Teatr Polski Szczecin. Pierwsza w Polsce dociskowa ściana żelbetowa kotwiona na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie

2020-12-27 18:54 Materiał partnerski Marzena Sarniewicz
Teatr Polski Szczecin
Autor: Soletanche Polska Plac budowy Teatru Polskiego w Szczecinie położony jest na skarpie tuż nad Odrą

Trwa przebudowa i rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie. Rewitalizacja obejmie, m.in. przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru. Za kompleksowe wykonanie fundamentowania specjalistycznego modernizowanego obiektu odpowiedzialna jest firma Soletanche Polska. Dowiedz się więcej o nowatorskich rozwiązaniach w zakresie fundamentowania, zastosowanych na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie.

Spis treści

  1. O Teatrze Polskim w Szczecinie
  2. Zadania firmy Soletanche na budowie Teatru Polskiego
  3. Aktualności z budowy Teatru Polskiego w Szczecinie
  4. Kontrola i monitoring na placu budowy gwarancją sukcesu
  5. Film z placu budowy Teatru Polskiego w Szczecinie
  6. Kiedy zakończy się rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie?
  7. Jak dojechać do Teatru Polskiego w Szczecinie?

O Teatrze Polskim w Szczecinie

Teatr Polski przy ul. Swarożyca 5 w Szczecinie, w dzielnicy Drzetowo-Grabowo, to zabytkowy budynek z okresu międzywojennego. Jego budowa rozpoczęła się w 1928 roku, a zakończyła w 1929. Aktualnie trwa przebudowa obiektu. Powierzchnia całkowita teatru to prawie 20 tys. m².

W przebudowanym gmachu znajdzie się scena główna (610 miejsc), scena teatru szekspirowskiego (320 miejsc), sala kabaretowa (80 miejsc), wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. W ramach zadania zostanie zagospodarowany teren wokół obiektu.

Projekt nowego budynku Teatru Polskiego powstał w pracowni Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Budimex, a wyłącznym wykonawcą fundamentowania specjalistycznego firma Soletanche Polska.

Teatr Polski Szczecin
Autor: Soletanche Polska Na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie panują trudne warunki hydrogeologiczne. Przy wykonywaniu ścian szczelinowych firma Soletanche musi radzić sobie z wysokim poziomem wód gruntowych

Zadania firmy Soletanche na budowie Teatru Polskiego

Firma Soletanche Polska na budowie Teatru Polskiego wykonuje ściany szczelinowe, które w przypadku tej inwestycji spełniają podwójną rolę: zabezpieczają wykop oraz są elementem konstrukcji nowego budynku.

Ponadto w ramach kontraktu z Budimeksem firma Soletanche Polska:

  • zabezpieczy stateczność budynku rewitalizowanego Teatru Polskiego za pomocą kolumn w technologii jet-grouting.
  • wzmocni ścianę zachodnią istniejącego budynku poprzez wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej kotwionej za pomocą linowych kotwi gruntowych.
  • ujarzmi wysoki poziom wód gruntowych, czyli w ramach prac fundamentowych powstanie pozioma przesłona przeciwfiltracyjna, którą Soletanche wykona przy wykorzystaniu technologii jet-grouting. Jest to konieczne ze względu na trudne warunki hydrogeologiczne, a dokładnie wysoki poziom wód gruntowych spowodowany bliskością rzeki Odry.
Teatr Polski Szczecin
Autor: Soletanche Polska Wykonanie ścian szczelinowych na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie było dużym wyzwaniem dla wykonawcy Soletanche Polska, gdyż plac budowy usytuowany jest na skarpie

Aktualności z budowy Teatru Polskiego w Szczecinie

Dotychczas (grudzień 2020) firma Soletanche Polska zrealizowała wszystkie ściany szczelinowe. Ich wykonanie było dużym wyzwaniem, gdyż plac budowy usytuowany jest na skarpie, a to wymaga dużych umiejętności w kontekście planowania kolejnych faz projektu oraz doświadczenia operatorów maszyn. Aktualnie Soletanche Polska jest w trakcie wykonywania pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która ma być gotowa w I kwartale 2021 roku. Trwają też symultanicznie prace związane z wykonaniem przesłony przeciwfiltracyjnej.

Wykonanie fundamentowania specjalistycznego dla rewitalizowanego i modernizowanego budynku Teatru Polskiego to kolejna, po budynku Posejdon, prestiżowa realizacja w Szczecinie z fundamentami wykonanymi przez Soletanche Polska. Podobne realizacje w portfolio Soletanche to, m.in: La Playa Apartaments w Sopocie, Dworzec Gdańsk Główny, Browary Warszawskie, Centrum Praskie Koneser w Warszawie, Dawne Koszary Carskie w Warszawie, Fabryka Norblina w Warszawie, Hotel EC Powiśle w Warszawie, Polskie Zakłady Optyczne w Warszawie.

Teatr Polski Szczecin
Autor: Soletanche Polska Soletanche Polska jest w trakcie wykonywania dociskowej ściany żelbetowej na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie, która ma być gotowa w I kwartale 2021 roku

Kontrola i monitoring na placu budowy gwarancją sukcesu

Firma Soletanche Polska w celu kontroli naciągu kotew gruntowych zainstalowała czujniki o zakresie pomiarowym 1000 kN. W ten sposób, bazując na wynikach pomiarów, wykonawca jest w stanie ocenić czy wykonane sprężenie jest zgodne z założeniami projektowymi, czy np. nie nastąpiło poluzowanie zakotwienia.

Na placu budowy prowadzony jest też monitoring przemieszczeń poziomych ściany szczelinowej, przy użyciu bezprzewodowych, precyzyjnych pochyłomierzy zainstalowanych na dwóch poziomach ściany. Automatyczny pomiar umożliwia podjęcie szybkich decyzji w przypadku zaobserwowania deformacji przekraczających wartości alarmowe. Częstotliwość pomiarów w cyklu 1 godzinnym zapewni pełną kontrolę w trakcie wykonywania prac. Dane z pochyłomierzy są prezentowane na platformie Geoscope. Takie rozwiązanie wspomaga zarządzanie ryzykiem, które występuje na każdej budowie. Monitoring jest realizowany, m.in. w ramach współpracy z firmą Sixense.

Teatr Polski Szczecin
Autor: fb Teatr Polski w Szczecinie Wizualizacja nowego gmachu Teatru Polskiego w Szczecinie

Film z placu budowy Teatru Polskiego w Szczecinie

Kiedy zakończy się rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie?

Generalny wykonawca rozpoczął pierwsze prace budowlane w marcu 2020. Budimex ma 32 miesiące na zakończenie budowy, czyli do końca 2022 roku.

Inwestorem modernizacji jest Teatr Polski w Szczecinie, a koszt prac budowlanych wynosi 196 mln zł. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych.

Teatr Polski Szczecin
Autor: Soletanche Polska Generalnym wykonawcą modernizacji Teatru Polskiego w Szczecinie jest Budimex, a wyłącznym wykonawcą fundamentowania specjalistycznego firma Soletanche Polska

Jak dojechać do Teatru Polskiego w Szczecinie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej