Sąd Rejonowy w Toruniu gotowy! Otwarcie nowej siedziby nastąpiło 25 października

2021-10-27 16:16
Sąd Rejonowy Toruń
Autor: Pracownia Architektoniczna AA Wizualizacja nowego gmachu Sądu Rejonowego w Toruniu

Budowa Sądu Rejonowego w Toruniu zakończona. Teraz czas na powrót pracowników, którzy byli rozrzuceni po wielu budynkach. Wykonawcą inwestycji była warszawska firma Warbud. Koszt budowy gmachu oraz jego wyposażenie to ponad 150 mln zł.

Spis treści

  1. Sąd Rejonowy w Toruniu w końcu w jednym budynku
  2. Jaki jest nowy Sąd Rejonowy w Toruniu?
  3. Sąd Rejonowy Toruń - architektura budynku
  4. Gdzie powstał nowy gmach Sądu Rejonowego?
Sąd Rejonowy Toruń
Autor: Pracownia Architektoniczna AA Sąd Rejonowy w Toruniu - widok z lotu ptaka

Sąd Rejonowy w Toruniu w końcu w jednym budynku

Dotychczas poszczególne wydziały Sądu Rejonowego w Toruniu miły swoje siedziby w pięciu różnych, oddalonych od siebie budynkach. Nowy gmach, który powstał przy skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i Warneńczyka, połączy placówki. Jeden wspólny budynek ułatwi pracę wymiarowi sprawiedliwości, będzie także wielkim udogodnieniem dla interesantów.

Przypomnijmy, że koncepcja architektoniczna nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu została zaprezentowana przez Pracownię Projektową AA 24 lutego 2017 roku. Natomiast 20 lipca 2018 roku podpisana została umowa na budowę nowego gmachu z firmą Warbud. Roboty budowlane ruszyły w połowie 2018 roku.

Koszt całej inwestycji to prawie 153 mln zł, w tym są koszty wyposażenia wnętrz, zakupu odpowiedniego sprzętu, itp. Przedsięwzięcie finansowane było przez Skarb Państwa. Inwestorem jest Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Organizacja pracy Sądu Rejonowego w Toruniu zmieni się w sposób fundamentalny. Byliśmy rozrzuceni po wielu budynkach, a nierzadko też w niewłaściwych warunkach. Nie ma naprawdę przesady w stwierdzeniu, że otrzymaliśmy budynek na miarę XXI wieku. A lepsze warunki pracy to też lepsza jakość pracy, którą wykonujemy na rzecz mieszkańców – mówił Krzysztof Dąbkiewicz, prezes Sądu Rejonowego w Toruniu podczas uroczystego otwarcia nowego budynku Sądu Rejonowego w Toruniu w dniu 25 października 2021 r.

Jaki jest nowy Sąd Rejonowy w Toruniu?

Zgodnie z warunkami zabudowy maksymalna wysokość nowego budynku mogła sięgnąć 25 m, a z akcentami wysokościowymi - 33 m. Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne możliwe było wzniesienie 7-kondygnacyjnego gmachu o powierzchni 18 tys. m². Nowy budynek Sądu Rejonowego pomieści dwanaście wydziałów: trzy karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcję do spraw wykonania orzeczeń karnych. W budynku powstanie około czterdziestu nowocześnie wyposażonych sal rozpraw. Oprócz tego na czwartej kondygnacji znajdą się pomieszczenia biurowe i administracyjne, na piątej - gabinety dyrekcji oraz sala konferencyjna. W piwnicy zaś garaż podziemny dla pracowników sądu, 4 miejsca postojowe dla konwojów przywożących oskarżonych oraz archiwa i pomieszczenia techniczne.

Sąd Rejonowy Toruń
Autor: Pracownia Architektoniczna AA Wizualizacja gmachu Sądu Rejonowego w Toruniu
Sąd rejonowy Toruń
Autor: Pracownia Architektoniczna AA Wizualizacja gmachu Sądu Rejonowego w Toruniu

Sąd Rejonowy Toruń - architektura budynku

Budowa Sądu Rejonowego w Toruniu to największa inwestycja Skarbu Państwa w mieście od kilkudziesięciu lat. Miasto jest niezwykle dumne z ciekawej, nowoczesnej i imponującej architektury budynku. Projekt gmachu wykonała Pracownia Architektoniczna AA z Gdańska, która ma już w swoim dorobku projekty kilku budynków sądu, m.in. w Wejherowie, Sopocie i Tczewie. Z racji tego, że w sąsiedztwie gmachu Sądu Rejonowego są zarówno wieżowce, jak i zabytkowe wille z 1927 i 1904 roku, projektanci skupili się na tym, aby dostosować koncepcję do otoczenia gmachu. Nie bez znaczenia były też istniejące ciągi komunikacyjno-piesze, a także rosnąca tam zieleń. Aby nie zaburzyć infrastruktury, architekci wpadli na pomysł przecięcia budynku przejściem dla pieszych, które skróci drogę przez plac Zwycięstwa. W otoczeniu zaprojektowano również ławki oraz stojaki na rowery.

Do budynku sądu prowadzić będzie brama, oszklona na całej wysokości, tak by rozjaśnić wewnętrzną przestrzeń publiczną, m.in. korytarze i poczekalnie. Elewacja ma być utrzymana w biało-szarej kolorystyce. Wewnątrz, na sufitach i ścianach, wykorzystana zostanie okładzina drewniana.

Sąd Rejonowy Toruń
Autor: Pracownia Architektoniczna AA Wejście do budynku Sądu Rejonowego w Toruniu

Naszym celem było zaprojektowanie budynku funkcjonalnego i atrakcyjnego. Nie mniejszą wagę przykładaliśmy też do zagospodarowania części publicznej, tak aby była ona placem nie tylko z nazwy – i to nam się chyba udało – mówił projektant Andrzej Błażko.

Sąd Rejonowy Toruń
Autor: Pracownia Architektoniczna AA Wizualizacje wnętrz nowego gmachu Sądu Rejonowego w Toruniu
Sąd Rejonowy Toruń
Autor: UM Toruń/Pracownia Architektoniczna AA Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna Sądu Rejonowego w Toruniu

Gdzie powstał nowy gmach Sądu Rejonowego?

Nowy gmach Sądu Rejonowego powstaje w centrum Torunia, przy skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i Warneńczyka, na placu Zwycięstwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej