Ul. Grzybowska w Warszawie będzie szersza i bardziej zielona. Kiedy przebudowa Grzybowskiej?

2024-08-08 17:09
Ul. Grzybowska w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Ul. Grzybowska w Warszawie przejdzie gruntowną modernizację.

Zaniedbana ul. Grzybowska w Warszawie, otoczona nowoczesnymi biurowcami, wygląda dziś jak zapomniany relikt PRL-u. Wkrótce przejdzie jednak wielką modernizację, w ramach której zostanie poszerzona i zazieleniona. Na zmianach skorzystają także rowerzyści i piesi. Co planuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta?

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Rozbudowa ul. Grzybowskiej w Warszawie. Co się zmieni?
  2. Kiedy nowa ul. Grzybowska w Warszawie będzie gotowa?

Rozbudowa ul. Grzybowskiej w Warszawie. Co się zmieni?

Okolice ul. Grzybowskiej w Warszawie przez ostatnie lata dynamicznie się zmieniały, jednak sama ulica wydaje się nie nadążać za tymi zmianami. Widać to zwłaszcza na odcinku między al. Jana Pawła II a ul. Siedmiogrodzką – dziurawy asfalt i chodniki, zniszczone trawniki pełne nielegalnie zaparkowanych samochodów, brak dróg rowerowych. Teraz jednak ten długi na 1,5 km zaniedbany odcinek ma przejść gruntowną modernizację.

Planowane są następujące zmiany na ul. Grzybowskiej w Warszawie:

  • między al. Jana Pawła II a ul. Towarową ulica będzie mieć dwie jezdnie rozdzielone wyspą, każda z 1 pasem ruchu oraz dodatkowymi pasami do skrętu w rejonie skrzyżowań,
  • między ul. Towarową a ul. Karolkową ulica będzie jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu,
  • po obu stronach ulicy powstaną nowe chodniki, a rowerzyści zyskają wydzielone drogi dla rowerów lub pasy rowerowe na jezdni,
  • powstaną nowe, wygodniejsze zjazdy i dojścia do nieruchomości wzdłuż ulicy,
  • parkowanie w tym rejonie zostanie uporządkowane w sposób zwiększający bezpieczeństwo,
  • powstaną nowe przystanki autobusowe,
  • pojawi się nowe oświetlenie uliczne, w tym doświetlenie przejść dla pieszych,
  • nastąpi przebudowa instalacji podziemnych, powstanie nowa kanalizacja deszczowa, która zapobiegnie podtapianiu okolicy,
  • posadzona zostanie nowa zieleń, w tym 100 drzew (głównie klony polne).

Oprócz klonów pojawi się też kilkadziesiąt drzewo-krzewów świdośliwy drzewiastej 'Robin Hill', a także 13 tys. krzewów, w tym róże, porzeczki alpejskie i trzmieliny. Tereny zielone zostaną zaprojektowane tak, by nie zmniejszać przepustowości ulicy oraz harmonijnie współgrać z trasami pieszymi i rowerowymi.

– Na podstawie przepisów ustawy o drogach publicznych, rozbudowa ul. Grzybowskiej będzie wspólnie finansowana przez m.st. Warszawę i inwestorów prywatnych – deweloperów – którzy realizują inwestycje przy ul. Grzybowskiej – podaje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Kiedy nowa ul. Grzybowska w Warszawie będzie gotowa?

Aktualnie trwa przetarg na wybór wykonawcy prac. Firmy mogą zgłaszać się do 10 września 2024 r. Wykonawca będzie miał 21 miesięcy na wykonanie zadania. Jak podaje wyborcza.pl, ulicę Grzybowską w nowej odsłonie powinniśmy zobaczyć jesienią 2026 r.

W wyniku przebudowy ul. Grzybowska stanie się nie tylko bardziej estetyczna, ale też wygodniejsza dla wszystkich użytkowników: pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców. Jednocześnie dzięki nowemu oświetleniu, chodnikom i uporządkowaniu parkowania poprawi się bezpieczeństwo pieszych.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej