Spalarnia śmieci Targówek. Powstał punkt widokowy na kominie. Będzie też dostępny dla wszystkich zielony dach

2024-04-08 13:56

W Warszawie dobiega końca rozbudowa spalarni śmieci. Targówek zyska obiekt z nietypowymi atrakcjami, w tym punktem widokowym na kominie oraz ogólnodostępnym zielonym dachem, który będzie m.in. oczyszczać powietrze ze smogu, a znajdujące się pod nimi maty akumulacyjno-drenażowe mają za zadanie magazynować deszczówkę.

Pogadane Zbudowane. Jak wybrać dobry rekuperator?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Spalarnia śmieci, Targówek. Budynek będzie mieć wieżę widokową
  2. Zielony dach, na który będzie można wejść
  3. Maty pod roślinami zmagazynują blisko 20 l wody na metr kwadratowy
  4. Ścieżka edukacyjna w ZUSOK-u

Spalarnia śmieci, Targówek. Budynek będzie mieć wieżę widokową

Powoli dobiega końca rozpoczęta w połowie 2021 r. rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie. W grudniu 2023 r. zaawansowanie budowy oceniano na 80%, zaś cała inwestycja ma się zakończyć w 2024 r. Po rozbudowie ZUSOK siedmiokrotnie zwiększy swoją moc i będzie w stanie przetwarzać termicznie niemal 300 tys. ton odpadów rocznie, produkując zarazem energię dla miasta. Działać tu będzie także wielka sortownia śmieci.

– To największa inwestycja komunalna w Polsce. Gdy ją ukończymy, pozwoli nam przetwarzać w bezpieczny dla środowiska i klimatu sposób tysiące ton odpadów rocznie na energię cieplną i elektryczną – tłumaczy Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warto dodać, że zielony dach ZUSOK-u można będzie podziwiać z góry. W najwyższym punkcie budynku zaplanowano bowiem punkt widokowy. To przeszklone pomieszczenie u szczytu wysokiego komina, które ma być ogólnodostępne. W okolicy nie ma co prawda zbyt wielu obiektów do podziwiania, jednak możliwość zobaczenia Warszawy z góry z nietypowej lokalizacji zapewne i tak będzie dla wielu osób interesująca.

Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie
Autor: Cezary Warś/UM Warszawa Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie

Zielony dach, na który będzie można wejść

Mimo obaw ekologów dotyczących rozbudowy spalarni miasto zapewnia, że zakład będzie bezpieczny ekologicznie. Budynek wyposażony jest m.in. w instalację oczyszczania spalin (m.in. absorbery i filtry). Ważnym elementem ograniczającym negatywny wpływ obiektu na otoczenie będzie też zieleń na dachu. Ogólnodostępny zielony dach o powierzchni 20 tys. m² będzie spełniał szereg funkcji:

  • roślinność na dachu (w formie łąki kwietnej) będzie pochłaniać dwutlenek węgla i wytwarzać tlen, a także filtrować powietrze, co pomoże w ograniczeniu problemu smogu,
  • znajdujące się pod roślinami specjalne maty akumulacyjno-drenażowe będą magazynować wodę, co ochroni system kanalizacyjny przed przeciążeniem w trakcie ulew,
  • w upalne dni zielony dach będzie nagrzewał się mniej niż betonowy (ograniczanie problemu tzw. miejskiej wyspy ciepła), a zgromadzona woda będzie powoli odparowywać, poprawiając mikroklimat w okolicy,
  • ogólnodostępny zielony dach będzie atrakcją m.in. dla wycieczek szkolnych (zaplanowano niewielki amfiteatr służący do przeprowadzania lekcji w terenie).

– Zielony dach przyczynia się do zwiększenia ekologiczności obiektu, dlatego coraz chętniej się go stosuje. Dzięki temu konstrukcja przede wszystkim mniej ingeruje w otoczenie. To też skrawek zieleni, która jest cenna zwłaszcza w miastach. Można stosować je zarówno w ważnych elementach infrastruktury, jak i w budynkach mieszkalnych – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Maty pod roślinami zmagazynują blisko 20 l wody na metr kwadratowy

Kluczowym elementem zielonego dachu na spalarni śmieci na Targówku będą wspomniane już maty akumulacyjno-drenażowe. Podczas rozbudowy ZUSOK-u zdecydowano się zastosować dwa ich typy. Jak podaje firma Dorken Delta, na dachu intensywnym (który zostanie pokryty grubszą warstwą ziemi) będą to maty bardziej pojemne, zdolne zmagazynować ogromne ilości wody: nawet ok. 19,6 l/m² powierzchni dachu.

Z kolei na dachu ekstensywnym (z cieńszą warstwą gleby) znajdą się maty zdolne do wchłonięcia ok. 7 l wody na metr kwadratowy dachu. Oba typy mat cechują się dużą wytrzymałością, żeby ograniczyć ryzyko uszkodzenia ich przez czynniki mikrobiologiczne.

Sadzenie roślin na dachu to oczywiście jeden z ostatnich etapów rozbudowy spalarni śmieci na Targówku, co pokazuje, że inwestycja zbliża się do końca. Równocześnie trwają prace wykończeniowe, mechaniczne, elektryczne i montażowe, m.in. montaż wind wewnątrz budynku. Wykonawcą inwestycji za ponad 1,6 mld zł jest koreańska spółka POSCO Engineering & Construction Co. Ltd.

Ścieżka edukacyjna w ZUSOK-u

Możliwość wejścia na teren działającej spalarni śmieci może być atrakcją np. dla wycieczek szkolnych. Z myślą o odwiedzających na terenie obiektu zaplanowano m.in. ścieżkę edukacyjną, która pozwoli poznać i zrozumieć proces utylizacji odpadów w mieście. Ścieżka będzie się kończyć właśnie przy wspomnianym punkcie widokowym.

– W jej ramach zobaczyć można będzie m.in. stanowisko operatora chwytaka, dyspozytornię, halę wyładunkową, a także części obiektu związane z technologią termicznego przetwarzania odpadów oraz z ich segregacją. Zwiedzanie obiektu ułatwią liczne przeszklenia oraz podesty widokowe – informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie.

Czy rozpoznasz te ulice w Warszawie po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. To zdjęcie przedstawia ulicę...
puste ulice Warszawy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej