Tramwaj na Gagarina już jest i przewozi pasażerów. Zobacz zdjęcia nowego tramwaju na Sielce w Warszawie

2024-05-17 15:26

Tramwaj na Gagarina w Warszawie, czyli odnoga tramwaju do Wilanowa, rozpoczął kursowanie w dniu 14 maja 2024 r. Transport szynowy wrócił na ul. Spacerową i Goworka po raz pierwszy od półwiecza. Zobacz, która linia tramwajowa obsługuje tramwaj na Sielce i obejrzyj zdjęcia.

Spis treści

  1. Koniec budowy tramwaju na Gagarina. Uruchomiono nową trasę
  2. Tramwaj na Gagarina – trasa. Którędy jedzie tramwaj na Sielce?
  3. Tramwaj na Gagarina – przystanki
  4. Tramwaj na Gagarina – aktualności. Nowa trasa otwarta!
  5. Tramwaj na Gagarina – wizualizacja

Koniec budowy tramwaju na Gagarina. Uruchomiono nową trasę

Tramwaj na Gagarina w Warszawie to odnoga budowanego tramwaju do Wilanowa, jednak miasto od początku informowało, że uruchomienie tramwajów na Sielce nastąpi jeszcze przed otwarciem głównej trasy. Po wielomiesięcznych opóźnieniach prace wreszcie dobiegły końca. Nowy tramwaj na Gagarina kursuje od wczesnego ranka we wtorek 14 maja 2024 r. Pierwszy pojazd wyruszył w trasę o godzinie 4.30. Odcinek obsługuje linia 11. Dojazd do centrum zajmuje ok. 20 minut, przy czym czas ten zapewne ulegnie skróceniu po wprowadzeniu priorytetów dla tramwajów na skrzyżowaniach (nastąpi to po uruchomieniu całej linii do Wilanowa).

Warto przypomnieć, że od nocy z 12 na 13 maja kierowcy mogą jeździć ul. Goworka i Spacerową już w obu kierunkach, a także całkowicie przejezdna jest ul. Gagarina. Nastąpiły też duże zmiany w rozkładach autobusów, o których można przeczytać na stronie urzędu miasta.

Warto przypomnieć, że pierwotnie zakończenie robót budowlanych przy całej trasie tramwaju do Wilanowa miało nastąpić w kwietniu 2024 r., ale teraz pewne jest już opóźnienie co najmniej do września 2024 r. Miasto zapowiada kary finansowe dla wykonawcy, jeżeli tramwaj nie pojedzie we wskazanym terminie.

Tramwaj na Gagarina – trasa. Którędy jedzie tramwaj na Sielce?

Tramwaj na Gagarina rozpoczyna swoją liczącą ok. 1 km trasę przy skrzyżowaniu ul. Gagarina, Czerniakowskiej i al. Polski Walczącej. Stąd nowa trasa biegnie wzdłuż ul. Gagarina aż do jej skrzyżowania z ul. Belwederską i Spacerową, gdzie łączy się z główną trasą tramwaju do Wilanowa. Stąd podróżni mogą pojechać w kierunku centrum, a po otwarciu głównej części trasy – także w stronę Miasteczka Wilanów. Inwestycję wartą 4,34 mln zł zrealizowała firma Egis Poland.

tramwaj do Wilanowa
Autor: Tramwaje Warszawskie Trasa tramwaju do Wilanowa wraz z odnogami: tramwajem na Stegny i tramwajem na Gagarina Link: Kliknij, aby powiększyć

Warto dodać, że mieszkańcy Sielc zyskają też możliwość dojechania tramwajem na Stegny. Trwa bowiem budowa drugiej odnogi linii do Wilanowa, która pobiegnie ul. św. Bonifacego aż do pętli pod kościołem.

Wraz z budową tramwaju z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji wybudujemy (...) nowy kolektor ściekowy o średnicy 2,8 m i długości ok. 1,2 km. Budowa kanału przyczyni się do podwyższenia bezpieczeństwa systemu kanalizacji w czasie m.in. intensywnych opadów atmosferycznych – zapowiadały przed rozpoczęciem inwestycji Tramwaje Warszawskie.

Tramwaj na Gagarina – przystanki

Na trasie tramwaju na Sielce powstały 3 nowe przystanki. Ich lokalizacje to:

  • przy skrzyżowaniu ul. Gagarina z ul. Belwederską i Spacerową,
  • w ul. Gagarina na wysokości ul. Sieleckiej,
  • przy skrzyżowaniu ul. Gagarina, Czerniakowskiej i al. Polski Walczącej.

Warto pamiętać, że otwarcie nowej linii tramwajowej oznacza duże zmiany w rozkładach autobusów, dlatego należy na bieżąco śledzić informacje na miejskich stronach oraz na przystankach.

Tramwaj na Gagarina mapa
Autor: Tramwaje Warszawskie Mapa tramwaju na Gagarina z zaznaczonymi przystankami (czerwone prostokąty) Link: Kliknij, aby powiększyć

Tramwaj na Gagarina – aktualności. Nowa trasa otwarta!

Pierwsze prace nad tramwajem na Sielce rozpoczęły się w maju 2022 r. Najpierw powstał podziemny kolektor ściekowy, a dopiero po zakończeniu tych prac mogła się zacząć budowa tramwaju w ul. Gagarina. Budowa złapała wielomiesięczne opóźnienie, m.in. w związku z koniecznością większej niż zakładano przebudowy sieci ciepłowniczej pod przyszłymi szynami.

Obecnie tramwaj na Gagarina jest już gotowy i kursuje. Zakończono budowę torowiska oraz sieci trakcyjnej, w nocy z 12 na 13 maja otwarto w pełni dla aut ul. Gagarina, Spacerową i Goworka. W kwietniu 2024 r. i na początku maja przeprowadzono jazdy testowe oraz prace porządkowe. Od 14 maja na Sielce kursuje istniejąca linia tramwajowa 11. Warto dodać, że w otoczeniu inwestycji wciąż zostało sporo drobniejszych prac do wykonania, m.in. przy chodnikach.

Tramwaj na Gagarina – wizualizacja

Poniżej prezentujemy wizualizację docelowego wyglądu skrzyżowania trasy tramwaju na Sielce z główną trasą tramwaju do Wilanowa oraz projekt docelowej organizacji ruchu.

Wizualizacja tramwaju na Gagarina, skrzyżowanie z ul. Belwederską i Spacerową
Autor: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja tramwaju na Gagarina, skrzyżowanie z ul. Belwederską i Spacerową Link: Kliknij, aby powiększyć
Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina
Autor: Tramwaje Warszawskie Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina, część 1 Link: Kliknij, aby powiększyć
Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina
Autor: Tramwaje Warszawskie Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina, część 2 Link: Kliknij, aby powiększyć

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej