Strabag rozpoczyna budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S3

2015-05-05 15:46
Widok z kamery monitorującej – Sulechów N, droga nr: S3, kierunek: Sulechów
Autor: GDDKiA Widok z kamery monitorującej – Sulechów N, droga nr: S3, kierunek: Sulechów

Na odcinku drogi ekspresowej S3 Sulechów – Zielona Góra rozpoczyna się realizacja nowej inwestycji drogowej. Generalnym wykonawcą jest firma Strabag. W ramach kontraktu wybudowane zostaną również m. in. dwa nowe mosty.

Strabag wykonawcą nowej inwestycji drogowej na odcinku drogi ekspresowej S3

W ramach nowej inwestycji zrealizowany zostanie odcinek drogi ekspresowej S3 o długości 13,5 km w województwie lubuskim, oraz wykonane zostaną remonty drogi istniejącej, które dostosują ją do ruchu jednokierunkowego. Oprócz tego wykonawca rozbierze istniejący most, który prowadzi przez Odrę. Zamiast niego w Cigacicach pojawią się dwa nowe mosty. Ponadto, przy trasie powstanie 10 obiektów inżynierskich, przebudowane zostaną drogi zbiorcze i serwisowe oraz ich system odwodnienia. Cała droga zostanie ogrodzona 2-metrową siatką, zaś na odcinku 1,5 km pojawią się ekrany akustyczne. W dwóch miejscach powstaną przejścia dla zwierząt.

Kontrakt na realizację nowej inwestycji drogowej został zawarty 10 kwietnia 2015, pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Zielona Góra a generalnym wykonawcą – konsorcjum spółek STRABAG oraz STRABAG Infrastruktura Południe. Odcinek ma zostać wykonany w przeciągu 22 miesięcy od daty zawarcia umowy, wykluczając dwa okresy zimowe (15 grudnia – 15 marca). Wartość przedsięwzięcia to 299 mln zł.

Nowa inwestycja jest częścią planowanej drogi ekspresowej o długości 470 km, łączącej Świnoujście i Lubawkę na granicy z Czechami. Droga przebiegać będzie przez Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Lubin i Legnicę. Odcinek znajduje się w ciągu międzynarodowego szlaku prowadzącego ze szwedzkiego Malmo do miejscowości Chania na Krecie. Ponadto droga ekspresowa S3 włączona jest w sieć autostrad europejskich (autostrada A6, zaś w przyszłości  również A2 i A4/A18 ).

Nazwa inwestycji: Odcinek drogi ekspresowej S3 Sulechów – Zielona Góra
Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Zielona Góra
Generalny wykonawca: konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. i STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o. o.
Początek realizacji: kwiecień 2015
Planowane oddanie do użytku: listopad 2017
Koszt inwestycji: 299 mln zł brutto

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej