Tramwaj wzdłuż Modlińskiej obiecywany jest od 18 lat. Przetarg na projekt tramwaju na Żerań w 2024 r.?

2024-04-05 13:50
Tramwaj wzdłuż Modlińskiej, jeden z wariantów
Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwaj wzdłuż Modlińskiej. Jeden z wariantów skrzyżowania ul. Modlińskiej z ul. Familijną i Płochocińską.

Tramwaj wzdłuż Modlińskiej w Warszawie to inwestycja zapowiadana od lat, na którą bardzo czekają m.in. mieszkańcy Białołęki. Znamy już trasę tramwaju na Żerań oraz przewidywany termin ogłoszenia przetargu na projekt. Kiedy ruszy budowa nowej linii tramwajowej?

Szkoła Budowania. Ściany zewnętrzne i fundamenty w technologii IZODOM
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Tramwaj wzdłuż Modlińskiej na Białołęce – trasa. Gdzie powstanie?
  2. Tramwaj wzdłuż Modlińskiej – aktualności. Na jakim etapie jest inwestycja?
  3. Tramwaj na Żerań – wizualizacje
  4. Kiedy tramwaj wzdłuż Modlińskiej?

Tramwaj wzdłuż Modlińskiej na Białołęce – trasa. Gdzie powstanie?

Tramwaj wzdłuż ul. Modlińskiej ma obsługiwać słabo dziś skomunikowany obszar Żerania. To już kolejna planowana w tej części Warszawy inwestycja tramwajowa (po tramwaju na Zieloną Białołękę). Szacowany koszt inwestycji to ok. 700 mln zł. Obecnie zakłada się, że nowa 4-kilometrowa linia powstanie w dwóch etapach:

  • etap I rozpocznie się przy Żeraniu FSO, skąd pojedzie ul. Modlińską do skrzyżowania z ul. Familijną i Płochocińską (powstanie tu pętla z parkingiem przesiadkowym),
  • etap II będzie stanowić przedłużenie – tramwaje pojadą w ciągu ul. Familijnej do ul. Myśliborskiej i dalej ul. Myśliborską aż do połączenia z istniejącą siecią tramwajową w okolicy Starych Świdrów.
Tramwaj wzdłuż Modlińskiej na Żeraniu w Warszawie – mapa
Autor: Tramwaje Warszawskie Plan linii tramwajowej wzdłuż ul. Modlińskiej na Żeraniu Link: Kliknij, aby powiększyć

Opcjonalnie może powstać także etap III (obecnie niepewny). Byłaby to odnoga o długości ok. 1 km od skrzyżowania ul. Modlińskiej z Familijną, biegnąca w ciągu ul. Płochocińskiej do stacji kolejowej PKP Żerań. Przewidziano również możliwość przedłużenia tej odnogi w kierunku ul. Kupieckiej.

Warto dodać, że nowy tramwaj będzie musiał pokonać ogromny węzeł drogowy przy Żeraniu FSO. Jak wskazali eksperci firmy Databout, tramwaj zrobi to najkrótszą możliwą drogą, co będzie wymagało przebudowy części węzła oraz budowy krótkiego tunelu tramwajowego.

Tramwaj wzdłuż Modlińskiej – aktualności. Na jakim etapie jest inwestycja?

Obecnie inwestycja znajduje się w fazie przygotowań. We wrześniu 2023 r. ogłoszono, że firma Databout zakończyła prace nad studium techniczno-ekonomicznym dla nowego tramwaju. To jeden z kluczowych dokumentów koniecznych do budowy. Następnym krokiem będzie gromadzenie kolejnych dokumentów, w tym m.in. decyzji środowiskowej i rozmaitych pozwoleń. Obecnie Tramwaje Warszawskie planują ogłoszenie przetargu na projekt tramwaju na Żerań na przełomie 2024 i 2025 r.

Nim robotnicy wbiją pierwszą łopatę na budowie, będzie trzeba przeprowadzić analizę oddziaływania inwestycji na środowisko, czyli zdobyć decyzję środowiskową, przygotować projekt budowlany i dostać pozwolenie na budowę. Najważniejsze jednak jest pozyskanie funduszy na inwestycję, np. ze środków UE – ale żeby móc z nich korzystać, potrzebna jest szczegółowa dokumentacja – informuje UM Warszawa.

W styczniu 2024 r. „Gazeta Wyborcza” dowiedziała się, że władze miasta zrezygnowały ze starań o unijne dofinansowanie na tramwaj wzdłuż Modlińskiej z budżetu UE na lata 2021–2027. Zamiast tego stolica będzie wnioskować o środki na inne inwestycje: budowę 2. linii metra M2 na Bemowie oraz kolejne etapy połączenia szynowego Woli z Wilanowem (w tym budowane obecnie linie: tramwaj do Dworca Zachodniego oraz tramwaj na Rakowieckiej).

Przypomnijmy, że tramwaj wzdłuż Modlińskiej to inwestycja planowana od wielu lat. Pierwsze studium wykonalności dla tej inwestycji powstało w 2006 r., a przy okazji przebudowy ul. Modlińskiej w 2011 r. zbudowano wiadukt nad Kanałem Żerańskim, po którym w przyszłości pojadą tramwaje. Mimo to inwestycja nie była traktowana priorytetowo i przez wiele lat stale przesuwano ją na później. W 2024 r. aktywiści z Białołęki zorganizowali na nieczynnym wiadukcie „osiemnaste urodziny” niewybudowanej linii, żeby zwrócić uwagę na tę inwestycję.

Tramwaj na Żerań – wizualizacje

Poniżej prezentujemy kilka wstępnych wizualizacji nowej trasy tramwajowej. Warto pamiętać, że nie są to jeszcze ostateczne, zatwierdzone projekty – szczegóły wciąż mogą ulec zmianie.

Tramwaj wzdłuż Modlińskiej, jeden z wariantów
Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwaj wzdłuż Modlińskiej. Jeden z wariantów skrzyżowania ul. Modlińskiej z ul. Familijną i Płochocińską.
Tramwaj wzdłuż Modlińskiej, pętla przy Żeraniu FSO
Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwaj wzdłuż Modlińskiej. Planowana pętla tramwajowo-autobusowa przy Żeraniu FSO
Tramwaj wzdłuż Modlińskiej, grafika promocyjna
Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwaj wzdłuż Modlińskiej. Grafika promocyjna ukazująca tramwaj przejeżdżający przez wiadukt nad Kanałem Żerańskim.

Kiedy tramwaj wzdłuż Modlińskiej?

Terminy dotyczące nowego tramwaju na Żerań są niestety dość odległe, co wynika z ograniczonych funduszy Tramwajów Warszawskich (spółka realizuje obecnie kilka dużych inwestycji, w tym m.in. tramwaj do Wilanowa i tramwaj do Dworca Zachodniego). Jak podają TW:

  • ogłoszenie przetargu na projekt nowej linii planowane jest na przełomie 2024 i 2025 r.,
  • budowa tramwaju na Żerań planowana jest w latach 2029–2032.

Warto dodać, że powyższe terminy mogą ulec skróceniu, jeśli znajdą się dodatkowe pieniądze. Tramwaje Warszawskie będą się starały pozyskać dofinansowanie unijne na tę inwestycję.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej