Ulica Człuchowska w Warszawie wydłuży się. Trwa budowa przedłużenia Człuchowskiej na Bemowie. Kiedy otwarcie?

2024-02-19 11:51
Budowa metra Chrzanów u zbiegu ul. Rayskiego i Szeligowskiej, Warszawa, listopad 2023
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Ulica Nowoczłuchowska będzie przedłużeniem ul. Człuchowskiej. Połączy się ona z ul. Szeligowską w rejonie jej skrzyżowania z ul. Rayskiego, przy powstającej stacji metra (na zdjęciu).

Powstaje przedłużenie ul. Człuchowskiej w Warszawie. Nowa droga, kiedyś zapowiadana jako Nowoczłuchowska, znacząco ułatwi dojazd do nowych osiedli na Chrzanowie oraz do powstającej stacji metra M2. Zobacz przebieg nowej ulicy, poznaj terminy i dowiedz się, czemu jednak nie będzie mieć za patronkę Jadwigi Papi.

Spis treści

  1. Ulica Człuchowska w Warszawie wydłuża się. Nowa droga kilka razy zmieniała nazwę
  2. Budowa przedłużenia ulicy Człuchowskiej – aktualności
  3. Kiedy przedłużenie Człuchowskiej będzie gotowe?
  4. Jakie skrzyżowanie w rejonie stacji metra M2 Chrzanów?

Ulica Człuchowska w Warszawie wydłuża się. Nowa droga kilka razy zmieniała nazwę

Wkrótce rozpocznie się budowa nowej drogi na warszawskim Bemowie. Chodzi o przedłużenie istniejącej ulicy Człuchowskiej w kierunku Chrzanowa. Obecnie Człuchowska kończy się skrzyżowaniem z ul. Lazurową. Nowa droga pobiegnie od tego miejsca dalej w linii prostej i połączy się z ul. Szeligowską w rejonie jej skrzyżowania z ul. Rayskiego. Poniższa mapa pokazuje przybliżoną lokalizację inwestycji.

Przybliżona lokalizacja ul. Nowoczłuchowskiej w Warszawie
Autor: Dane mapy: Google 2023 Przybliżona lokalizacja ul. Nowoczłuchowskiej w Warszawie Link: Powiększ zdjęcie
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Przedłużenie Człuchowskiej będzie mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, z dodatkowymi pasami do skrętu przy skrzyżowaniach. Z kolei w miejscu zejścia się z ul. Szeligowską nowa droga zwęzi się do jednego pasa w każdą stronę. Po obu stronach Nowoczłuchowskiej mają powstać drogi dla rowerów oraz chodniki. Powstanie także przystanek autobusowy przy nowej ulicy oraz sygnalizacja świetlna przy skrzyżowaniach z (planowanymi) poprzecznymi ulicami.

Warto dodać, że ulica kilkakrotnie zmieniała nazwę. Pierwotnie roboczo mówiono o ul. Nowoczłuchowskiej, ale pod koniec 2023 r. padła informacja, że patronką ulicy zostanie Jadwiga Papi, działaczka niepodległościowa z przełomu XIX i XX w., która była związana z Górcami. Ostatecznie jednak w lutym 2024 r. Rada Dzielnicy Bemowo zdecydowała, że nowa droga, jako przedłużenie Człuchowskiej, również będzie się nazywać ul. Człuchowską.

Budowa drogi publicznej na przedłużeniu ul. Człuchowskiej na odcinku od ul. Lazurowej do ul. Szeligowskiej jest kluczową inwestycją drogową dla tego obszaru dzielnicy Bemowo, długo oczekiwaną przez mieszkańców. Ze względu na aktualnie realizowane inwestycje mieszkaniowe w tym rejonie miasta, ruch pojazdów stale rośnie, i w tym samym, w celu zapewnienia prawidłowej komunikacji kołowej, zarówno indywidualnej jak i zbiorowej, niezbędna jest realizacja przedmiotowej inwestycji – można przeczytać w decyzji ZRID.

Budowa przedłużenia ulicy Człuchowskiej – aktualności

Obecnie budowa przedłużenia ul. Człuchowskiej w Warszawie jeszcze się nie rozpoczęła. Wykonano jednak bardzo ważny krok w kierunku realizacji inwestycji – 9 listopada 2023 r. została wydana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). To drogowy odpowiednik pozwolenia na budowę.

Aktualnie w okolicach przyszłej ulicy trwa przebudowa ciepłociągu, co musi zostać wykonane, zanim będą mogły ruszyć roboty budowlane przy samej drodze.

Kiedy przedłużenie Człuchowskiej będzie gotowe?

Na mocy umowy z miastem drogę wybudują deweloperzy realizujący osiedla w pobliżu (m.in. Bouygues Immobilier, Dom Development i Robyg). Strony ustaliły, że:

  • rozpoczęcie budowy ul. Nowoczłuchowskiej nastąpi w ciągu 6 miesięcy od uzyskania decyzji ZRID,
  • zakończenie budowy nastąpi w ciągu 18 miesięcy od rozpoczęcia.

Jeśli te terminy zostaną dotrzymane, to budowa powinna ruszyć wiosną 2024 r., a zakończyć się jesienią 2025 r. Warto jednak pamiętać, że inwestycję mogą opóźnić np. odwołania i protesty właścicieli działek na trasie przyszłej drogi.

Jakie skrzyżowanie w rejonie stacji metra M2 Chrzanów?

Warto przypomnieć, że w miejscu, gdzie przyszła ul. Nowoczłuchowska połączy się z Szeligowską, trwa obecnie budowa 2. linii metra M2, a konkretnie jej ostatniego, zachodniego odcinka. W rejonie skrzyżowania ul. Szeligowskiej z ul. Rayskiego powstaje stacja C02 o roboczej nazwie „Chrzanów”. Planowany termin zakończenia budowy to 2026 r.

Ponieważ miasto nie zaprezentowało jeszcze publicznie ostatecznego projektu Nowoczłuchowskiej, nie wiemy dokładnie, jak będzie wyglądała ta okolica. Plany sprzed kilku lat przewidywały, że Nowoczłuchowska i Szeligowska spotkają się nieco przed istniejącym skrzyżowaniem z Rayskiego.

Planowany wygląd skrzyżowania ulic Nowoczłuchowskiej i Szeligowskiej w Warszawie (wersja nieostateczna)
Autor: UM Warszawa Dostępny na stronie UM Warszawa plan skrzyżowania ulic Nowoczłuchowskiej (u góry po prawej) i Szeligowskiej (u dołu) w Warszawie. Wersja nieostateczna, a więc niepewna. Link: Powiększ zdjęcie

Dobra wiadomość jest taka, że projektanci nowej drogi i stacji metra porozumieli się ze sobą. Nie wiadomo jednak, czy inwestycje zgrano ze sobą tak, by zakończyły się w podobnym czasie.

W związku z kolizją przedmiotowej inwestycji z decyzją Wojewody Mazowieckiego (...) w sprawie budowy trzeciego etapu zachodniego II linii metra, w tym budowy stacji C02 (ul. Rayskiego/ul. Szeligowska), Inwestorzy dokonali porozumienia – podano w decyzji ZRID.

Ze swojej strony Metro Warszawskie pokazało wizualizacje metra Chrzanów, z których wynika, że wszystkie wyjścia z metra znajdą się na północ od ul. Szeligowskiej. Nie będzie zatem przejścia podziemnego pod ul. Szeligowską.

Wizualizacja okolic stacji metra M2 Chrzanów
Autor: ILF Consulting Engineers Polska/UM Warszawa Wizualizacja okolic stacji metra M2 Chrzanów. U dołu obrazka obecna ul. Szeligowska. Link: Powiększ zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej