Teatr Polski Szczecin. Trwa budowa nowej siedziby Teatru Polskiego w Szczecinie

2022-01-05 10:11
Teatr Polski Szczecin
Autor: Soletanche Polska Pierwsza w Polsce żelbetowa sciana dociskowa na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie

Teatr Polski w Szczecinie wciąż zmaga się z dużą przebudową i rozbudową. Rewitalizacja obejmie, m.in. przywrócenie pierwotnego wyglądu obiektu. Na budowie nie brakuje wyzwań. Przeczytaj, m.in. o realizacji pierwszej w Polsce ściany dociskowej, która jest nie tylko częścią obudowy wykopu, ale będzie pełnić również funkcje docelowego fundamentu obiektu.

Spis treści

 1. O Teatrze Polskim w Szczecinie
 2. Videopodcast z budowy Teatru Polskiego
 3. Przebudowa Teatru Polskiego - wyzwania
 4. Ważne etapy wykonywania prac fundamentowych
 5. Pierwsza w Polsce żelbetowa ściana dociskowa kotwiona
 6. Płyta fundamentowa Teatru Polskiego
 7. Kiedy zakończy się rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie?
 8. Jak dojechać do Teatru Polskiego w Szczecinie?
Teatr Polski Szczecin
Autor: Soletanche Polska Na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie panują trudne warunki hydrogeologiczne. Przy wykonywaniu ścian szczelinowych wykonawcy musieli sobie radzić z wysokim poziomem wód gruntowych

O Teatrze Polskim w Szczecinie

Teatr Polski przy ul. Swarożyca 5 w Szczecinie, w dzielnicy Drzetowo-Grabowo, to zabytkowy budynek z okresu międzywojennego. Jego budowa rozpoczęła się w 1928 roku, a zakończyła w 1929. Jest to budynek w stylu modernistycznym. Aktualnie trwa przebudowa obiektu. Powierzchnia całkowita teatru to prawie 20 tys. m².

W przebudowanym gmachu znajdzie się scena główna (610 miejsc), scena teatru szekspirowskiego (320 miejsc), sala kabaretowa (80 miejsc), wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. W ramach zadania zostanie zagospodarowany teren wokół obiektu.

Projekt nowego budynku Teatru Polskiego powstał w pracowni Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Budimex, a wykonawcą fundamentowania specjalistycznego firma Soletanche Polska. Generalny wykonawca jest odpowiedzialny za rewitalizację zabytkowego budynku, jego gruntowną przebudowę oraz połączenie go z nową częścią, czyli żelbetowo - szklaną konstrukcją, wkomponowaną w nadodrzańską skarpę. Obie części będą połączone ze sobą klatką schodową usytuowaną w jednym z ryzalitów.

Teatr Polski Szczecin
Autor: Soletanche Polska Teatr Polski w Szczecinie - realizacja podbicia budynku w technologii jet-grouting

Videopodcast z budowy Teatru Polskiego

Jakie wyzwania inżynieryjne czekały na wykonawców na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie? Dowiesz się, jak zobaczysz videopodcast z budowy.

Teatr Polski w Szczecinie to prawdziwa perełka projektowa, ale również ogromne wyzwanie inżynieryjne. Jednym z nich było podwieszenie budynku teatru, dzięki realizacji pierwszej w Polsce ściany dociskowej, która jest nie tylko częścią obudowy wykopu, ale będzie pełnić również funkcje docelowego fundamentu podtrzymującego konstrukcję zabytkowego obiektu oraz ściany podziemnej nowoczesnej części budynku.

Przebudowa Teatru Polskiego - wyzwania

Duże nachylenie skarpy, nowatorskie rozwiązanie w postaci pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej kotwionej, zastosowanie przesłony poziomej w technologii jet – grouting z uwagi na sąsiedztwo rzeki Odry, ograniczona skrajnia w przypadku realizacji klatki schodowej, która połączy nowy budynek ze starym.

Mimo to dzięki odpowiedniej sekwencyjności prac, dobrej organizacji logistyki, koordynacji i dobrze zaplanowanym harmonogramom (wiele prac odbywało się w tym samym czasie), ujarzmienie tego trudnego terenu zakończyło się sukcesem. Jednak trzeba wiedzieć, że prace prowadzone przy tak wysokim poziomie wód gruntowych oraz dużym nachyleniu skarp, wymagały dobrego przygotowania i doświadczenia od nadzoru budowy i operatorów maszyn.

Zakres prac w zakresie fundamentowania specjalistycznego:

 • wykonanie obudowy wykopu w technologii ścian szczelinowych mającej na celu zabezpieczenie wykopu, jak i stworzenie przestrzeni dla realizacji wielopoziomowych scen;
 • wykonanie przesłony poziomej w części głębokiej nowo projektowanego budynku w technologii jet-grouting;
 • wykonanie zabezpieczenia wykopu w osi ściany zabytkowego teatru;
 • wykonanie zabezpieczenia klatki schodowej, która ma docelowo połączyć historyczny budynek z nową częścią obiektu.

Do realizacji zabezpieczenia wykopu została wykorzystana ściana szczelinowa oraz kolumny w technologii jet – grouting, które realizowane były w formie poziomej przesłony przeciwfiltracyjnej, która miała na celu odcięcie dopływu do wykopu wód gruntowych.

Zabezpieczenie istniejącego budynku polegające na jego podwieszeniu, zostało wykonane za pomocą rozwiązania, które jest miksem technologii wierconych oraz prac żelbetowych, pod nazwą żelbetowa dociskowa ściana kotwiona.

Prace związane z wykonaniem klatki schodowej polegały na pogłębieniu jednego z pomieszczeń piwnicznych i zabezpieczeniu konstrukcji istniejącego budynku na czas realizacji prac fundamentowych, za pomocą wsporników wykonanych z kształtowników stalowych HEA 280.

Ważne etapy wykonywania prac fundamentowych

Teatr Polski leży na skarpie, dlatego w pierwszej kolejności wykonano pionowe zabezpieczenie wykopu w postaci ścian szczelinowych. W przypadku tego projektu, ściany wykonywane były sekwencyjne, na różnych poziomach skarpy. Dlatego też bardzo ważne było odpowiednie zaplanowanie prac realizacyjnych, w kontekście głębienia ścian, jak i realizacji samego wykopu. Trzeba było umożliwić zestawowi dojazd do ścian szczelinowych, do miejsca w którym wykonywane były poszczególne sekcje. W ramach realizacji kontraktu wykonano ok 4300 m² ścian szczelinowych. Najgłębsze sekcje sięgają 22,3 m.

Tempo realizacji wykopu na części związanej z realizacją ściany dociskowej miało kluczowe znaczenie. Bardzo ważne było wykonanie kolumn w technologii jet-grouting, następnie realizacja wykopu do zakładanej projektowej rzędnej, na której wykonywane były panele dociskowe nazywane potocznie „dolepami”. Prace ziemne były w 100% uzależnione od postępu prac i specyfiki technologii. Wszystko po to, aby umożliwić odpowiedni dostęp maszynom, odsłaniając im kolejny front robót, jak również nie odkopać zbyt dużo i tym samym nie zaburzać stateczności odkopanej, wykonanej już, konstrukcji ściany dociskowej.

Pierwsza w Polsce żelbetowa ściana dociskowa kotwiona

Pierwsza w Polsce żelbetowa ściana dociskowa ma za zadanie zabezpieczyć stateczność historycznego budynku na czas realizacji prac budowlanych, ale będzie też służyć jako docelowy element konstrukcyjny przyszłego teatru. Specyfika technologii umożliwi również wykonanie łącznika pomiędzy starym, a nowym budynkiem.

Zabezpieczenie ściany wykonywane było poprzez realizację trzech rzędów kolumn jet-grouting, wachlarzowo schodzących coraz niżej. Następnie zaczęto odkopywać ścianę teatru i wykonywać żelbetowe panele dociskowe kotwione. W ten sposób po każdym zrealizowanym rzędzie paneli, z zachowaniem odpowiedniej sekwencji prac obniżano poziom terenu. Finalnie budynek istniejącego teatru został podwieszony na wysokości ok 18 metrów. Wykonano 168 paneli dociskowych realizowanych w 7 rzędach.

Płyta fundamentowa Teatru Polskiego

Płyta fundamentowa Teatru Polskiego zaprojektowana jest na dwóch poziomach. O ile w jednej części nie ma problemów z napływem wody, ponieważ jest ona zaprojektowana na rzędnej powyżej zwierciadła wód gruntowych, o tyle w przypadku drugiej, głębszej poziom wód gruntowych znajduje się powyżej zaplanowanej płyty fundamentowej. Aby odciąć napływ wody w tym miejscu, wykonano ścianę szczelinową oraz korek w postaci poziomej przesłony przeciwfiltracyjnej zrealizowanej w technologii jet –grouting. Na tym obszarze wykonano prawie 800 kolumn.

Kiedy zakończy się rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie?

Generalny wykonawca rozpoczął pierwsze prace budowlane w marcu 2020. Budimex ma 32 miesiące na zakończenie budowy, czyli do końca 2022 roku.

Inwestorem modernizacji jest Teatr Polski w Szczecinie, a koszt prac budowlanych wynosi 196 mln zł. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych.

Jak dojechać do Teatru Polskiego w Szczecinie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej