SGGW otwiera Centrum Wodne

2010-06-10 12:24
Centrum Naukowo-Dydaktyczne Wydziału Kształtowania Środowiska SGGW
Autor: Prochem Centrum Naukowo-Dydaktyczne Wydziału Kształtowania Środowiska SGGW

SGGW uruchamia Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska, tak zwane Centrum Wodne. Obiekt zostanie oddany do użytku 16 czerwca br. Projekt finansowany jest  między innymi ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość całej inwestycji, wraz wyposażeniem laboratoriów sięgnęła 60 mln. złotych.

Na powierzchni 1,5 hektara powstał park wodny (model rzeki) oraz budynek badawczo-dydaktyczny. - Model rzeki odzwierciedla naturalne środowisko rzeczne. Można tu zobaczyć w jaki sposób spiętrza się wodę oraz jakie rośliny rosną wzdłuż rzeki. Woda to światowy problem na najbliższe stulecia, dlatego będziemy badać i uczyć, w jaki sposób ją magazynować i ograniczać zużycie – wyjaśnia prof. dr hab. Alojzy Szymański, rektor SGGW.

Centrum Wodne jest największym krajowym obiektem badawczym zajmującym się problematyką wody, skupiającym 19 laboratoriów z rożnych dziedzin. Jest to także poligon doświadczalny dla naukowców i studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Projekt obejmuje budowę i wyposażenie budynku laboratoryjno-dydaktycznego z pracowniami i laboratoriami Katedry Geoinżynierii, Budownictwa i Geodezji, Inżynierii Wodnej i Rekultywacji Środowiska oraz Katedry Kształtowania Środowiska.

Centrum Wodne składa się z modelu cieku wodnego połączonego ze zbiornikami troficznymi. Całość układu wodnego obrazuje obieg wody w środowisku. System ten można podzielić na część odwzorowującą zlewnię górską oraz część stanowiącą zlewnię rzeki nizinnej. Odpowiednie ukształtowanie doku ze szklaną ścianą umożliwia zejście w głąb zbiornika wodnego i pozwala na obserwację rozwoju strefy przybrzeżnej.

W Centrum Wodnym są również zbudowane modele typowych budowli hydrotechnicznych w korytach i zbiornikach rzecznych. Taka praktyczna możliwość zapoznania się przez studentów i doktorantów z systemem modelowania warunków hydraulicznych, hydrobiologicznych, jak również obserwacja rozwiązań konstrukcyjnych budownictwa hydrotechnicznego, jest unikatowa w skali kraju – żadna inna uczelnia nie dysponuje tak rozwiniętą infrastrukturą z zakresu inżynierii wodnej i budownictwa hydrotechnicznego.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Prochem SA.

Centrum Naukowo-Dydaktyczne Wydziału Kształtowania Środowiska SGGW
Autor: Prochem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej