od jezdni.

W dalszym ciągu ulicy w kierunku Francuskiej (róg Bankowej) w donicach znalazły się krzewy iglaste i liściaste. Łącznie na Warszawskiej pojawiły się 33 drzewa wysokie – klony, magnolie japońskie i lipy oraz 37 drzew kolumnowych – graby i topole. Pozostałe rośliny, które ozdobiły Warszawską, to 2649 krzewów, 2734 bylin i traw oraz 192 pnącza.

Ulica Warszawska w Katowicach
Autor: UM Katowice Ulica Warszawska w Katowicach w zimowej odsłonie

Nowy wygląd ulicy Warszawskiej w Katowicach: nie tylko drzewa

Ulica Warszawska zyskała nową nawierzchnię, a obrzeża nasadzeń i klombów zostały wykonane z granitu strzegomskiego płomieniowanego. Część drzew została podświetlona, aby podkreślić ich dekoracyjny kształt. Ulica zyskała elementy małej architektury, wśród których można wymienić blisko 50 różnego rodzaju ławek, a także stojaki na rowery i podpórki.

Przy okazji inwestycji swoje prace realizował także Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Zarządzający miejskimi nieruchomościami prowadził prace w kamienicach przy Warszawskiej 11, 19 i 25, czego efektem są odnowione przyziemia tych kamienic.

Prace na Warszawskiej trwały 15 miesięcy. W tym czasie zmieniło się nie tylko to, co wszyscy widzimy, czyli pojawiło się dużo więcej zieleni i ograniczono ruch samochodowy. Wiele prac dotyczyło infrastruktury znajdującej się pod ziemią. Rewitalizacja miejsca, które znajduje się w samym centrum miasta wymagała dużej ostrożności, gdyż trzeba było uważać na znajdujące się dookoła instalacje – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Ulica Warszawska w Katowicach
Autor: Google Maps Tak ulica Warszawska wyglądała przed rewitalizacją

Koszt zazielenienia ulicy Warszawskiej w Katowicach

Koszt zazielenienia Warszawskiej wyniósł nieco ponad 17 mln zł. Prawie 14 mln zł pokryło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a ponad 3 mln zł to środki własne. Koszty prac związanych z przebudową torowiska tramwajowego pokryła spółka Tramwaje Śląskie S.A.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej