Stadion Odra Opole w budowie. Jak będzie wyglądać nowy Stadion Opolski?

2022-10-27 20:11
Stadion Odra Opole w budowie. Jak będzie wyglądać nowa stadion w Opolu?
Autor: 90 Architekci Za projekt nowego stadionu w Opolu odpowiada pracownia 90 Architekci wraz ze spółką GMT

Nowy stadion pierwszoligowego klubu piłkarskiego Odra Opole ma być gotowy w 2024 roku. Pomieści 11,5 tys. widzów. Projekt Stadionu Opolskiego powstał w warszawskiej pracowni 90 Architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma MIRBUD. Jak będzie wyglądać nowy stadion w Opolu?

Nowy stadion Odra Opole powstaje w północno-zachodniej części miasta. Zajmie 10-hektarową działkę w pobliżu drogi krajowej nr 45 i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, położoną między ulicami Północną a Technologiczną. Budowa rozpoczęła się na początku 2022 roku, a jej zakończenie przewidywane jest na 2024 rok. Obecnie są montowane stopnie trybun, do końca listopada ma być zamknięty etap tworzenia konstrukcji żelbetowej. Stadion jest przewidziany na 11 600 miejsc. Docelowo obiekt ma mieć 21 m wysokości bez masztów i trzy kondygnacje naziemne.

Jak będzie wyglądał nowy stadion w Opolu?

Konkurs na nowy stadion w Opolu został zorganizowany przez urząd miasta we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Rozstrzygnięto go w 2018 roku. Pierwszą nagrodę przyznano warszawskiej pracowni 90 Architekci wraz ze spółką GMT. W zwycięskiej koncepcji stadion spełniający wymogi III kategorii UEFA ma prostokątny rzut, prostopadłościenną bryłę i lekką stalową konstrukcję przykrytą białą membraną PTFE.

Uniesienie membrany na każdej z czterech elewacji, ma odsłonić wnętrze areny. Chcieliśmy w luźny sposób nawiązać formą do ugięć architektury muszli koncertowej, najlepiej znanego w Polsce opolskiego obiektu. Membranę uznaliśmy za najczystsze, bo pozbawione ozdobników rozwiązanie. Wyzwaniem przy tym projekcie była chęć stworzenia  przy bardzo niskim budżecie obiektu o ikonicznej formie. Wszystko tu jest więc możliwie jak najprostsze. Zabiegiem, który właściwie tworzy budynek, jest właśnie membrana. Pozwoli ona operować na elewacji światłem. Ten element projektu zostanie najprawdopodobniej zmodyfikowany w stosunku do pierwotnej wersji. Nie będzie raczej możliwości wyświetlania tekstów i obrazów na membranie, co jest bardzo kosztowne. Będzie można natomiast wyświetlać tam na przykład barwy klubowe grających drużyn – opowiada architekt Jędrzej Przyłuski z pracowni 90 Architekci.

Ciekawostką na przyszłym stadionie będą odbite w prefabrykatach betonowych znaki: herb klubowy Odry Opole i logotypy firm, które są związane z tą inwestycją. Zostaną umieszczone na słupach w sali vipowskiej. Cała trybuna VIP projektowana jest na 712 miejsc.

Stadion Odra Opole w budowie. Jak będzie wyglądać nowa stadion w Opolu?
Autor: 90 Architekci Na elewacji z membrany będzie można wyświetlać na przykład barwy klubowe grających na stadionie drużyn

Stadion w Opolu ma być proekologiczny

Jak podawała Architektura-murator, sąd konkursowy docenił w tym projekcie wyjątkową formę budynku, racjonalną konstrukcję ale także rozwiązania oszczędzające energię. Wśród nich było między innymi wykorzystanie szarej wody do spłukiwania toalet a deszczówki do podlewania murawy.

Olbrzymie zbiorniki na deszczówkę już powstały, będą się znajdować pod trybuną wschodnią. Prawdopodobnie powstanie też fotowoltaika. Inwestor musi się liczyć z potężnymi kosztami przyłączenia stadionu do sieci cieplnej i utrzymywania go w gotowości. Stąd, jak mówi architekt, rozważane są zastosowanie pompy ciepła a także instalacja odzyskująca ciepło z agregatów pracujących na stadionie. Rozwiązania te pozwoliłyby w pewnym stopniu uniezależnić obiekt od sieci miejskiej.

Na głównym placu przy stadionie, jak czytamy w projekcie, miały się pojawić pasowe nasadzenia w postaci krzewów, traw ozdobnych i krzewinek, w zieleń wkomponowano też miejsca do wypoczynku z indywidualnie projektowanymi ławkami o drewnianych oparciach i siedziskach.  W obrębie parkingu VIP zaprojektowano ażurowy szpaler drzew piennych.

Zielony parking na Stadionie Opolskim jako przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców

W pierwotnym projekcie architekci obok opolskiego stadionu zaplanowali zielone parkingi. Zazwyczaj parkingi przy stadionach to wielkie betonowe pustynie, które służą prawie wyłącznie w czasie meczów. Oryginalny pomysł architektów polegał na tym, by w czasie meczów teren trzech parkingów wykorzystywany był do parkowania, a w dni powszednie mógł służyć jako przestrzeń rekreacyjna i wypoczynkowa. Nawierzchnia parkingu miała być wykonana w technologii trawników wzmocnionych. Z korzyścią dla środowiska ograniczyłoby to powierzchniowy spływ wód opadowych do kanalizacji deszczowej. Również drogi dojazdowe miałyby nawierzchnię biologicznie czynną.

Na zieleń, którą zaproponowano w projekcie, składają się: berberysy, śnieguliczki, tawuły, żywopłot z grabu oraz szpalery drzew alejowych, odpornych i niewymagających pielęgnacji: klonów pospolitych, glediczji lub lip drobnolistnych. Drzewa dawałyby cień zaparkowanym samochodom a jako gatunki miododajne służyłyby też owadom.

Wzdłuż ulicy Północnej zaprojektowano „enklawę ekologiczną” – zieleń, która byłaby naturalnym siedliskiem owadów i ptaków, a dzięki obniżeniu terenu służyłaby też naturalnej retencji wody, przechwytywałaby wodę spływającą z wyżej położonych terenów, w tym z chodnika. Wokół inwestycji, na terenach otwartych (obecnie nieużytki) architekci zaplanowali naturalne łąki kwietne – niedrogie w utrzymaniu a atrakcyjne przez większą część sezonu wegetacyjnego i dla ludzi i dla owadów.

Zwiększanie procentu powierzchni biologicznie czynnej, działania sprzyjające bioróżnorodności i zatrzymywaniu wody opadowej w gruncie są bardzo pożądane w dobie kryzysu klimatycznego. Miasto, realizując projekt w jego pierwotnej formie, pokazałoby, że myśli długofalowo, nie naraziłoby się też na zarzuty, że sprzyja betonozie.

Przyjazna dla użytkowników, ogólnodostępna przestrzeń wokół stadionu służyłaby nie tylko kibicom, ale także oni doceniliby fakt, że mogą zaparkować w cieniu. Nie jest to jednak typowe rozwiązanie, generuje dodatkowe koszty, nie ma więc pewności, czy zielony parking ostatecznie powstanie. Jak informuje Paweł Bruger, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w firmie MIRBUD, decyzje w tej sprawie mają wkrótce zapaść.

Aktualności z budowy stadionu Odra Opole

Obecnie są montowane stopnie trybun, do końca listopada ma być zamknięty etap tworzenia konstrukcji żelbetowej.

Stadion Odra Opole w budowie. Jak będzie wyglądać nowa stadion w Opolu?
Autor: Bankfoto - Jarosław Małkowski/Stadion Opolski Budowa stadionu rozpoczęła się na początku 2022 roku

O inwestycji

  • Nazwa inwestycji: Stadion Opolski
  • Lokalizacja: ul. Północna, Opole
  • Inwestor: Zakład Komunalny sp. z o.o.
  • Projekt: 90 Architekci wraz z GMT
  • Generalny wykonawca:MIRBUD S.A.
  • Liczba miejsc 11 600
  • Kubatura 44 102 m³
  • Planowany całkowity koszt inwestycji: 169 700 000 zł netto
  • Rozpoczęcie inwestycji: 2022 rok
  • Zakończenie inwestycji: 2024 rok
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej