Teatr Polski Szczecin - zakończyła się budowa niezwykłego obiektu w nadodrzańskiej skarpie

2023-09-04 13:19

Teatr Polski w Szczecinie na początku sierpnia miał uroczyste otwarcie. Teatr jest po modernizacji i rozbudowie. Nowa siedziba Teatru Polskiego ma aż 10 kondygnacji, których jednak nie widać, ponieważ są ukryte w skarpie nad Odrą. Najniższa z nich znajduje się poniżej poziomu rzeki. Za projekt odpowiada Atelier Loegler.

Spis treści

  1. O Teatrze Polskim w Szczecinie
  2. Budowa Teatru Polskiego w Szczecinie
  3. Teatr Polski w Szczecinie - o nowej siedzibie
  4. Otwarcie Teatru Polskiego w Szczecinie
  5. Jak dojechać do Teatru Polskiego w Szczecinie?
Nowy Teatr Polski w Szczecinie wizualizacja
Autor: mat. prasowe Nowy Teatr Polski w Szczecinie - proj. Atelier Loegler

O Teatrze Polskim w Szczecinie

Teatr Polski przy ul. Swarożyca 5 w Szczecinie, w dzielnicy Drzetowo-Grabowo, to zabytkowy budynek z okresu międzywojennego. Jego budowa rozpoczęła się w 1928 roku, a zakończyła w 1929. Jest to budynek w stylu modernistycznym. Powierzchnia całkowita teatru przed przebudową to prawie 20 tys. m².

W przebudowanym gmachu znajdzie się scena główna (569 miejsc), scena teatru szekspirowskiego (549 miejsc), sala kabaretowa (80 miejsc), wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna na prawie 200 miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe.

Projekt nowego budynku Teatru Polskiego powstał w pracowni Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Budimex, a wykonawcą fundamentowania specjalistycznego firma Soletanche Polska. Generalny wykonawca był odpowiedzialny za rewitalizację zabytkowego budynku, jego gruntowną przebudowę oraz połączenie go z nową częścią, czyli żelbetowo-szklaną konstrukcją, wkomponowaną w nadodrzańską skarpę. Obie części są połączone ze sobą klatką schodową usytuowaną w jednym z ryzalitów.

Budowa Teatru Polskiego w Szczecinie

Jakie wyzwania inżynieryjne czekały na wykonawców na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie? Teatr Polski w Szczecinie to prawdziwa perełka projektowa, ale również ogromne wyzwanie inżynieryjne. Jednym z nich było podwieszenie budynku teatru, dzięki realizacji pierwszej w Polsce ściany dociskowej, która jest nie tylko częścią obudowy wykopu, ale będzie pełnić również funkcje docelowego fundamentu podtrzymującego konstrukcję zabytkowego obiektu oraz ściany podziemnej nowoczesnej części budynku.

Na wykonanie ściany szczelinowej, stanowiącej pionowe zabezpieczenie wykopu leżącego na skarpie budynku, zużyto ponad 5000 metrów sześciennych betonu i ponad 2000 ton stali zbrojeniowej. W efekcie prac powstała konstrukcja o powierzchni ponad 4500 m kw., z których najwyższa ma ponad 22 metry.

Aby mogła powstać znajdująca się pod ziemią kilkukondygnacyjna część, konieczne było obniżenie zwierciadła wody gruntowej. W tym celu wywieziono ponad 60 tys. metrów sześciennych ziemi i przepompowano ok. 150 tys. metrów sześciennych wody.

Teatr Polski w Szczecinie - o nowej siedzibie

Nowa siedziba Teatru Polskiego ma 10 kondygnacji, które ukryte są w nadodrzańskiej skarpie. Na zewnątrz pozostaje widoczna jedynie stara część teatru - poniemiecki budynek dawnej loży masońskiej przy ulicy Swarożyca. W tej części zmiany są niewielkie, polegają jedynie na odświeżeniu obiektu.

Pierwszy plan nowej siedziby to zielony ogród na dachu nowej części obiektu wraz ze stalową kopułą, która mieści się nad sceną szekspirowską. Do tej części widzowie będą wchodzić od strony nabrzeża Odry.

Nowy Teatr Polski ma 5 scen i najnowocześniejsze wyposażenie. W przebudowanym obiekcie znajduje się scena główna, scena teatru szekspirowskiego, sala kabaretowa, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna, garderoby, pracownie i magazyny teatralne na rekwizyty, pomieszczenia administracyjne. Nowe sceny teatru są pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie.

Nowy budynek o wysokości 17 m składa się z 4 podziemnych i tarasu widokowego będącego zarazem dachem Nowego Budynku Teatru. To właśnie w nowej części mieści się scena główna z 569 miejscami, scena teatru szekspirowskiego (549 miejsc) i scena eksperymentalna na prawie 200 miejsc.

Otwarcie Teatru Polskiego w Szczecinie

Przypomnijmy, rozbudowa teatru zaczęła się w kwietniu 2020 roku. 6 sierpnia 2023 miało miejsce uroczyste otwarcie zmodernizowanego i rozbudowanego Teatru Polskiego w Szczecinie.

Pierwsze spektakle zaplanowano jeszcze w tym roku. W repertuarze teatru premiery: Komedianci na podstawie twórczości dramaturga Bogusława Schaeffera; Iwona, księżniczka Burgunda - dramat Witolda Gombrowicza; Bukartyk - fatalny przykład dla młodzieży - spektakl jest rodzajem komentarza polskiej rzeczywistości.

Jak dojechać do Teatru Polskiego w Szczecinie?

MaB, MaSA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej