Takich „góralskich” wiat peronowych nie zobaczycie w żadnym innym mieście! To stacja PKP Zakopane

2024-06-12 8:02

Tych „góralskich” wiat peronowych nie pomylicie z żadnym innym miastem. Koło odrestaurowanego budynku dworca PKP w Zakopanem właśnie oddano pasażerom kolejny zmodernizowany peron. Nie jest ostatni. W kolejne czeka następny. Nowe perony w Zakopanem to część większej inwestycji, modernizacji kolejowej zakopianki na trasie Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane.

Spis treści

  1. Nowe perony na stacji Zakopane
  2. Są nowe przystanki na kolejowej zakopiance
  3. Modernizacja kolejowej zakopianki za ponad 1,4 mld zł

Nowe perony na stacji Zakopane

Kolejowa zakopianka przechodzi modernizację. Podobnie jak perony przy dworcu w Zakopanem.

Na stacji Zakopane podróżni mogą już korzystać z nowego peronu 3. W kolejce do oddania czeka następny – peron 4. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne wiaty peronowe w tym miejscu. Nie pomylicie ich z wiatami w żadnym innym mieście. Drewniane wykończenie i wzory stylizowane na góralskie – robią wrażenie i dodają regionalnego kolorytu nowoczesnym peronom.

 Jeszcze w tym miesiącu, zamiast dotychczasowych trzech, będą do dyspozycji pasażerów, cztery wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów. Wyższy komfort obsługi pasażerów na stacji zapewnią nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowania oraz ścieżki dotykowe dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nowe, dłuższe platformy na stacji Zakopane umożliwiają również przewoźnikom swobodne planowanie postojów, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Są nowe przystanki na kolejowej zakopiance

Jak informują PKP PLK, oprócz zmodernizowanych obiektów na trasie Kraków – Zakopane, są także nowe, dodatkowe miejsca zatrzymywania się pociągów, zwiększające możliwości komunikacyjne mieszkańców.

Między Skawiną a Suchą Beskidzką to: Radziszów Centrum, Rzozów Centrum, Wola Radziszowska Lipki, Dąbrówka. Na trasie Chabówka – Zakopane lepszy dostęp do kolei zapewniają dodatkowe przystanki: Poronin Misiagi, Bańska Niżna, Chabówka Stadion.

Modernizacja kolejowej zakopianki za ponad 1,4 mld zł

Modernizacja kolejowej zakopianki, prowadzona jest w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97, 98, 99 na odcinku Skawina –  Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Na realizację przeznaczono przeszło 1,4 mld zł netto.

Wielką metamorfozę przeszła końcowa stacja Zakopane, poddana całkowitej przebudowie.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nad Bałtykiem stanie jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych projektu biura Zaha Hadid Architects

Czytaj też:

Zobacz zdjęcia: niezwykły hotel w Zakopanem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej