Kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę. Jest umowa z wykonawcą mostu rowerowego w Warszawie

2021-11-23 16:00
kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę
Autor: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa Tak ma wyglądać kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę. Most dla pieszych i rowerzystów będzie miał 452 m długości (suma długości przęseł znacznie przekroczy 500 m)

Kładka pieszo-rowerowa, łącząca bulwary wiślane z prawobrzeżną Warszawą coraz bliżej realizacji. 23 listopada podpisano umowę z wykonawcą pierwszego w Warszawie mostu przez Wisłę tylko dla pieszych i rowerzystów. Będzie on liczył 452 m długości. Tym samym będzie o 127 m dłuższy od londyńskiego Millennium Bridge, jednego z najbardziej znanych tego typu mostów na świecie.

Spis treści

  1. Projekt kładki pieszo-rowerowej
  2. Gdzie powstanie kładka pieszo-rowerowa?
  3. Kto zbuduje kładkę pieszo-rowerowej?
  4. Kiedy zakończy się budowa kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę?
  5. Najważniejsze informacje o kładce pieszo-rowerowej
  6. Najbardziej znane przeprawy pieszo-rowerowe w Polsce
kładka rowrowa przez Wisłę
Autor: Budimex Inwestorem kontraktu jest stołeczny Zarząd Dróg Miejskich, wykonawcą mostu Budimex

Projekt kładki pieszo-rowerowej

Projekt architektoniczny mostu pieszo-rowerowego został wybrany w międzynarodowym konkursie, ogłoszonym pod koniec 2016 roku i rozstrzygnięty we wrześniu 2017. O nagrodę walczyło aż 40 prac konkursowych, które spłynęły nie tylko z Polskich pracowni. Zwyciężyła warszawska pracownia Schuessler Plan, polska filia niemieckiego biura projektowego. Projektanci m.in. zaprojektowali warszawski most Marii Skłodowskiej-Curie.

Sąd konkursowy docenił niezwykle prostą i elegancką formę projektu. Architekci dołożyli wszelkich starań, aby projekt był spójny z otaczającym go pejzażem. Przeprawa będzie miała 452 m długości i 6 m szerokości. Wykończona będzie rdzawą kortenowską stalą. W dwóch miejscach linia konstrukcji przeprawy załamuje się. W tych zagięciach kładka będzie znacznie szersza, aby piesi i rowerzyści mogli zejść na bok i bezpiecznie podziwiać widoki.

Inspiracją do zrealizowania pomysłu budowy kładki przez Wisłę była praca magisterska Małgorzaty Dembowskiej (2014 rok). Była to praca napisana pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

projekt kładki pieszo-rowerowej Warszawa
Autor: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa Nowa przeprawa pozwoli pieszym i rowerzystom na łatwe przedostanie się z praskiego brzegu rzeki na Powiśle najpóźniej wiosną 2024 r.
kładka pieszo-rowerowa Warszawa
Autor: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa Projekt przeprawy przygotowała wyłoniona w międzynarodowym konkursie architektonicznym pracownia Schuessler-Plan Inżynierzy - dopracowała wszelkie detale, aby postawiony obiekt był odporny na działanie sił przyrody

Gdzie powstanie kładka pieszo-rowerowa?

Przeprawa połączy Bulwary Wiślane z Pragą na wysokości ulic Karowej na lewym brzegu i Okrzei na prawym brzegu. Dzięki budowie nowego mostu Praga stanie swego rodzaju „przedłużeniem” Śródmieścia Warszawy. Będzie to pierwsza przeprawa w stolicy tylko dla pieszych i rowerzystów.

Kto zbuduje kładkę pieszo-rowerowej?

Przetarg na budowę mostu ogłoszono 10 maja 2021. Chętni do wykonania zadania mogli nadsyłać swoje oferty do 15 czerwca br. Zgłosiło się 5 firm. 14 października wybrano wykonawcę inwestycji - firmę Budimex, która zobowiązała się wybudować kładkę pieszo-rowerową dokładnie za 120,988 mln zł. Przedmiotem zamówienia jest nie tylko budowa zapowiadanej kładki pieszo-rowerowej, ale też infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowanie terenu.

23 listopada inwestor - Zarząd Dróg Miejskich - podpisał z wykonawcą umowę na realizację inwestycji. Prace przygotowawcze do budowy rozpoczną się już w tym tygodniu. Pierwszy etap to inwentaryzacja obiektów sąsiadujących z budową oraz badanie dna Wisły w miejscu budowy.

Kiedy zakończy się budowa kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę?

Nowa przeprawa pozwoli pieszym i rowerzystom na łatwe przedostanie się z praskiego brzegu rzeki na Powiśle najpóźniej wiosną 2024 r.

Najważniejsze informacje o kładce pieszo-rowerowej

kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę
Autor: Urząd m.st. Warszawy Najważniejsze informacje o kładce pieszo-rowerowej Link: Kliknij i powiększ

Najbardziej znane przeprawy pieszo-rowerowe w Polsce

przeprawy pieszo-rowerowe w Polsce
Autor: Urząd m.st. Warszawy Najbardziej znane przeprawy pieszo-rowerowe w Polsce Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej